Ασθένειες Kαναρίνι κουναει την ουρά του σαν να εχει τικ

george98048

PB New Member
Εγγραφή
25 Μαϊ 2009
Μηνύματα
32
Πόλη
Ιωάννινα
αγορασα ενα λευκο υπολειπομενο του 2008 την Παρασκευη. Παρατηρώ ότι όταν καθεται στοειναι μετρια ζωηρη ντερεκι της κουνάει την
ουρά της πανω κατω(ελαφρα) σαν να έχει τικ. Κανει σα να έχει ταχυκαρδια. Κατα τα αλλα ειναι μετρια ζωηρη.
Τι λέτε; Μηπως έχει φοβηθεί απ τη μεταφορα γιατι μου την εδωσε σε ενα πολυ μικρό χαρτινο κουτακι;
 
διαβασε εκει που λεει για την σταση του πουλιου.. Αν το κανει συνεχως μαλλον ειναι ανησυχητικο. Περιστασιακα δεν ειναι απαραιτητα και προβλημα. Παντως καπου εχω διαβασει νομιζω για "μυκοπλασμα " αλλα δεν βρισκω την πληροφορια
 
Ρήξε μια ματιά στα συμπτώματα των αναπνευστικών προβλημάτων ή της πνευμονίας.
Η σύγκριση με τα συμπτώματα του πουλιού θα σου δώσει μάλλον την απάντηση.
Sivotine
 
Δημήτρη είναι σχεδόν το ίδιο πράγμα με την πνευμονία που λέει ο Μάκης ποιο κάτω, αλλά σε χειρότεροι μορφή.
Απλά τα συμπτώματα του μυκοπλασματος είναι ότι το πουλί εκτός από δυσκολία της αναπνοής και ρυθμικά χτυπήματα της ουράς είναι ότι έχει και βλέννες στην μύτη.
 
σε συνεχεια των προηγουμενων θελω να σας αναφερω οτι το πουλι εχει κανονικη ορεξη και ειναι αρκετα παχουλο. Περιεργους ηχους δεν εχω ακουσει. Υπαρχει περιπτωση να ειναι παχυσαρκο;
Οταν ξεκουραζεται στις πατηθρες φαινεται εντονα στο σωμα του η αναπνοή του και απλως κουναει την ουρά του πανω κατω λιγο.
Μηπως ειναι απλώς η ιδέα μου ή να το γυρίσω στον petshopa και να παρω αλλο;
 
Back
Top