Ασθένειες Kαναρινι με ενα ποδι, θα μπορέσει να ζευγαρώσει;

Theofilos-Xanthi

PB New Member
Εγγραφή
31 Μαρ 2012
Μηνύματα
40
Πόλη
Ξάνθη
Καλησπέρα

Σε κλούβα πτήσης με 10 φετινά καναρίνια έγινε την νύχτα επίθεση από γάτα. Το πρωί βρήκα 3 νεκρά στον πάτο της κλούβας και 3 τραυματισμένα με νυχιές στο στήθος. Υποθέτω πως τα πουλιά από τον φόβο τους πήγαιναν δεξιά -αριστερά στο πλέγμα της κλούβας και η γάτα προσπαθώντας να τα πιάσει τα πλήγωσε. Τα τραυματισμένα τα απομόνωσα και τα περιποιήθηκα όπως και όσο μπορούσα αλλά πέθαναν τα 2 μετά από λίγες ημέρες. Το ένα από τραυματισμένα ζει ακόμη (σήμερα είναι περίπου ένας μηνάς από το περιστατικό) αλλά είναι με ένα πόδι αρκετά δραστήριο τρώει απολαμβάνει το μπάνιο και είναι μάλλον αρσενικό.

Θα μπορέσει την επομένη αναπαραγωγική περίοδο να ζευγαρώσει.

Ευχαριστώ
 
Θεωρώ πως δεν ήταν γάτα αλλά κάποια κουκουβάγια. Αυτές κάνουν επιθέσεις στα κλουβιά το βράδυ και προσπαθούν τρομάζοντας τα πουλιά να τα γραπώσουν με τα νύχια τους όπως περιγράφεις. Τα νύχια της γάτας επίσης θεωρώ πως δεν θα άφηναν τόσο ορατά σημάδια. Μικρή σημασία έχει όμως πια για το τι ζώο έκανε την επίθεση, ελπίζω να πήρες τα μέτρα σου.

Λογικά θα μπορέσει να ζευγαρώσει αφού είναι κατα τ'άλλα υγιές όπως λες.
 
Φίλε μου χωρίς παρεξήγηση αυτό που έπρεπε να σε απασχολεί είναι τα μέτρα που πρέπει να πάρεις, ώστε να μην ξαναδεχτεις τέτοιου είδους επιθέσεις και όχι αν το καναρινι με το ένα πόδι ζευγαρωσει του χρόνου.
 
Φίλε μου χωρίς παρεξήγηση αυτό που έπρεπε να σε απασχολεί είναι τα μέτρα που πρέπει να πάρεις, ώστε να μην ξαναδεχτεις τέτοιου είδους επιθέσεις και όχι αν το καναρινι με το ένα πόδι ζευγαρωσει του χρόνου.
Συμφωνώ απόλυτα.

Και να παρακαλάς να μην υπάρξουν περισσότεροι θάνατοι από τα τραυματισμένα με "νυχιές" πουλιά.
Έβαλες κάτι πάνω στις πληγές τους;
 
ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις ξέχασα όμως να αναφέρω ότι έβαλα διπλό προστατευτικό πλέγμα στην κλούβα μετά την επίθεση.
Ωραία τότε...
Θα ζευγαρώσει...
Ε΄να εύκολο στα πουλιά η ισορροπία στο ένα πόδι.
Προσοχή με τα τραυματισμένα.
 
Και να παρακαλάς να μην υπάρξουν περισσότεροι θάνατοι από τα τραυματισμένα με "νυχιές" πουλιά.
Έβαλες κάτι πάνω στις πληγές τους;
Τα τραυματισμενα πουλιά πέθαναν κύριε Γιάννη, έμεινε μόνο αυτό με το ένα πόδι. Το αναφέρει στο πρώτο ποστ.
 
Θεόφιλε, το θέμα είναι καθαρά "τεχνικό", αν θα μπορέσει δηλαδή το αρσενικό να σταθεί στην κατάλληλη θέση για να είναι επιτυχής η γονιμοποίηση. Αυτό δεν μπορούμε να το πούμε με σιγουριά μιας και δεν ξέρουμε ούτε καν πόσο λειτουργικός είναι σε άλλες δραστηριότητες του.

Κατά τα άλλα, όσον αφορά την αναπαραγωγή έχει τις ίδιες πιθανότητες επιτυχίας με αυτές που θα είχε και χωρίς να έχει χάσει το πόδι του.
 
Γιατί πρέπει να το βάλεις σε δοκιμασία να καταφέρει να ταΐσει τα μικρά με ένα πόδι. Έχουμε αναφερθεί εδώ στο PB πολλές φορές για το πόσο κουραστική είναι η διαδικασία της αναπαραγωγής για τον αρσενικό.
 
Γιατί πρέπει να το βάλεις σε δοκιμασία να καταφέρει να ταΐσει τα μικρά με ένα πόδι. Έχουμε αναφερθεί εδώ στο PB πολλές φορές για το πόσο κουραστική είναι η διαδικασία της αναπαραγωγής για τον αρσενικό.
Έχεις δίκιο.. αλλά μία φορά πιστεύω μπορεί να ανταπεξέλθει στη διαδικασία αναπαραγωγής - γέννας - ανατροφής των μικρών.. Φυσικά με την κατάλληλη διατροφική προετοιμασία!
 
Έχεις δίκιο.. αλλά μία φορά πιστεύω μπορεί να ανταπεξέλθει στη διαδικασία αναπαραγωγής - γέννας - ανατροφής των μικρών.. Φυσικά με την κατάλληλη διατροφική προετοιμασία!

Αλίκη, @alicedros δεν υπάρχει λόγος να βάλει το καναρίνι σε αυτή την δοκιμασία. Ας ακολουθήσει ο φίλος σωστή διατροφή, καθαριότητα σχολαστική (διότι κάποιες φορές το καναρίνι θα ξεκουράζεται στον πάτο του κλουβιού ) και αυτό θα τον αποζημιώνει με το κελάηδημα του.
 
Αλίκη, @alicedros δεν υπάρχει λόγος να βάλει το καναρίνι σε αυτή την δοκιμασία. Ας ακολουθήσει ο φίλος σωστή διατροφή, καθαριότητα σχολαστική (διότι κάποιες φορές το καναρίνι θα ξεκουράζεται στον πάτο του κλουβιού ) και αυτό θα τον αποζημιώνει με το κελάηδημα του.
Εγώ μαζί σου! Συμφωνώ απόλυτα! Απλά επειδή ρώτησε, μια φορά ίσως να άντεχε το καναρινάκι.. Αλλά όντως δεν υπάρχει λόγος να μπει σε τέτοια διαδικασία..
 
To καναρίνι που έχει μάθει να ζει με το ένα πόδι(ειδικά αρσενικό) δεν νομίζω πως θα κουράζεται περισσότερο απο ένα αρτιμελές στην διάρκεια της αναπαραγωγής το πρόβλημα είναι στο να σταθεί και αφού το καταφέρνει έτσι κι αλλιώς δεν βλέπω το πως θα επιβαρυνθεί η υγεία του απο αυτό το πράγμα...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Ο Θεόφιλος ρώτησε απλά αν θα μπορεί να ζευγαρώσει, τεχνικά δηλαδή.

Νομίζω ότι έχω καταλάβει την ρώτησε ο φίλος. Του απάντησα ουσιαστικά και όχι τεχνικά διότι το καναρίνι δεν είναι ένα μηχάνημα που το βάζουμε να κάνει μια δουλειά. Είναι ένας ζωντανός οργανισμός.
 
Νομίζω ότι έχω καταλάβει την ρώτησε ο φίλος. Του απάντησα ουσιαστικά και όχι τεχνικά διότι το καναρίνι δεν είναι ένα μηχάνημα που το βάζουμε να κάνει μια δουλειά. Είναι ένας ζωντανός οργανισμός.

Πιστεύεις δηλαδή Κώστα, ότι όσοι αλλάζουν γονείς στα αυγά ή τα βάζουν σε παραμάνες, ότι δεν αγαπούν τα πουλιά και το χόμπι τους και τα βλέπουν ως μηχανήματα που κάνουν μια δουλειά;
 
το καναρίνι δεν είναι ένα μηχάνημα που το βάζουμε να κάνει μια δουλειά. Είναι ένας ζωντανός οργανισμός.

διαφωνώ στο '' βαζουμε'' .. αφου είναι ζωντανος οργανισμός όπως ο ίδιος αναφέρεις έχει δικαίωμα στο ζευγάρωμα.. αν τα καταφέρει ειναι άλλο θέμα... Και στους ανθρώπους νομίζω ισχύει οτι δεν έχουν δικαίωμα στο ζευγάρωμα μόνο οι έχοντες συγκεκριμένα ''προσοντα''... αν δεν κανω λάθος...
 
διαφωνώ στο '' βαζουμε'' .. αφου είναι ζωντανος οργανισμός όπως ο ίδιος αναφέρεις έχει δικαίωμα στο ζευγάρωμα.. αν τα καταφέρει ειναι άλλο θέμα... Και στους ανθρώπους νομίζω ισχύει οτι δεν έχουν δικαίωμα στο ζευγάρωμα μόνο οι έχοντες συγκεκριμένα ''προσοντα''... αν δεν κανω λάθος...
Πολύ σωστό! Όπως είναι κρίμα να παιδεύεται έτσι είναι κρίμα να "τρώει τα σίδερα" για να φτάσει το θηλυκό και εμείς να λέμε "Ααα όχι! Εσύ δεν κάνει είσαι ανάπηρος"
 
Το κάθε πλάσμα λειτουργεί διαφορετικά.
Μην κάνουμε προβολή των δικών μας αναγκών και αυθόρμητων συμπεριφορών στα καναρίνια μας.
Το καναρίνι μπορεί να ετοιμαστεί ορμονικά την ανάλογη εποχή αλλά αν δεν έχει ερεθίσματα θηλυκών από το περιβάλλον του, δεν θα στεναχωρηθεί επειδή δεν ζευγάρωσε.
Έτσι δεν θεωρείται ρατσισμός να αφήσεις εκτός αναπαραγωγής (αν έτσι κρίνεις) ένα άτομο με αναπηρία, που πιθανόν το ζευγάρωμα να του προκαλούσε πρόβλημα.
Αν στο ενδιάμεσο διάστημα διαπιστώσεις πως το πουλί είναι άψογα λειτουργικό και δυνατό, τότε μπαίνεις στην διαδικασία απόφασης.
 
Back
Top