Αναπαραγωγή Kαναρα που δεν ταιζει μια φορα το κανει για παντα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kostasb
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

kostasb

PB Member
Εγγραφή
7 Ιουν 2009
Μηνύματα
246
Πόλη
Αθήνα
Παρατηρησα οτι μια καναρα μου (πρωταρα) δεν ταιζε τους νεοσσους της και το πληρωσα με την απωλεια ενος μικρου. Την εβλεπα οτι δεν αφηνε την φωλια ουτε για νερο εδω και 3 μερες που βγηκαν τα μικρα αλλα ο μπαμπας την ταιζε συνεχως και ετσι δεν μου πηγε το μυαλο στο κακο. Σημερα βρηκα ενα μικρο νεκρο και τα αλλα δυο αταιστα. Τα εβαλα σε παραμανα και ελπιζω να ζησουν. Η συμπεριφορα αυτη του θηλυκου θα το ακολουθει και στις υπολειπες γεννες του ή μπορει να ηταν κατι μεμονομενο;
 
Η μητέρας της και η γιαγιά της τάϊζαν; Το αρσενικό είναι στο κλουβί μαζί της;
 
Παρατηρησα οτι μια καναρα μου (πρωταρα) δεν ταιζε τους νεοσσους της και το πληρωσα με την απωλεια ενος μικρου. Την εβλεπα οτι δεν αφηνε την φωλια ουτε για νερο εδω και 3 μερες που βγηκαν τα μικρα αλλα ο μπαμπας την ταιζε συνεχως και ετσι δεν μου πηγε το μυαλο στο κακο. Σημερα βρηκα ενα μικρο νεκρο και τα αλλα δυο αταιστα. Τα εβαλα σε παραμανα και ελπιζω να ζησουν. Η συμπεριφορα αυτη του θηλυκου θα το ακολουθει και στις υπολειπες γεννες του ή μπορει να ηταν κατι μεμονομενο;
Λίγο πολύ ακολουθούν την κληρονομική πεπατημένη...
Αλλά συνήθως το κάνουν περισσότερο από φόβο για τα μικρά τους. Φοβούνται να αφήσουν τη φωλιά (για πάρα πολλούς λόγους) και έτσι παραμένουν σ' αυτή προστατεύοντας τους νεοσσούς, αλλά χωρίς να βγουν να τραφούν για να ταΐσουν.
Το γεγονός πως την ταΐζει ο αρσενικός θα έπρεπε να απομακρύνει τον φόβο και να της επέτρεπε το τάισμα...
Νομίζω πως πριν τα απομακρύνεις θα έπρεπε να της δώσεις χρόνο βοηθώντας τα μικρά ακολουθώντας και το ποστ για το Ταισμα μικρων καναρινιων με συριγγα
Πιστεύω πως με αυτό τον τρόπο αργά η γρήγορα ξυπνά το ένστικτο και συνεχίζει το τάισμα...
Το αντιμετώπισα φέτος με απόλυτη επιτυχία. Βέβαια το παράλληλο τάισμα απαιτεί εμπειρία ώστε να μην είναι "χορτάτα" τα μικρά και να παραμένει ενεργή η μητέρα ...
Μπορείς να διαβάσεις και κάποιες παρόμοιες με τις δική σου περιπτώσεις όπως Η καναρα δεν ταιζει το μικρο της Η καναρα δεν ταιζει τα μικρα, τι να κανω; και Καναρα δεν ταιζε, να τη βαλω για δευτερη γεννα;
Γνώμη μου είναι πως ένα πουλί που ταΐστηκε σωστά από τους γονείς του... αργά η γρήγορα θα βρει το δρόμο του.
Και για να αποφύγουμε τις απώλειες των νεοσσών θα χρειαστεί με τρόπο και μέθοδο να βοηθήσει ο εκτροφέας με τη σύριγγα. Χρειάζεται να γνωρίζουμε και Ποια τροφη χρησιμοποιουμε για το ταισμα των νεοσσων; ώστε να μπορούμε να ανταποκριθούμε στις απαιτήσεις της κατάστασης.
 
Yπάρχει η κληρονομικότητα, υπάρχει και η απειρία.
Μου'χει τύχει πουλί που τη μια χρονιά πετούσε τ'αυγά από τη φωλιά και δεν τάιζε, την επόμενη χρονιά να τη βάλω μην έχοντας άλλη επιλογή, να με διαψεύσει και να γίνει υποδειγματική μάνα.
 
Η μητέρας της και η γιαγιά της τάϊζαν; Το αρσενικό είναι στο κλουβί μαζί της;
Μακη μου το ιστορικο του θηλυκου δεν το γνωριζω οποτε μου ειναι δυσκολο να σου απαντησω. Να την αφησω να συνεχισει τις γεννες της ή να την κοψω; Ο αρσενικος ηταν συνεχως μαζι της και ταιζε συνεχεια. Γιαυτο και δεν ανυσηχουσα...η απειρια μου ομως στοιχησε.
 
Μακη μου το ιστορικο του θηλυκου δεν το γνωριζω οποτε μου ειναι δυσκολο να σου απαντησω. Να την αφησω να συνεχισει τις γεννες της ή να την κοψω; Ο αρσενικος ηταν συνεχως μαζι της και ταιζε συνεχεια. Γιαυτο και δεν ανυσηχουσα...η απειρια μου ομως στοιχησε.
Να την βάλεις πάλι.. Δεν είναι εύκολο... αλλά νομίζω πως με προϋποθέσεις, μπορείς να έχεις πουλιά από αυτή... Σε μένα χρειάστηκαν 4-5 μέρες βοήθειας μέχρι να ξεκινήσει και να τροφοδοτεί...
Μετά όμως τα έκανε "μπαρμπούνια"... από το φαγητό.
Αν χρειαστεί... ίσως θα πρέπει να βγάλεις το αρσενικό... ώστε να ανασηκωθεί και να βγει για να φάει... Διαφορετικά με τον "άντρα" της να την ταΐζει... Δύσκολα να σηκωθεί παρά μόνο για την ανάγκη της...
 
Καλησπέρα! Σε κάλυψαν πλήρως οι προλαλήσαντες! Κι εγώ για να απαντήσω στο αρχικό σου ερώτημα, πιστεύω ότι δεν ισχύει πάντοτε αυτό. Απλά είναι πρωτάρα που με τον καιρό θα βελτιωθεί στην αναπαραγωγή! Θα δεις ότι οι επόμενες τις γέννες θα είναι καλύτερες και η καναρίτσα σου θα είναι μία άριστη μάνα!
 
Εγώ θα παίξω το δικηγόρο του διαβόλου... Τις πρώτες μέρες των νεοσσών η μαμά όντως δεν σηκώνεται και τα ταΐζει πολύ προσεκτικά και διακριτικά. Τα ταΐζει λίγο λίγο που πολλές φορές νομίζουμε πως δεν ταΐζει, ενώ στην πραγματικότητα τα ταΐζει μια χαρά και μεγαλώνουν μια χαρά! Εγώ θα σκεφτόμουν πιο πολύ ασθένεια του νεοσσου πάρα κακή μαμά...
 
Θα συμφωνησω με την Αλικη! Μπορει να υπαρχει και κατι αλλο! Δεν ξερω αν ειναι καλη σαν μανα αλλα και 3 εικοσιτετραωρα χωρις φαγητο, δεν νομιζω να πηγαιναν! Μπορει να μην ταιζει αρκετα αλλα αν τα πουλακια εχουν και κατι αλλο; Μαυρη τελεια ασπουμε;
 
εγω απο πρωσοπική εμπειρια μια θυλικια που ειχα δν ταιζε τρια χρονια καθολου την ξεφωρτοθηκα να ναι καλα
η μαργαριτα καναρα 7 ετων που και εγω να ανοιξω στομα θα με ταισει εβγαζε τα δικα της πουλακια και της αλλης επιτυχως, αρα εγω πιστευω οτι δυσκολα θα ταισει.
 
Ολα ειναι πιθανα. Εγω απλα ανεφερα το οφθαλμοφανες. Δεν αποκλειω ασθενεια αλλα δεν εχω την ικανοτητα να το εξακριβωσω. Προς το παρων εχω επικεντρωθει στο μεγαλωμα των αλλων δυο μιας και βλεπω οτι το μονο που τους προσφερει η παραμανα ειναι ζεστασια μιας και τα δικα της ειναι δυο και τριων ημερων αντιστοιχα μεγαλυτερα.Αν μιλαμε τελικα για ασθενεια των νεοσσων θα το εμφανισουν και οι επομενοι νεοσσοι, "καιγεται"δηλαδη αναπαραγωγικα η συγκεκριμενη καναρα;
 
Απλά αν τα δικά της είναι 2-3 ημερών μεγαλύτερα δύσκολα αυτά τα δύο να τα συναγωνιστουν... Ταιζε τα και εσύ λίγο οπότε μπορείς και έχεις χρόνο. Βοήθησε τα να επιβιώσουν... Εύχομαι να μην είναι άρρωστα και να τα καταφέρουν!
 
Back
Top