Γενικά Jimmy ο μεγάλος εξωτικός έρωτας

Χριστιάνα

PB Member
Εγγραφή
12 Απρ 2008
Μηνύματα
284
Πόλη
Πάφος
Φίλοι μου η ζωή απέκτησε νέο νόημα! Πάντα ένας έρωτας φέρνει τα πάνω κάτω!
Εδώ και πολλούς μήνες έψαχνα να βρώ ένα είδος παπαγάλου που να μου ταιριάζει. Εκτός απο τα υπέροχα cockatoos που πραγματικά λατρεύω αλλά ένιωθα ανέτοιμη να πάρω, έψαξα θεωρητικά (ρωτώντας και διαβάζοντας) και τα hanhs, conures, lories κλπ. Με τίποτα δεν φανταζόμουν, ούτε ήθελα ένα bleu and gold macaw. Όταν πήρε ο αδελφός μου είμουν κάθετα αντίθετη επειδή αν και ξέρω πως αγαπά πολύ όλα τα ζώα, δεν το έιχε ψάξει καθόλου. Ο jimmy λοιπόν αν και είχε εξαιρετική σχέση με τον Γιώργο, δεν κατάφερε να δεσει με την υπολοιπη οικογένεια και τον περιορισμένο σχετικά χώρο τους. Πρότεινα να τον κρατήσω μέχρι να βρεί άλλο καταλληλο σπίτι. Κατα βάθος λυπόμουν αφάνταστα το πουλι που θα πήγαινε πιθανόν σε κάποιον που πάλι λόγω κάποιου προβλήματος θα ήθελε να τον δώσει κλπ κλπ. Είναι τραγικό! Το ίδιο ένιωθε κι ο Γιώργος νομίζω. Μου είπε πως δεν τον νιαζουν τα λεφτά κι ότι προτιμούσε να τον κρατήσω εγώ. Εφυγα διακοπές και γυρίζοντας τον πήρα φοβισμένα ομολογουμενως σπίτι. ΣΕ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΜΕ ΚΑΤΕΚΤΗΣΕ και εμενα και την κόρη μου ( που είναι η αδυναμία του.) ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να φύγει από μας. Μπορώ να γράψω βιβλίο για την κοινή μας συμβίωση αλλά είπα ήδη πολλά... Τα υπόλοιπα στην συζήτησή μας.
 
να σου ζησει και να τον χεραισε:) βαλε φωτο να τον δουμε
 
Συγχαρητηρια Χριστιανα για το νεο μελος της οικογενειας! :D

Περιμενουμε ανυπομονα φωτογραφιες του!:D
 
Σιγουρα θα βάλω φωτογραφίες και θα τραβήξω και youtube αμα τα καταφέρω την ώρα που λέει τα δικά του ή την ώρα που κάνει τούμπες στον καναπέ. Εχει πολύ πλάκα. Είναι πολύ ήμερος και μιλά ακατάπαυστα. Μήπως ξέρετε τι σημαίνει το Lpc (χώρα προέλευσης) στο δαχτυλίδι του;
 
συγχαρητηρια! Να το χαιρεστε το νεο σας μελος της οικογενειας και καλο υπολοιπο! 🙂
 
Να χαίρεσαι το καινούργιο φιλαράκι σου :D. Περιμένουμε φωτογραφίες του :)
 
😕Σήμερα βρήκα στο τραπέζι ένα... Δόντι που έβγαλε η κόρη μου (!) και δίπλα ένα μάυρο πράγμα σαν πλαστικό κυρτό όσο σχεδόν θα χωρούσε το μικρό (γυναικείο παρακαλώ δάκτυλο μέσα). Η κόρη μου είπε : "Είναι το δόντι του..jimmy. To έβγαλε από την μύτη του" Αυτό μεταφράζεται μια ολόκληρη χοντρή φέτα (περίπου 0.5 χιλι.) και 1 εκατ. Πλάτος ξεφλουδίστηκε από την μύτη του! Δεν φάινεται τίποτε ιδιαίτερο και δεν σκέφτηκα να την φωτογραφίσω. Αν την έχει βάλει κάπου η Σιμόνη θα την ποστάρω μόλις μπορέσω. Εσείς που έχετε μεγάλους παπαγάλους ξέρεται τίποτε γιάυτο;
 
Xριστιαννα ηταν φλουδα η κομματι; 😕 Επειδη ειναι μικρος σχετικα σε ηλικια ειναι πιθανο να μεγαλωνει ακομη το ραμφος του και να ανανεωνεται οποτε ξεφλουδιζει. Ειναι φυσιολογικο στους παπαγαλους. Απλα στον δικο μου δεν εχω δει ποτε να βγαινει φλουδα διοτι προφανως οταν ανανεωνεται το ραμφος του γινεται πιστευω την ωρα που σπαει τα παιχνιδια του τα ξυλινα και αν ειναι να φυγει φλουδιτσα φευγει τοτε. Κομματι ομως ποτε. Με τι ασχολουταν το πουλι και εγινε αυτο; Εαν δε φαινεται τιποτα πανω στο ραμφος (εννοω να λειπει κομματι) τοτε πιστευω δεν ειναι ανησυχητικο.
 
Ανέστη μήπως ξέρεις και τίποτε για την πτερορροια; Είναι γεννικά εποχή τώρα για όλα τα πουλιά ή εξαρταται από το κλίμα της χώρας. Εδώ είναι παρα πολλή ζέστη ακόμα. Ο Jimmy έιναι ο μόνος από τα πουλιά μοπυ που απο χθες χάνει λίγα πούπουλα. Δεν ξέρω αν είναι επειδή του έκοψα τα φτερά.
 
Ανέστη μήπως ξέρεις και τίποτε για την πτερορροια; Είναι γεννικά εποχή τώρα για όλα τα πουλιά ή εξαρταται από το κλίμα της χώρας. Εδώ είναι παρα πολλή ζέστη ακόμα. Ο Jimmy έιναι ο μόνος από τα πουλιά μοπυ που απο χθες χάνει λίγα πούπουλα. Δεν ξέρω αν είναι επειδή του έκοψα τα φτερά.

Χριστιανα κι εδω ειχε αρκετη ζεστη και ο δικος μου μολις χτες ξεκινησε να χανει πουπουλα ασπρα οχι φτερα ακομη. Δεν παιζει ρολο το ψαλιδισμα των φτερων πτησης. Βεβαια θα τα ανανεωσει και αυτα ασχετα που ειναι κομμενα. Παιζει ρολο και το μικροκλιμα που ζει ενας παπαγαλος αλλα γενικα αυτη ειναι η εποχη αλλαγης φτερωματος! 😉
 
Κι οδικός μου ασπρα πούπουλα χάνει. Χτες έπαθα μεγάλη πλάκα. Μου είχε πει ο αδελφός μου πως τα φτερά του είναι κομμένα και μπορεί να πετάξει μόνο χαμηλά. Τρόμαξε όμως ενω βρισκόταν στον κήπο και πέταξε στην ταράτσα της γειτόνισσας. Με φαντάζεσαι να τρέχω ξυπόλυτη και να τον φωνάζω; Τρελλάθηκα. Μ΄ακουσε και φώναξε " μπαμπά- μπαμπά" και ανακάλυψα που βρισκόταν. Τον πήρα κατ΄ευθείαν μέσα κι ευτυχώς είχα ήδη διαβάσει και δει αρκετά για το κόψιμο φτερών. Με βοήθησε ο πατέρας μου και σ΄ενα λεπτο πριν καταλαβει τι γινόταν του τα έκοψα χωρίς απρόοπτα. Σήμερα πέταξε από το σταντ στον καναπε σε χαμηλή πτήση. Ετσι τώρα είμαι σίγουρη πως μπορει να πετά κι έτσι δεν υπαρχει περίπτωση να κτυπήσει. Ουφφφ τι περιπετεια.
 
😱 Tρομακτικη εμπειρια! Μην τον πολυεμπιστευεσαι εξω ελευθερο. ακομη και με ψαλιδισμενα φτερα με ευνοικες συνθηκες οπως ενα αερακι και ισως απογειωθει.

Δημητρη για το μακαο μαλλον η γατα πρεπει να φοβαται... :D
 
Δημητρη έχω 5 γάτες εκπαιδευμενες στο κυνηγι. Φέρνουν απο πουλια, σαυρες, φιδια ποντικια κλπ. Τον Jimmy τον πλησιάζουν με πολλή... Περίσκεψη. Προσπαθούν να παίξουν με την ουρά του και τις κατσαδιάζει... Έχεις δίκιο πάντως ανεξάρτητα απο την πλάκα. Το παθημα έγινε μάθημα...
 
Να τον χαίρεσαι και γρήγορα φωτογραφίες να τον δούμε.
Και στο Πάρη συμβαίνει να φεύγει φλούδα απο το ράμφος. Δύο φορές μάλιστα και είναι εντάξει.
 
Back
Top