Φροντίδα Kαθαρισμός κλουβιού σε μη εκπαιδευμένο Budgie

Petite Marianna

PB New Member
Εγγραφή
24 Απρ 2021
Μηνύματα
13
Καλησπέρα σε όλους!

Eίμαι καινούργια εδώ και για κάμποσο καιρό σκέφτομαι να πάρω ένα μπατζάκι οπότε μαζεύω πληροφορίες για να είμαι όσο των δυνατών προετοιμασμένη.
Δεν είχα ποτέ παπαγαλάκια και το φόρουμ έχει υπάρξει απίστευτα βοηθητικό αυτό το διάστημα.

-Πετυχαίνω αρκετά για την πρώτη περίοδο της εκπαίδευσης που το πουλάκι συνηθίζει την παρουσία σου/το κλουβάκι του κλπ και απ’ ότι έχω καταλάβει αυτές τις πρώτες βδομάδες καλό είναι να μην ‘εισβάλλεις’ στο χώρο του με τα χέρια σου ή να μην προσπαθείς να το πιάσεις (παρεκτώς από το αν υπάρξει ανάγκη φαντάζομαι).
Κοινώς πως πρέπει να πηγαίνεις σιγά σιγά και να παρακολουθείς τον ρυθμό του.

-Ένα ερώτημα που μου προέκυψε ωστόσο είναι πως αν τον πρώτο καιρό είναι καλό να μην βάζεις τα χέρια μέσα στο κλουβί, τι γίνεται με τον καθημερινό/εβδομαδιαίο καθαρισμό κάποιων πραγμάτων όπως πατήθρες ή και παιχνίδια που χρειάζεται να τα βγάλεις;
-Τα περισσότερα που έχω βρει για καθαρισμό έχουν να κάνουν με ήδη εκπαιδευμένα μπάτζι όπου τα αφήνουν ελεύθερα όσο καθαρίζουν. Αρκετοί προτείνουν να μετακινείς το πουλάκι σε κάποιο άλλο κλουβάκι αλλά αυτό φαντάζομαι χρειάζεται λίγο εξοικείωση;
-Υπάρχει κάποιος τρόπος για να γίνει αυτή η διαδικασία ήπια για όσο το πουλάκι σε συνηθίζει και να μην το φοβίζεις πολύ;
Ή δεν πειράζει ιδιαίτερα να βάζεις το χέρι στο κλουβί για να βγάλεις/καθαρίσεις ό,τι χρειάζεται και αυτό δεν θα βλάψει την αλληλεπίδραση και όποια εμπιστοσύνη χτίζεις μαζί του σε αυτό το πρώτο στάδιο;

Μπορεί και να είμαι υπερβολική, ίσως είναι το άγχος της πρωτάρας :)
Οποιοδήποτε tip πάντως είναι ευπρόσδεκτο!

Σας ευχαριστώ όλους πολύ!

(Σόρι αν υπάρχει ήδη κάποιο θέμα για το αντίστοιχο ζήτημα, μπορεί να το προσπέρασα ψάχνοντας, αν μπορείτε να με παραπέμψετε)
 
Καλησπέρα, καλώς ήρθες.
Υπάρχει κάποιος τρόπος για να γίνει αυτή η διαδικασία ήπια για όσο το πουλάκι σε συνηθίζει και να μην το φοβίζεις πολύ;
Η λύση είναι πολύ απλή, θα αγοράσεις ένα κλουβί ζευγαρώστρα 60cm με αποσπώμενη σχάρα και πάτο, έτσι θα τα καθαρίζεις χωρίς να χρειάζεται να βάζεις τα χέρια μέσα στο κλουβί.
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
Α! Οπότε αν το καταλαβαίνω καλά, με το συγκεκριμενό κλουβάκι αν χρειάζεται να μετακινήσω/καθαρίσω συγκεκριμένα πράγματα ή σημεία μέσα στο κλουβί το μπατζάκι θα μπορεί να πάει στην άλλη μεριά και με το διαχωριστικό να παραμένει σχετικά ανενόχλητο, σωστά; :)
 
Καλώς ήρθες! Αναγκαστικά θα πρέπει να βάλεις το χέρι σου εντός κλουβιου. Είτε να καθαρίσεις τις πατηθρες είτε να αλλάζεις τις ταιστρες, απλά θα πρέπει να γίνεται με πολύ απαλές κινήσεις. Νομίζω ότι είναι αναπόφευκτο. Στην αρχή μπορεί να φοβούνται περισσότερο εννοείται, μετά όμως θα σε εμπιστεύονται και απλά θα αλλάζουν θέση. Ίσως να χρησιμοποιείς το χώρισμα στην αρχή αλλά θεωρώ ότι όταν σας μάθει να μην είναι τόσο απαραίτητο. Το πιο σημαντικό στην ζευγαρωστρα είναι ότι για να καθαρίζεις σχάρα και πάτο δεν χρειάζεται να κουνάς όλο το κλουβί. Πάντως μπράβο σου μου τα ψάχνεις όλα πριν το αποκτήσεις.
 
Α! Οπότε αν το καταλαβαίνω καλά, με το συγκεκριμενό κλουβάκι αν χρειάζεται να μετακινήσω/καθαρίσω συγκεκριμένα πράγματα ή σημεία μέσα στο κλουβί το μπατζάκι θα μπορεί να πάει στην άλλη μεριά και με το διαχωριστικό να παραμένει σχετικά ανενόχλητο, σωστά; :)
Σωστά, έτσι δεν θα ενοχλείται και δεν θα ανησυχείς για δραπέτευση, επίσης ο καθαρισμός της σχάρας και του πάτου είναι πανεύκολος.
 
Με αργές και ήρεμες κινήσεις το κλουβί μπορεί και πρέπει να καθαρίζεται σχολαστικά. Αν δεν προσπαθείς να το πιάσεις όταν βάζεις τα χέρια σου μέσα, αργά ή γρήγορα θα καταλάβει ότι δεν απειλείται και δεν θα τρομάζει τόσο.
 
@marapo Καταλαβαίνω. Nαι φαντάζομαι όντως δεν μπορείς να το αποφύγει κανείς εντελώς.
Οπότε ίσως δοκιμάσω να έχω το χώρισμα στο πρώτο διάστημα που εξοικειώνεται με τον χώρο και την παρουσία μου και ίσως όταν περάσω στη φάση που βάζω το χέρι μέσα για να το συνηθίσει να αρχίσω σιγά σιγά να βγάζω και το χώρισμα από τη διαδικασία καθαρισμού. Βλέποντας και κάνοντας και από την δική του αντίδραση και χαρακτήρα υποθέτω.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, με καθησήχασε! :)
 
Οπότε ίσως δοκιμάσω να έχω το χώρισμα στο πρώτο διάστημα που εξοικειώνεται με τον χώρο και την παρουσία μου και ίσως όταν περάσω στη φάση που βάζω το χέρι μέσα για να το συνηθίσει να αρχίσω σιγά σιγά να βγάζω και το χώρισμα από τη διαδικασία καθαρισμού.
Αυτό είναι μια καλή ιδέα.
 
Back
Top