Αναπαραγωγή Java Sparrows πετάνε το νήμα κάτω

dartanian

PB New Member
Εγγραφή
26 Μαϊ 2008
Μηνύματα
53
Πόλη
Καρδίτσα
Γειά σας φίλοι μου εγώ έχω ένα ζευγάρι java τα οποία ενώ τους βάζω μέσα σε φωλιά καλαμωτή λίγο νήμα για αρχή, αυτά πετάνε το νήμα κάτω αν και είναι αποδεδειγμένα ζευγάρι.
 
Χωρίς να έχω ασχολειθεί με αυτά τα πουλάκια, καταλαβαίνω ότι επειδή είναι ζευγάρι δεν σημαίνει ότι είναι και έτοιμα για ζευγάρωμα.. Μήπως έιναι μικρά σε ηλικία; Ας πει και κάποιος που ξέρει καλύτερα τη γνώμη του..
 
καλησπερα. Μονο υπομονη, οπως και τα καναρινια αν δεν ειναι ετοιμα αν τους βαλεις νημα το μονο σιγουρο ειναι οτι θα παιξουν και μετα θα το πεταξουν.
 
Αν και ασχολουμαι πολλα χρονια με πιγκουινακια, ειχα μεγαλη αποτυχια στην αναπαραγωγη☹... Το συγκεκριμενο προβλημα το ειχα αρκετες φορες. Απλως σημαινει οτι δεν ειναι ετοιμα.
Μπορεις να δωσεις περισσοτερες λεπτομερειες για τη φωλια; Ειναι αρκετα μεγαλη; Την εχεις σε καταλληλο σημειο; Εγω θα σου ελεγα να δοκιμαζες κ με κλειστου τυπου ξυλινη, μηπως λειτουργησουν καλυτερα
 
Φίλοι μου σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας, πάντως παρ'όλα αυτά, αυτά τα πουλιά είναι κάτι το διαφορετικό (μαγευτικό θα έλεγα) από τα χρώμματα τον χορό που κάνουν και γενικά είναι δραστήρια πουλιά.
 
Eγω πιστευω απλα οτι τα πουλια δεν ειναι ετοιμα προς αναπαραγωγη. Θα αποκτησω και εγω πολυ συντομα πιγκουινους και διαβασα και για αυτους. Η φωλια ειναι και προτιστως η θεση της ειναι η καταλληλη; Κλειστη ή ανοικτη; Γιατι συνηθως προτιμουν τις κλειστες
 
το νημα δεν θα το βαλεις εσυ μεσα στη φωλια! Μονα τους θα το βαλουν οταν κρινουν μονα τους οτι ειναι ετοιμα να γεννησουν. Εσυ απλα αστο καπου μεσα στο κλουβι για να μπορουν να το παιρνουν οταν το θελησουν.
και οχι μεγαλη ποσοστητα γιατι οσο και να τους δινεις αυτα θα το παιρνουν και θα το βαζουν μεσα και θα γεμισει η φωλια νημα και δε θα χωρανε αυτα μετα μεσα, η θα κυλανε τα αυγα εξω.
κρινε ποσο χρειαζεται για να γεμισει λιγο ο πατος της φωλιας και τοσο ασε, αλλα οχι μεσα στη φωλια!
εκει θα το βαλουν μονα τους.
αυτο ειναι το λαθος σου για αρχη.
 
Ειναι πουλια που αναπαραγονται ολο το χρονο; Εννοω ειναι η περιοδος καταλληλη για αναπαραγωγη; 😕
 
Παιδιά τους άλλαξα φωλιά από ψάθινη σε ξύλινο κουτί (παπαγάλων) και αυτή την στιγμή έχει τρία αυγουλάκια και το θυλικό κλωσάει, με το αρσενικό να κελαιδάει συνεχόμενα έξω από την φωλιά. Πότε να τους βάλω συμπλήρωμα τροφών και με τί τροφές;
 
Πρωτα να σου πω ενα μπραβο και να σου ευχηθω να πανε ολα καλα με τα αυγα!

Ο αρσενικος δεν κλωσαει κι αυτος; Μονο κελαηδαει; Γιατι το κλωσσημα το μοιραζονται κανονικα

Τι εννοεις λεγοντας "συμπληρωμα τροφων"; Κι αλλες τροφες ή σκευασματα;
Απο τροφες χρειαζονται τις συνηθισμενες + αυγοτροφη οπωσδηποτε (καλης ποιοτητας) + λαχανικα +φρουτα. Γενικα να ειναι πλουσια γιατι θα ειναι κουρασμενα απο τη γεννα και το κλωσσημα. Αν η διατροφη ειναι καλη, δεν χρειαζονται σκευασματα.

Το θεμα ειναι ομως τι γινεται και πριν την αναπαραγωγη. Τους εχεις κανει καποια προετοιμασια διατροφικη πριν τη γεννα; Αν οχι, θα επρεπε! Αφου ειδες πως ετοιμαζουν φωλια, θα μπορουσες να χορηγεις ασβεστιο στο νερο (εκτος και αν το επαιρναν επαρκως απο φυσικη πηγη-σουπιοκοκκαλο, αμμο κλπ), να τους εχεις αυγοτροφη κλπ.
Αν παλι τους εχεις κανει προετοιμασια, τοτε ολα καλα!
 
Γεωργία σ'ευχαριστώ για τις πολύτιμες συμβουλές σου, αγόρασα αυγοτροφή έτοιμη και τους έβαλα, σχεδόν αμέσως την τίμησαν χωρίς δισταγμούς. Όσον αφορά για ασβέστιο τους έχω από καιρό βάλει σουπιοκόκαλο. Μου έκανε εντύπωση τόσο καιρό, σχεδόν όλο το καλοκαίρι με την ψάθινη φωλιά δεν είχα αποτέλεσμα και τώρα που μπένουμε στον Χειμώνα να έχουν γεννητούρια. Αλήθεια πόσες φορές τον χρόνο γεννάνε:
 
Δεν υπαρχει συγκεκριμενος αριθμος.
Αναλογως πως θα τα πανε με τα αυγα που κανουν.
Αν πχ πετυχει η πρωτη γεννα (δηλαδη φροντιζουν τα μικρα, ο αρσενικος δεν κηνυγαει τη θηλυκια παλι, η θηλυκια ειναι αφοσιωμενη μαμα κλπ - ολα αυτα παιρνουν χρονο), τοτε οπωσδηποτε η επομενη γεννα θα καθυστερησει. Υπαρχουν πολλοι τετοιου ειδους παραγοντες που παιζουν ρολο. Εξαρταται απο το ζευγαρι κιολας.
Θα ελεγα 2-3 πετυχημενες γεννες το πολυ ειναι καλος αριθμος για μια αναπαραγωγικη περιοδο. Ετσι δεν κινδυνευει η θηλυκια απο εξαντληση.
Αν παλι τα αυγα ειναι ασπορα, απο προσωπικη μου πειρα☹ σου λεω οτι θα γεννανε συνεχεια κ θα προσπαθουν μεχρι να πετυχουν.
Σε τετοια περιπτωση, αν σου κανουν πχ 3 ασπορες γεννες, καλο ειναι να τα χωρισεις γιατι θα εξαντληθουν και θα κουραστουν ματαια...
Εγω ακομη κλαιω μια καταπληκτικη θηλυκια που ειχα...ημουν απειρη τοτε, δεν ειχα τροπο να τα χωρισω και να τα σταματησω, ετσι αυτη συνεχιζε να γενναει κ να κλωσσαει ασπορα αυγα... Πολλες φορες...ωσπου...☹ Εχω τρομερες τυψεις αλλα τοτε δεν ηξερα...
 
Δεν μας ειπες ομως, ποσες μερες εχει που κλωσσανε;
Και μια 2η ερωτηση: που εχεις το κλουβι, στη βεραντα ή μεσα στο σπιτι;
Ρωταω επειδη σου εκανε εντυπωση που "θα εχεις γεννες χειμωνιατικα":D. Αυτο ειναι λογικο ομως, γιατι ο καιρος ειναι ζεστος ακομη. Θυμαμαι και τα δικα μου μεχρι φθινοπωρο γεννουσαν. Η αναπαραγωγικη περιοδος καμια φορα μακραινει.
 
Το δεύτερο αυγό το είδα την 1 Οκτώβρη και από κει και πέρα δεν τα ενοχλώ καθόλου μόνο νερό τους αλλάζω σε ποτήστρες με μπίλιες και τροφή συν αυγοτροφή. Τα έχω σε βεράντα Νότιοανατολική με μπόλικο ήλιο, πιθανόν να ξεγελάστηκαν από το συνεχόμενο κάπως ζεστό καιρό που κάνει τώρα τελευταία. Πάντως όσες ώρες τα παρακολουθώ κρυφά από την μπαλκονόπορτα (διαμέρισμα) σχεδόν συνέχεια ένας κλωσάει και ο άλλος είναι έξω από την φωλιά.
 
Ωραια, τοτε να εχεις το νου σου γυρω στις 17 του μηνος για μωρα!:D
Αλλα μου κανει εντυπωση που δεν κλωσσαει ο αρσενικος. Μαλλον σου βγηκε τεμπελακος:D Ο δικος μου κλωσσουσε σχεδον ολη μερα και τη βραδινη βαρδια την κρατουσε η θηλυκια!
 
Αν κατάλαβα πρέπει να έχεις πετυχημένες γέννες από τα πουλάκια σου. Έχω δει στο you tube εξημερωμένα πιγκουινάκια. Αν αποκτήσω μικρά γίνεται τάισμα με σύριγγα όπως με παπαγαλάκια για εξημέρωμα..
 
Αν κατάλαβα πρέπει να έχεις πετυχημένες γέννες από τα πουλάκια σου...

Στο ειπα και πριν νομιζω: Οχι, δυστυχως εχω μεγαλη αποτυχια☹
Εχω δει παρα πολλες φορες αυγα, αλλα ποτε μωρα.
Ναι μεν ξερω οσα πρεπει, αλλα στην πραξη...
Ηταν βεβαια και περιεργες οι συνθηκες που γεννουσαν (εξω απο το κλουβι κλπ - ειναι μεγαλη ιστορια...)
Για να δουμε τι θα καταφερω τωρα που οι συνθηκες ειναι ελεγχομενες
 
Γεωργία αν παρατήρησα σωστά αγόρασες πρόσφατα παπαγαλάκι.. Τι ράτσα είναι, σκέπτομαι και γω να πάρω ένα parrotlets (πιό μικρό απο τα Lovebirde) ταισμένα στο χέρι από την παρακάτω διεύθυνση.

wings
 
Αν κατάλαβα πρέπει να έχεις πετυχημένες γέννες από τα πουλάκια σου. Έχω δει στο you tube εξημερωμένα πιγκουινάκια. Αν αποκτήσω μικρά γίνεται τάισμα με σύριγγα όπως με παπαγαλάκια για εξημέρωμα..


Γιαννη το ταισμα στο χερι στα finches δεν ειναι οπως στους παπαγαλους για να εξημερωνονται. Γινεται σε περιπτωσεις αδιαφοριας των γονιων ή οταν τα πετανε επανειλημμενα απο την φωλια και ειναι η τελευταια λυση μετα και απο την χρηση παραμανας. Τα μικρα finches ειναι πιο ευαισθητα απο τους παπαγαλους και αν δεν εχεις σχετικη εμπειρια ειναι πολυ ευκολο να εχεις απωλειες.
 
Back
Top