Γενικά Kαναρινι χωρις ταυτοτητα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης morpheas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

morpheas

PB Member
Εγγραφή
4 Μαρ 2008
Μηνύματα
195
Πόλη
Κόρινθος
Καλημερα σας. Μολις χθες απεκτησα τον φτερωτο φιλο τον οποιο βλεπετε και στις φωτογραφιες που σας επισυναπτω παρακατω. Μου τον πουλησανε ως καναρινι ρατσας (και μαλιστα τον ακριβοπληρωσα). Οταν ρωτησα τι καναρινι ειναι μου ειπαν απλα οτι χαρακτηριζεται ως πορτοκαλι καναρινι... Το δακτυλιδι του γραφει αν και δεν μπορω να δω ολα τα ψηφια καλα κατι σαν Ε030 183VC607(για τα τεσσερα πρωτα ψηφια ειμαι απολυτα σιγουρη). Το πουλακι δεν κελαηδα καθολου γιατι υποτιθεται εχει βγει απο την πτερροροια. Μπορει καποιος να μου πει τι ρατσας ειναι;
Σας ευχαριστω εκ των προτερων 🙂!
 

Συνημμένα

  • ΜΠΙΛΙΑΣ 1.webp
    ΜΠΙΛΙΑΣ 1.webp
    46,3 KB · Προβολές: 135
  • MΠΙΛΙΑΣ 2.webp
    MΠΙΛΙΑΣ 2.webp
    46 KB · Προβολές: 135
  • MΠΙΛΙΑΣ 3.webp
    MΠΙΛΙΑΣ 3.webp
    32,6 KB · Προβολές: 116
μαρια να σου ζησει ο νεος σου φιλος εαν διακρινω καλα το χρωμα του δακτυλιδιου ειναι μαυρο αρα ειναι γεννημενω μεσα στο 2007 αλλα το γραφει και το δακτυλιδη 07απο οσο γνωριζω δεν υπαρχει ρατσα με πορτοκαλι χρωμα μαλλον προκειτε για κοκκινο καναρινι που δεν του εχουν δωθει χρωστικες απο τα υπολοιπα στοιχεια που αναγραφονται πρεπει να ειναι πουλακι απο καποιο συλογο του εξωτερικου
 
Πανέμορφο, να το χαίρεσαι Μαρία!

μαλλον προκειτε για κοκκινο καναρινι που δεν του εχουν δωθει χρωστικες
Δηλαδή τι ράτσα είναι, δεν υπάρχει κάποια ονομασία; Απλώς καναρίνια κόκκινα λεγονται;
 
Aπο καποια ερευνα που εκανα στο διαδυκτιο το Ε αντιστοιχει υποτιθεται σε καναρινι τυπου και θεσης ωστοσο ο κωδικος 030 δεν συμφωνει με την μορφολογια του γιατι αντιστοιχει σε καμπουρικα καναρινια εξωτερικου. Εχεις δικιο, περνει χρωστικες (κοκκινη αυγοτροφη) και μου ειπανε μαλιστα να μην του τις κοψω και δεν ξερω και το γιατι.
 
να ξερεις κατι σε καμια ρατσα καναρινιου τυπου η θεσης δεν επιτρεπετε το κοκκινο χρωμα εαν το συγκεκριμενο πουλακι παρει της αναλογες χρωστικες και σε συναρτησει με τους γονιδιακους παραγοντες θα ειναι ενα καναρινη χρωματος κοκκινου εαν σταματησεις την χορηγηση των χρωστικων πολυ απλα θα χασει εντελως το κοκκινο χρωμα του η στην καλυτερη περιπτωση θα ειναι ακριβως οπως το δικο σου πορτοκαλι
 
Tοτε θα πρεπει να σταματησω τις χρωστικες για να δω τι θα συμβει. Εξαλλου μου ειπε ο ιδιοκτητης του πετ σοπ οτι εκεινος το κοκκινησε με αυγοτροφη. Μηπως και αυτο ηταν ενας παραπανω λογος που ηταν τσιμπημενη η τιμη;
 
η καλύτερη εποχή για να ταισεις χρωστικές για την αλλαγή του χρωμματος είναι η περίοδος αλλαγή φτερόματος
 
Ενα πράγμα δεν μπορώ να καταλάβω. Γιατί "ακριβοπλήρωσες"
ενα περσινό, άβαφτο, κόκκινο λιποχρωμικό που δεν "κελαηδάει" ακόμα.😕
 
Καλημέρα το πουλάκι θα γίνει κίτρινο. Τι ράτσα σου είπαν ότι είναι; Γιατί έχω την εντύπωση ότι είναι απλό κίτρινο.

Ρίξε μια ματιά και εδώ μήπως το αναγνωρίσεις:

[x]

Για τα δαχτυλίδια θα στα πουν άλλοι που ξέρουν καλλίτερα.
 
Γεια σου Μακη. Να εξηγησω:Η αγορα δεν εγινε απο εμενα αλλα απο τον συντροφο μου οποιος επεμενε να αγορασει καναρι εδω και τωρα παρα την προτροπη μου να περιμενει για αργοτερα που θα ερθουν καινουργια πουλια☹
 
Γεια σου Μακη. Να εξηγησω:Η αγορα δεν εγινε απο εμενα αλλα απο τον συντροφο μου οποιος επεμενε να αγορασει καναρι εδω και τωρα παρα την προτροπη μου να περιμενει για αργοτερα που θα ερθουν καινουργια πουλια☹
Μάλιστα.
-Τώρα λοιπόν, αφού έχει τελειώσει σχεδόν η πτερόρροια, δεν μπορεί πλέον
να "βαφτεί". Εκείνο που χρειάζεται είναι να περάσει έναν ήρεμο χειμώνα.
Μιας και είναι νέο μέλος του σπιτιού πρέπει για κάποιο διάστημα να
παρακολουθείς προσεκτικά την συμπεριφορά του ώστε αν παρουσιάσει
κάτι, να το δείς έγκαιρα. Τα καναρίνια χρώματος δεν τα αγοράζουμε
για την φωνή τους, μή περιμένεις λοιπόν κάτι εξαιρετικό απο
τραγούδι.Αυτό δεν σημαίνει οτι σε λίγο καιρό δεν θα σου τραγουδάει
με τον τρόπο που ξέρει και μπορεί.Αν χρειαστεί΄να του κόψεις τα νύχια
ή να το μεταφέρεις κάπου αλλού και το πιάσεις, μη παραλήψεις να
κοιττάξεις πολύ προσεκτικά το δακτυλίδι του και να σημειώσεις εκ νέου
τα γράμματα και τους αριθμούς με την σειρά που θα τους διαβάζεις.
 
μαρια
απ οτι ειδα απ τις φωτο σου προκειται μαλλον για κοκκινο που ξεβαψε οπως ειπαν κ τα παιδια.
κ γω εχω ενα τετοιο.
το χα παρει παλιοτερα, που δεν ηξερα τι παιζει μ αυτα κ στο πετ σοπ ,δεν με πληροφορησαν την ωρα που το αγοραζα, αλλα, αργοτερα που ξαναπερασα να ρωτησω [γιατι... Ξεβαφε..]🙄

αν δεν σε πειραζει μας λες ποσο το πηρες;

τοτε που το χα παρει εγω, αν τα κοινα ειχαν 30€ [σ αυτο το πετ που πηγα]
τα κοκκινα ειχαν καπου 50€ -αν θυμαμαι καλα.

γενικα δεν θελω να δινω χρωστικες οποτε το αφησα στην ησυχια του.

δεν με πειραζει τοσο που ξεβαψε, αλλα οτι δεν κελαηδαει ιδιαιτερα.

μουρμουριζει που κ που κατι φωνουλες...

τσπ
δεν θα γινει κιτρινο οπως ειπωθηκε απ τον νικο, απλως θα ξεθωριασει περισσοτερο [-αν δεν του δινεις κατι εσυ]

αν θες να ενημερωθεις για τις χρωστικες, κοιταξε τα παρακατω λινκ.
Χορήγηση χρωστικών ουσιών στα καναρίνια Κόκκινου Παράγοντα
https://community.petbirds.gr/threa...-Χορήγηση-χρωστικών-στα-κόκκινα-καναρίνια.62/

μπορει να εχει κ αλλα εδω στο φορουμ , αλλα αυτα μπορεσα να βρω για την ωρα, απ την αναζητηση :)
 
Back
Top