Γενικά Kαναρινια στα παζαρια

Goutaki_syros

PB Member
Εγγραφή
31 Δεκ 2008
Μηνύματα
183
Πόλη
Σύρος
Καλημέρα!Ηθελα να γράψω και να ρωτήσω. ΟΛΟΙ αυτοί που πάνε στα παζάρια και πουλάνε καναρίνια εχουν αδεια; Εγω κατάλαβα πάει όποιος θέλει. Κρίμα την ταλαιπωρία που τρώνε τα πουλάκια, απο το πρωί μεχρι της 4 το απογευμα τα έχουν εκεί μέσα στην βρώμα. Και πραγματικά είχε κατι πολύ ωραία πουλιά, αλλα είχε και κατι άρρωστα έτοιμα για να πεθάνουν. Τι να πώ! Και μου λεεί αυτός.ΦΥΓΕ ΑΠΟ ΔΩ ΜΗΠΩΣ ΠΟΥΛΗΣΩ ΤΠΤ ΕΧΩ ΑΝΑΓΚΗ ΛΕΦΤΑ. Και αυτό επειδη του είπα βαλτου νερό ανθρωπέ μου μην πουλάς θηλυκά για αρσενικά. Τι μπορούμε να κάνουμ γιαυτό;Επισης ο ένας είναι πετ σοπάς με τα καναρίνια... Μαυρο χρήμα. 😡
 
Αυτά συμβαίνουν και μάλιστα πολύ συχνα😡!
Εγώ πρίν 2,5 χρόνια είχα δεί να πουλάνε παπαγάλους... Μέσα σε ένα κλουβάκι για καναρίνι είχε βάλει 4 Cockatiels ευτηχός δέν αγόρασε σχεδόν κανείς...
 
δυστυχώς μπροστά στο κέρδος δεν υπολογίζει κανείς τα πουλάκια, αρκεί να κερδίσουν κάτι. Το καλύτερο κατα την γνώμη μου είναι να μην αγοράζει κανείς καναρίνια και άλλα πτηνά απο τα πανηγύρια ωστε να πάψει να υπάρχει αυτός ο θεσμός.
 
Aρη γινόταν πανικός απο παπαγάλους...Αλλα έτσι όπως λες ολοι μαζεμένοι. Ηρώ έχεις δίκιο, αλλά πολλούς είδα και έπερναν και αμέσως σκέφτηκα σώθηκαν. Είχε 1 καναρίνι μου άρεσε πάρα πολύ, κελαιδούσε τρελά! Μου ερχόταν να το πάρω για να το σώσω... Τελικά δεν το πήρα.Αν ξέρει καποιος ας μου πει αν υπάρχει καπου να απευθυνθούμε να σταματησει αυτό.
 
Βασικά ξανασκέφτομαι οτι άν αγοράσεις το οποιοδίποτε πουλάκι το σώζεις όμως θα συναιχιστή όλο αυτό ετσί απλά δεν βγάζεις άκρει...
 
...

δε μπορεις να κανεις τπτ, στο σχιστο παει οποιος θελει και πουλαει για παραδειγμα κι εγω και εσυ αμα θελουμε, αυτο απο τη μια καλο ειναι.. Αλλα με καποια ορια και με λογικη... Εχω δει να πουλανε καναρινια κατακαθαρα και σε μονα κλουβακια αλλα εχω και δει να ειναι και ολα αρρωστα... Ο θεσμος ετσι καλος ειναι αρκει αυτοι που τα πουλανε να τα εχουν προσεγμενα...
 
Aρη γινόταν πανικός απο παπαγάλους...Αλλα έτσι όπως λες ολοι μαζεμένοι. Ηρώ έχεις δίκιο, αλλά πολλούς είδα και έπερναν και αμέσως σκέφτηκα σώθηκαν. Είχε 1 καναρίνι μου άρεσε πάρα πολύ, κελαιδούσε τρελά! Μου ερχόταν να το πάρω για να το σώσω... Τελικά δεν το πήρα.Αν ξέρει καποιος ας μου πει αν υπάρχει καπου να απευθυνθούμε να σταματησει αυτό.
Φιλε Γιωργο δυστυχως σαυτη τη βρομοχωρα που ζουμε δεν υπαρχει τιποτα ορθιο και ο καθενας κανει οτι γουσταρει. Αυτη ειναι η αληθεια. Δεν νομιζω να υπαρχει καποιος φορεας για να απευθυνθεις και να σου λυσει τι προβλημα. Μπορει να σε χαρακτηρισουν "ρομαντικο." Δυστυχως φιλε...
 
Πραγματικα δε μπορώ να καταλάβω πώς ολοι είμαστε εδω για κάποιο λόγο και όλοι έχουμε πανω κάτω λερωμένη τη φωλίά μας και ξαφνικά οταν βγάζει κάποιος ένα πόστ... (και πολυ κάλα κάνει και βγάζει τέτοια ποστ)... Ολοι βγάζουμε ένα θυμό, μια οργη και μια αγανάκτηση...ΦΩΝΑΖΟΥΜΕ ΔΥΝΑΤΑ..ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ... και μετα οταν συκωθούμε απο το pc πάμε να ταισουμε την άγρια πιασμένη καρδερίνα μας.. Στην ουσία τι κάνουμε.. Προσπαθουμε μέσα απο την οργη και τον θυμο να δείξουμε οτι αυτο έιναι λάθος.. Αλλά στην πραγματικότητα το φωνάζουμε μπας και το ακούσουμε οι ιδιοι..υποκρινόμαστε στον ίδιο μας τον εαυτο... Δε θέλω να τα ισοπεδώσω όλα και να είμαι απόλυτος αλλα... Ο ΑΝΑΜΑΡΤΗΤΟΣ ΠΡΩΤΟΣ ΤΟΝ ΛΙΘΟΝ ΒΑΛΕΤΩ...
 
σε εμασ πουλανε και υβριδια... και χρυσοψαρα ελεος..



ειναι κριμα να παρει καποιος ενα πτηνο που ειναι στρσαρισμενο και μεγαλωμενο σε αθλιες συνθηκεσ και αθτα βγαινουν μετα την αγορα...
 
Πραγματικα δε μπορώ να καταλάβω πώς ολοι είμαστε εδω για κάποιο λόγο και όλοι έχουμε πανω κάτω λερωμένη τη φωλίά μας και ξαφνικά οταν βγάζει κάποιος ένα πόστ... (και πολυ κάλα κάνει και βγάζει τέτοια ποστ)... Ολοι βγάζουμε ένα θυμό, μια οργη και μια αγανάκτηση...ΦΩΝΑΖΟΥΜΕ ΔΥΝΑΤΑ..ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ... και μετα οταν συκωθούμε απο το pc πάμε να ταισουμε την άγρια πιασμένη καρδερίνα μας.. Στην ουσία τι κάνουμε.. Προσπαθουμε μέσα απο την οργη και τον θυμο να δείξουμε οτι αυτο έιναι λάθος.. Αλλά στην πραγματικότητα το φωνάζουμε μπας και το ακούσουμε οι ιδιοι..υποκρινόμαστε στον ίδιο μας τον εαυτο... Δε θέλω να τα ισοπεδώσω όλα και να είμαι απόλυτος αλλα... Ο ΑΝΑΜΑΡΤΗΤΟΣ ΠΡΩΤΟΣ ΤΟΝ ΛΙΘΟΝ ΒΑΛΕΤΩ...
+1
 
  • Like
Αντιδράσεις: ΗΡΩ
έχω ακούσει ότι οι τύποι είναι αδίστακτοι μπροστά στο κέρδος. Γνωστός μου είπε πως στάζουν στο νερό των πουλιών λίγο ούζο ώστε να κελαιδούν συνέχεια για να πείθεται ο ακυποψίαστος αγοραστής. Έχω προσωπική εμπειρία από πουλάκι που αγόρασα (είχε κολήσει η μικρή μου με το κελάιδημα) από το σχιστό. Το πουλί όντως κελαιδούσε συνεχώς. Πέρνωντάς το το έβαλα σε καθαρό μεγάλο κλουβί με καλή τροφή(αυτό που μου έδωσε αυτός που μου το πούλησε ήταν άθλιο ενώ με πονήρεψε το γεγονός ότι πριν μου το δώσει έβγαλε και κράτησε την ποτίστρα). Το πουλάκι αρχικά δεν κελαηδούσε στο σπίτι ενώ διαπίστωσα εκ των υστέρων ότι έπασχε και από ποδάγρα. Φανταστείτε ότι στο μεγάλο κλουβί δεν μπορούσε να πετάξει από το ένα κλαδλακι στο άλλο. Τελικά με προσεγμένη διατροφή, πολυβιταμίνες και καθαριότητα άρχισε να συνέρχεται μετά 10 ημέρες. Σήμερα κελαιδάει και πετάει κανινικά αν και η ποδάγρα εξακολουθεί. Δυστυχώς δεν μπόρεσα να του εφαρμώσω μέχρι τώρα αγωγή με tabernil γιατί ήταν υπερβολικά στρεσαριμένο. Γνωρίζει κάποιος κάτι για αυτό το ύποπτο ντοπάρισμα;
 
Πραγματικα δε μπορώ να καταλάβω πώς ολοι είμαστε εδω για κάποιο λόγο και όλοι έχουμε πανω κάτω λερωμένη τη φωλίά μας και ξαφνικά οταν βγάζει κάποιος ένα πόστ... (και πολυ κάλα κάνει και βγάζει τέτοια ποστ)... Ολοι βγάζουμε ένα θυμό, μια οργη και μια αγανάκτηση...ΦΩΝΑΖΟΥΜΕ ΔΥΝΑΤΑ..ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ... και μετα οταν συκωθούμε απο το pc πάμε να ταισουμε την άγρια πιασμένη καρδερίνα μας.. Στην ουσία τι κάνουμε.. Προσπαθουμε μέσα απο την οργη και τον θυμο να δείξουμε οτι αυτο έιναι λάθος.. Αλλά στην πραγματικότητα το φωνάζουμε μπας και το ακούσουμε οι ιδιοι..υποκρινόμαστε στον ίδιο μας τον εαυτο... Δε θέλω να τα ισοπεδώσω όλα και να είμαι απόλυτος αλλα... Ο ΑΝΑΜΑΡΤΗΤΟΣ ΠΡΩΤΟΣ ΤΟΝ ΛΙΘΟΝ ΒΑΛΕΤΩ...

Δεν θα συμφωνησω μαζι σου γιατι ΟΛΟΙ δεν εχουμε λερωμενη την φωλια μας.
 
Αγαπητε συντοπίτη καλό είνια αν υπάρχει η αντιλογία για αν μπορέσει αν υπάρξει διάλογος.. Αλλά είπα ολοι πάνω κάτω.. Καθένας με τον τρόπο του... Και επίσης είπα οτι δε θέλω να τα ισοπεδώσω όλα και να έιμαι απόλυτος.. (που σημαίνει οτι όχι ολοι αλλα οι περισσότεροι).. Το οτι έχω λερωμένη τη φωλία μου δε σημαινει οτι έχω κανει κάτι κακό (κακουργημα).. Μπορεί να έιναι και πταίσμα...
 
καλησπερα παιδια. Δεν ειναι τα παντα ασπρο και μαυρο. Καλους θα βρεις και στα παζαρια, κακους θα βρεις και στα μαγαζια και στους
εκτροφεις. Μην κανουμε λες και ανακαλυψαμε τωρα την αμερικη.
 
Καλημέρα. Ναι οκ συμφωνώ, αλλα θα μπορούσαμε να βελτιώσουμε την κατάσταση πολύ. Γιατι αυτή την στιγμή είναι αθλια...
 
παιδια καποιοι απο αυτους που κανουν εδω μεσα παραπονα πηγαινουν στο σχιστο και αγοραζουν πουλια γιατι ειναι φτηνα, τι λεμε τωρα;
 
Φίλοι μου, δεν διαφωνώ η κατάσταση είναι προβληματική. Προφανώς όσο αγοράζουν κάποιοι, τόσο θα υπάρχουν και αυτοί. Μην δυσφορείτε και μην σας πιάνει απαισιοδοξία. Δεν ξέρω την ηλικία σας, αλλά αν είχατε συγκρίσιμες εικόνες των σημερινών pet shop με τα 'πουλάδικα' του 'κάποτε' ή την εμπειρία λαϊκών αγορών και παζαριών ως βασικών χώρων πώλησης πτηνών, θα βλέπατε ότι κάτι έχει αλλάξει, έστω βασανιστικά και αργά και σαφώς όχι ακόμα ικανοποιητικά.
Επιπλέον, σε σχέση με τα μόνιμα παζάρια μπορείτε να απευθυνθείτε στη διέυθυνση υγιεινής ή εμπορίου της νομαρχίας. Είμαι ένας από αυτούς που έχουμε κάνει επανηλειμένα καταγγελίες για το Σχιστό. Η κατάσταση συνεχίζει να είναι άθλια, οι ορδές των απατεώνων έχουν, όμως, μειωθεί.
Τέλος -και συγγνώμη για το μπλα μπλα- η οικονομική δυσπραγία ενός ανθρώπου, πράγματι είναι ένα ζήτημα που δεν μας αφήνει αδιάφορους, αλλά δεν μπορεί να είναι άλλοθι για την εκμετάλλευση της φύσης και την απανθρωπιά. Κάπως έτσι, μου δικαιολογούνταν οι γείτονες για έναν 'ξοβεργά' που το έκανε, είπαν, επί δέκα -και βάλε- χρόνια, σε προάστειο της Αθήνας που μετακόμισα τότε. Χρειάστηκε, να του αφήσω σημείωμα στο μέρος που καθότανε, να τον απειλήσω, να ενημερώσω τον ιδιοκτήτη του χωραφιού, να αντέξω τις 'περιεργες' ματιές των γειτόνων (για τον περίεργο νεοφερμένο "οικολόγο") και να πω στο ντόπιο αστυνομικό τμήμα πως θα έκανα αναφορά στο υπουργείο επειδή δεν είχαν αναποκριθεί σε τρεις κλήσεις μου. Μέχρι και το δημόσιο οργανισμό, στον οποίο εργαζόταν, έμαθα και ειδοποίησα (και δεν αισθάνομαι καθόλου ρουφιάνος γιαυτό). Ο 'ξοβεργάς' δεν μας λείπει τα 2 τελευταία χρονια και οι καρδερινες την εποχή των ραδικιών συνεχίζουν να είναι χάρμα ειδέσθαι, εκατοντάδες!


Η περίοδος αυτή ανήκει στα ελάφια της Πάρνηθας
 
Καλησπερα! Θα ηθελα και εγω να πω την γνωμη μου πανω στο θεμα και να απευθυνθω στον φιλο Γιωργο ο οποιος ανοιξε και το θεμα, στα παζαρια λοιπον και θα μιλησω συγκεκριμενα για το παζαρι στο Σχιστο, το ολο γενικως θεαμα υπαρχει παρα πολυ καιρο και θα συνεχιστει να υπαρχει οσο μαζευεται κοσμος και υπαρχει ζητηση... Τωρα το ποιος πουλαει πουλια και αν εχει αδεια ειναι αλλου παπα ευαγγελιο που δεν θα επρεπε να νοιαζει ουτε εμενα ουτε εσενα, αυτο που θα πρεπει να μας ενδιαφερει ειναι να βλεπουμε τα ζωντανα σε καλη κατασταση,ως Π Ε Λ Α Τ Ε Σ εκει, για να ξερουμε οτι θα επιλεξουμε το ιδανικο για μας! Τωρα οσον αφορα τους επιτειδιους που πουλανε τα θυληκα για αρσενικα δεν ειναι μονο σε αυτον τον χορο αλλα και σε καταστηματα και αν δεν εχεις τις καταλληλες γνωσεις μπορουν να σου πλασαρουν το ιδιο παραμυθι... Η κριση και η λογικη μας μας οδηγει στο σωστο αποτελεσμα...
 
Back
Top