Ασθένειες Kαναρινάκι που δεν μεγαλώνει

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης noatha
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

noatha

PB New Member
Εγγραφή
6 Νοε 2009
Μηνύματα
5
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Γεια σας, 1 Φεβρουαρίου γεννήθηκαν 4 καναρινακια υγιέστατα. Μεγάλωναν μια χαρά. Εδώ και μια εβδομάδα βγήκαν από την φωλια. Η μαμα τους τα ταιζει ο μπαμπάς ποτέ δεν τα τάισε και επειδή τα ξεπουπουλιαζει και τα τσιμπάει στα μάτια έβαλα διαχωριστικο. Το ένα δεν μεγάλωνει διαπιστώσαμε ότι δεν βλέπει. Δεν πετάει και συνεχώς φωνάζει για να φάει. Η μαμά του το ταιζει. Προσπαθήσαμε να το ταισουμε κάτι κάναμε. Το σηκώνουμε όταν πέφτει κάτω στο κλουβί. Το μάτι είναι μισάνοιχτο και μέσα διακρίνεται κόκκινο χρώμα. Βάλαμε κολυριο όμως δεν νομίζω να τα κατάφερε ι. Ανησυχώ γι τα άλλα τα οποία μεγαλώνουν. Ενώ αυτό παρόλο το φαγητό δεν μεγαλώνει. Αν έχετε εμπειρία οι συμβουλές σας θα ήταν πολύτιμες. Ευχαριστώ
 
Οπωσδήποτε μια φωτογραφία θα βοηθούσε, ειδικά μια που να περιέχει και κάποιο από τα αδέρφια του, ώστε να μπορούμε να κάνουμε σύγκριση της ανάπτυξής του.
Εικάζω ότι δεν μεγαλώνει όσο αναμένεται διότι δεν ταΐζεται επαρκώς ή τόσο όσο και τα υπόλοιπα. Οι λόγοι για αυτό θα μπορούσε να είναι ότι δεν βλέπει ή ότι γενικότερα είναι άρρωστο (επομένως όχι και τόσο ζωηρό στην αναζήτηση τροφής από τη μητέρα του).
Τι φάρμακο του δίνετε; Και σε τι δοσολογία και για πόσο καιρό;
Πιστεύω ότι θα πρέπει να το πάτε επειγόντως σε κάποιον γιατρό με ειδίκευση ή εμπειρία στην Παθολογία πτηνών. Πιο κάτω βρίσκεται μια λίστα...αναζητάτε τους γιατρούς, κοιτάτε και τις Παρουσιάσεις για σχόλια μελών όταν επιλέξετε κάποιους. Ενημερώστε μας για την πορεία του. https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/
Θα έλεγα ότι τον αρσενικό του ζευγαριού (πατέρα των μικρών σας) να μην τον ξαναβάλετε σε αναπαραγωγή, καθώς η επιθετικότητά του μόνο προβλήματα μπορεί να δημιουργήσει.
 
Τρώει συνέχεια η μαμά το το ταιζει φωνάζει και φτερουγιζει όταν τρώει. Τρώει περισσότερο από τα άλλα που τσιμπολογαν. Είναι δραστήριο χτενιζεται αλλά δεν βλέπει. Έβγαλα φωτό αλλά δεν ανεβαίνει.
 
Έβγαλα φωτό αλλά δεν ανεβαίνει.
Δοκίμασε σύμφωνα με τις οδηγίες του link https://community.petbirds.gr/threads/Προσπαθώ-να-ανεβάσω-φωτογραφία.39639/
Όπως και να χει το ζήτημα, θεωρώ ότι πρέπει να πάτε σε γιατρό.
Επίσης δεν μας είπες για τη φαρμακευτική αγωγή που του δίνεις...
 
ο μπαμπάς ποτέ δεν τα τάισε και επειδή τα ξεπουπουλιαζει και τα τσιμπάει στα μάτια
Υπάρχουν πολλοί λόγοι που μπορεί να έχουν οδηγήσει τον αρσενικό σε τέτοια συμπεριφορά.
Προφανώς είναι ακατάλληλος για την ανατροφή των νεοσσών.

Θα προχωρήσεις και σε επόμενη αναπαραγωγή ?
 
Το αρσενικό ήταν υπόδειγμα πατέρα. Σε προηγούμενη γεννά φρόντιζε πάρα πολύ τα μικρά του περισσότερο από το θηλυκό. Αυτή τη φορα δεν ξέρω τι έπαθε. Το μικρό δεν το βλέπω καλά φάρμακο δεν το έχω δώσει μόνο κολυριο στα ματάκια του. Όλα του τα προβλήματα έχουν να κάνουν με την όραση του.
 
@noatha κ εγω νομίζω ότι πρέπει να πας σε πτηνιατρο για τον μικρούλη. Να σου δώσει κάποια αγωγή για τα ματάκια του. Μπορεί να μην είναι χαμένη υπόθεση.
 
Το μικρό δεν το βλέπω καλά φάρμακο δεν το έχω δώσει μόνο κολυριο στα ματάκια του
Αυτό ακριβώς εννοούσα με τον όρο "φάρμακο". Το κολλύριο δλδ. Πες μας ποιο είναι, ποια η δοσολογία, για πόσο καιρό το έδινες / δίνεις
Πάντως, από αυτό που βλέπω θέλω να πιστεύω ότι το πουλάκι από το ένα μάτι μπορεί να δει και ότι το άλλο μάλλον θα μπορούσε να γίνει καλά. Αλλά ειλικρινά το πιστεύω, η αντιμετώπιση με τη βοήθεια από γιατρό θα βελτιώσει την κατάσταση.
 
Back
Top