Γενικά Joey o τρίτος amazon μου

Φοίβος

PB Supporter
Εγγραφή
12 Φεβ 2008
Μηνύματα
16.352
Πόλη
Βικτώρια


Δεν τον έχω παρουσιάσει σωστά ως τώρα διότι ποτέ εκτός απο τώρα τελευταία που έχει μείνει μόνος του δεν μπορούσα. Ο λόγος είναι ότι είναι κακούργος, ανθρωποφάγος ή δράκουλας όπως συνηθίζω να τον αποκαλώ. :D Το διάστημα που ζούσε με τη Φοίβη, μισούσε όλους τους ανθρώπους και με την παραμικρή ευκαιρία ορμούσε για να δαγκώσει με όλη του τη μανία. Κι ευκαιρία να μην του έδιναν οι άνθρωποι φώναζε εύκολα σε κάποιον "έλα δω" και κολλούσε στα κάγκελα σαν να ζητούσε να τον χαιδέψουν. Αν κάποιος έκανε το λάθος κι έχωνε κανένα δαχτυλάκι ανάμεσα απο τα κάγκελα, έπαιρνε το μάθημά του. 😛

Είναι περίπου 9,5 χρονών κι ανήκει στο είδος amazona ochrocephala και στο υποείδος panamensis. Γεννήθηκε στο γνωστό εκτροφείο της Ρόδου χωρίς ο εκτροφέας να αντιληφθεί ότι το ζευγάρι μεγάλωνε νεοσσό στη φωλιά. Αυτός είναι ο λόγος που δεν φοράει δαχτυλίδι και πωλήθηκε ως κατοικίδιο σε ένα ζευγάρι απο το οποίο έχει μάθει τις λιγοστές λέξεις και φράσεις που λέει.


Κυρίως φωνάζει δυνατά "ΑΣΠΑΑΑΑ!" , "Σπύυυυρο", "θα τα πω στο Σπύρο" , "έλα δω" και μερικά ακόμη. Επίσης σφυρίζει μερικούς ρυθμούς.


Απο τη στιγμή που πέθανε η Φοίβη, έχει αλλάξει. Πέρα απο το ότι είναι λιγότερο θορυβώδης σταμάτησε να δείχνει τον χειρότερο του εαυτό. Δεν τολμάω σαφώς να απλώσω χέρι να τον χαιδέψω μιας και αυτό περιμένει για να με δαγκώσει αλλά τουλάχιστον μπορώ ανεβάζοντάς τον στην πατήθρα να τον βγάλω εκτός κλουβιού και να τον βάλω για λίγη ώρα στην κλούβα που είχα παραγγείλει γι'αυτόν και τη Φοίβη.



Mέχρι στιγμής δεν μπόρεσα να βρω θηλυκό πουλί του ίδιου υποείδους μιας και σκοπεύω να του πάρω άλλο ταίρι. Πιστεύω ακράδαντα απο τα όσα χρόνια έχω παπαγάλους ότι ζουν πολύ καλύτερα με δεύτερο πουλί. Μειώνει θεωρώ κατά πολύ το στρες που ενδεχομένως περνούν.
 
Απο τη στιγμή που πέθανε η Φοίβη, έχει αλλάξει. Πέρα απο το ότι είναι λιγότερο θορυβώδης σταμάτησε να δείχνει τον χειρότερο του εαυτό
Ανέστη, για ποιο λόγο πιστεύεις ότι έγινε αυτό;
 
Γεννήθηκε στο γνωστό εκτροφείο της Ρόδου χωρίς ο εκτροφέας να αντιληφθεί ότι το ζευγάρι μεγάλωνε νεοσσό στη φωλιά. Αυτός είναι ο λόγος που δεν φοράει δαχτυλίδι και πωλήθηκε ως κατοικίδιο σε ένα ζευγάρι απο το οποίο έχει μάθει τις λιγοστές λέξεις και φράσεις που λέει.
Αυτό πρώτη φορά το ακούω!

Απο τη στιγμή που πέθανε η Φοίβη, έχει αλλάξει. Πέρα απο το ότι είναι λιγότερο θορυβώδης σταμάτησε να δείχνει τον χειρότερο του εαυτό.
Δεν σκέφτεσαι να προσπαθήσει να τον εξημερώσεις (όσο γίνεται) αντί να του πάρεις ταίρι που όπως είναι λογικό θα αγριέψει πάλι;

Όπως και να χει να τον χαίρεσαι τον ανθρωποφαγο δρακουλάκο σου! :D
 
Ο τροπος που περιγραφεις το παπαγαλομορφο τερας ειναι συγκλονιστικος! Να τον χαιρεσαι και αυτον!
. 😀 Ευχαριστώ!
Ανέστη, για ποιο λόγο πιστεύεις ότι έγινε αυτό;
Διότι έχασε τον αντικείμενο της προστασίας και διεκδίκησης του.

Αυτό πρώτη φορά το ακούω!


Δεν σκέφτεσαι να προσπαθήσει να τον εξημερώσεις (όσο γίνεται) αντί να του πάρεις ταίρι που όπως είναι λογικό θα αγριέψει πάλι;

Όπως και να χει να τον χαίρεσαι τον ανθρωποφαγο δρακουλάκο σου! :D

Αλίκη, εξαρχής τον αγόρασα για να έχει παρέα η Φοίβη κι όχι για κατοικίδιο δικό μου με τον τρόπο που έχω τα παιδιά του. Χρειάζεται πολλή δουλειά απο μέρους μου που θεωρώ ότι δεν θα φέρει αποτέλεσμα αφού όπως είπα
σκοπεύω να του πάρω άλλο ταίρι. Πιστεύω ακράδαντα απο τα όσα χρόνια έχω παπαγάλους ότι ζουν πολύ καλύτερα με δεύτερο πουλί. Μειώνει θεωρώ κατά πολύ το στρες που ενδεχομένως περνούν.
;)
 
Απο οτι βλεπω ο... Δρακοντας ημερεψε και το οτι σε αφηνει να τον βγαλεις εξω με εκλπησσει χωρις να σου κοψει κανα δαχτυλο😱
Γεννήθηκε στο γνωστό εκτροφείο της Ρόδου χωρίς ο εκτροφέας να αντιληφθεί ότι το ζευγάρι μεγάλωνε νεοσσό στη φωλιά.
Καλα πως γινεται να μην το καταλαβε δεν μιλαμε για κανα μπατζι για κοτζαμ αμαζονα μιλαμε εδω περα μου φαινεται οτι δεν εδωσε αρκετη σημασια στα ζωα
Mέχρι στιγμής δεν μπόρεσα να βρω θηλυκό πουλί του ίδιου υποείδους μιας και σκοπεύω να του πάρω άλλο ταίρι.
Περιμενω φωτογραφιες μολις βρεθει :D ... Και μην ειναι σαν αυτον τον δρακο κι αυτη γιατι την εβαψες μετα 😛
 
Σου έχει επιτεθεί ποτέ έτσι;

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Αυτό πρέπει να πόνεσε πάντως πολύ...
 
Μ΄έκανες και τον συμπάθησα τον...😛καψερό!

tinypic-no-longer-available.jpg

Να και το χαρακτηριστικό του πορτρέτο... Μια φωτογραφία, χίλιες λέξεις! 😛
Εύχομαι να του βρεις σύντομα την κατάλληλη συντροφιά Ανέστη, έστω κι αν αυτό του ξυπνήσει τον παλιό του χαρακτήρα:D
 
Σου έχει επιτεθεί ποτέ έτσι;

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Αυτό πρέπει να πόνεσε πάντως πολύ...

Mε έχει δαγκώσει καναδυό φορές. Έτσι δεν μου έχει επιτεθεί δίοτι δεν τον άφηνα ποτέ ως τώρα να βγεί απο το κλουβί (και τώρα δηλαδή μόνο εγώ τον βγάζω πάνω στην πατήθρα) αλλά κι επειδή δεν μπορεί να πετάξει μιας κι όσο ζούσε στο πρώτο του σπίτι κατέστρεψε τα φτερά και την ουρά του τα οποία δεν ξαναφυτρώνουν.

Μ΄έκανες και τον συμπάθησα τον...😛καψερό!

tinypic-no-longer-available.jpg

Να και το χαρακτηριστικό του πορτρέτο... Μια φωτογραφία, χίλιες λέξεις! 😛
Εύχομαι να του βρεις σύντομα την κατάλληλη συντροφιά Ανέστη, έστω κι αν αυτό του ξυπνήσει τον παλιό του χαρακτήρα:D

Καψερός αυτός ο κακούργος!😎
 
Back
Top