Γενικά Kαναρινακια 35 ημερών μαλώνουν

Babis69

PB New Member
Εγγραφή
22 Μαρ 2018
Μηνύματα
26
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Kαλημερα σας.
Εγώ πάλι με τα προβλήματα μου. Που να είχα και καμία δεκαριά ζευγάρια…

Έχω όπως έχω αναφέρει σε άλλο post 4 πουλάκια. 34 ημερών τα δυο μεγάλα, 33 και 32 ημερών τα άλλα δυο.

Ζουν στην ζευγαρώστρα όπου γεννήθηκαν αφού είναι το μεγαλύτερο κλουβί που έχω.

Μετά την αφαίρεση προ τριών ημερών του πατέρα τους σε ατομικό κλουβί, συνέχιζα να τα παρατηρώ όσο είναι δυνατόν.
Όλα πήγαιναν μια χαρά και όντως όπως είχα από πριν βεβαιωθεί σιτίζονται κανονικά μόνα τους.
Από χτες το σούρουπο διαπίστωσα καβγάδες μεταξύ των δυο μεγαλύτερων πουλιών.
Νύχτωσε όμως και κοιμήθηκαν. (Σημειώνω πως τα δυο αυτά πουλιά είχαν πολύ πιο ήπιες λίγων δευτερόλεπτων διαμάχες –κοκορομαχίες και με τον πατερά τους όχι όμως τέτοιο πράγμα.)
Σήμερα η κατάσταση έχει χειροτερέψει.

Επισυνάπτω video...

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

. Με μόνο ένα από τα 7 θορυβώδη περιστατικά που διαπίστωσα από τις 7 το πρωί έως τις 11. Όταν πέφτουν κάτω και πίσω από την ταίστρα όπου δεν είναι πολύ ορατό, το ένα πατούσε με το πόδι το άλλο στο κεφάλι και προσπαθούσε να το ραμφίσει.
Σύντομα θα πρέπει να αναχωρήσω για την δουλειά και μην έχοντας άλλη επιλογή
έβαλα το χώρισμα αφού φοβήθηκα ότι κάποιο μπορεί να τραυματιστεί ειδικά κατά την απουσία μου.
Δεν ξέρω εάν έκανα σωστά, αλλά είναι κάτι το οποίο δεν περίμενα και δεν έχω διαβάσει σε άλλο post ώστε να είμαι προετοιμασμένος.
Ο χώρος εάν θα πρέπει να μείνω με το χώρισμα, είναι περιορισμένος για την εκγύμναση τους φαντάζομαι.
Τι δείχνει αυτή η συμπεριφορά; Μήπως είναι αρσενικά; Είναι δυνατόν από τόσο μικρά να μην τα χωράει και τα δυο το κλουβί;
Μου είπαν ότι θα μπορούσα μέχρι τον Σεπτέμβριο να τα έχω όλα μαζί μέχρι να τα βάλω σε δικά τους κλούβια, άλλα από ότι δείχνει η κατάσταση εξελίσσεται αλλιώς..
Ειναι να χαρίσω δύο αρσενικά (εάν προκύψουν τελικά) και να κρατήσω τα θηλυκά αλλά αφενός είναι πολύ μικρά ακόμη για να τα δώσω και να είμαι ήσυχος, αλλά και ούτε ξέρω καν με σιγουριά ποιά είναι τα αρσενικά.

Πως βαδίζω;

Ευχαριστώ πολύ.
 
Το βίντεο δεν είναι διαθέσιμο.

Οι τσακωμοί είναι φυσιολογικοί όταν δεν ξεπερνιούνται κάποια όρια.
Τα δικά μου είναι λίγο μεγαλύτερα και όταν τους βάζω λαχανικά, φρούτα ή αυγοτροφης αρχίζουν οι μουρμουρες

Τώρα στην περίπτωσή σου αν υπάρχουν τραυματισμοί θα πρέπει να τα χωρίσεις.
 
Δεν νομίζω ότι πρόκειται να πληγώσουν το ένα το άλλο, αλλά δεν είμαι και εκεί για να σου πω, και το βίντεο δεν ανοίγει... Και τα δικά μου ψιλοτσακωνονται κατά καιρούς αλλά κάπου συνηθίζουν. Βάζε αυγό αυγοτροφή σε διάφορες ταιστρες ώστε να μειωθεί η διεκδίκηση.
 
Ετοιμο το video. Κατι είχα παραλείψει..
Δεν πρόκειται όπως θα δείτε για καυγαδάκια διεκδίκησης τροφής κλπ... Εχω αυγοτροφή και φρούτα λαχανικά σε δυο διαφορετικα σημεία όπως και το αυγό επίσης το προσφέρω ανάλογα.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Οι καβγάδες σε κάθε κοινόβιο ακόμη και των καναρινιών είναι αναμενόμενοι.
Είναι μάχες για κατάταξη στην ιεραρχία του χώρου.
Κάποιος θα είναι αρχηγός, κάποιος δεύτερος και κάποιος τελευταίος.
Δεν είναι καβγάδες που έχουν κακά αποτελέσματα και το μόνο που μας μένει είναι οι ήχοι από αυτούς.
Όμως σε καμία περίπτωση δεν ενέχουν κίνδυνο γιατί είναι όλοι χωρίς επαφή. Σπάνια πλησιάζουν το ένα το άλλο και εξαιρετικά σπάνια ακουμπούν.
Παρακολουθείς.. κι όσο οι καβγάδες είναι μόνο απειλές τα αφήνεις. Γιατί έτσι αποκτούν οντότητα και γίνονται πιο ανεξάρτητα στη συνέχεια.
Αν πάλι αρχίσουν να τραβάνε φτερά και να ματώνουν τότε τα χωρίζεις αναγκαστικά.
 
Κατανοητό.
Θα ξαναδοκιμάσω αύριο να βγάλω το χώρισμα και παρατηρώ.
Και πως να τα χωρίσω μόνιμα εάν τελικά χειαστεί;
Να αφήσω τα 3 στην ζευγαρώστρα και να πάρω το ένα να το βάλω σε ατομικό κλουβί; Τοσο μικρό πουλί δεν θα έχει πρόβλημα; Διαβάζω οτι τα μικρά θέλουν χώρο πτήσης κλπ.. Η διπλη ζευγαρώστρα δεν ειναι το ιδανικό αλλά τουλάχιστον είναι κάτι σε σύγκριση με το μονό κλουβάκι... Πότε σε normal συνθήκες είναι συνήθως έτοιμα τα πουλιά να μεταφερθούν σε μικρό μονό κλουβί;
 
Πότε σε normal συνθήκες είναι συνήθως έτοιμα τα πουλιά να μεταφερθούν σε μικρό μονό κλουβί;
Από τον απογαλακτισμό και μετά μπορούν να μπουν μόνα τους όπου σε βολεύει.
Απλά λέμε για το πως θα ε΄ναι καλύτερα και προτείνουμε μεγάλους χώρους για γυμναστική.
Την ίδια όμως απαίτηση έχουν όλα τα πουλιά.
Δηλαδή ένα ενήλικο αρσενικό δε θέλει να γυμναστεί;
Εγώ προτιμώ να τα έχεις και ας μαλώνουν σε μεγάλο κλουβί (ζευγαρώστρα) παρά σε μικρό και μόνα τους.
 
Μπάμπη, έχεις δει και αυτό το κλουβί μήπως και μπορείς να το έχεις ώστε να αυξηθεί και ο χώρος των πουλιών; https://www.pet4u.gr/pet-camelot-9673.html Αν σου κάνει και σκεφτείς να το αγοράσεις, θα δεις και σε άλλα ηλεκτρονικά καταστήματα στα οποία ίσως θα μπορούσες να το βρεις σε κάπως χαμηλότερη τιμή.
 
Τέτοιες ζευγαρωστρες χρησιμοποιώ στις καρδερίνες. Στα 3 που χωρίζει, άρα δημιουργούνται χωροι των 30εκ, εγω προσωπικά δεν θα εβαζα πουλακι γιατι το θεωρω εξαιρετικα μικρο.

Στις δικές μου έχω κάνει τροποποίηση και έχω φέρει το χώρισμα στη μέση για την περίπτωση που θέλω να χωρίσω προσωρινά το ζευγάρι.

Λόγω βάρους και όγκου δεν είναι ευχρηστες για συχνές μετακινήσεις κτλ.

Οι 76αρες είναι μια εναλλακτική καθώς είναι πιο εύχρηστες και προσφέρουν περισσότερο χώρο στα πουλιά καθώς έχουν μεγαλύτερο ωφέλιμο όγκο σε σχέση με τις 90αρες λόγω του ότι είναι και μεν πιο κοντές σε μήκος αλλά σημαντικά φαρδυτερες.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Στα 3 που χωρίζει, άρα δημιουργούνται χωροι των 30εκ, εγω προσωπικά δεν θα εβαζα πουλακι γιατι το θεωρω εξαιρετικα μικρο.
Συμφωνώ μαζί σου απόλυτα. Απλά την προτείνω ενιαία για κλούβα πτήσης η οποία είναι σχετικά δύσκολη σε μεταφορά, αλλά αν βρίσκεται μόνιμα σε ένα μέρος, είναι πανεύκολη στο καθάρισμα.
 
Back
Top