Αναπαραγωγή Kαπνό στη φωλιά καναρινιών για προστασία από ψείρες

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kladinik
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

kladinik

PB New Member
Εγγραφή
22 Σεπ 2010
Μηνύματα
58
Πόλη
Λεμεσός
θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος χρησιμοποιει επιτυχως καπνο μεσα στη φωλια των καναρινιων του για την μη εμφανιση ψειρων η απλα ο συγκεκριμενος τροπος ειναι ενας μυθος.
 
Νίκο τρελή εκδοχή για το "γιατροσόφι" αυτό.
Ξέρεις κάτι περισσότερο να μας πεις, να μας βάλεις στο θέμα; Δηλαδή ο καπνός δρα εντομο-απωθητικά;
 
Ο καπνός χρησιμοποιείται για την καταπολέμηση διάφορων παρασίτων. Η μέθοδος είναι γνωστή σαν υποκαπνισμός. Μάλλον σε αυτό αναφέρεται ο φίλος.
 
Εγώ βαστάω τα χοντρά κομμάτια του καπνού, τα μουλιάζω σε νερό και ψεκάζω τα λουλούδια. Για τα πουλιά, όχι δεν ξέρω. Πάντως για τις ψείρες κάνει καλό η στάχτη από ξύλα που καίμε στο τζάκι. Πάλι δεν ξέρω εφαρμογή σε μικρά πουλιά, μόνο σε κότες. Πιθανόν για τα πουλιά να έκανε καλό στο πτέρωμα, η αλισίβα που βγαίνει επίσης από βράσιμο της ίδιας στάχτης.
 
Φύλλα ακατέργαστου αποξηραμένου καπνού (φυτό). Οσοι καλλιεργούν επαγγελματικά, γνωρίζουν την έντονη χαρακτηριστική οσμή που παράγεται από τη διαδικασία αποξήρανσης. Όσοι χρησιμοποιούσαν η χρησιμοποιούν τον καπνό ως φυσικό έντομοαποθητικο στις φωλιές κατά την αναπαραγωγή, βάζουν τον καπνό στο βάθος της φωλιάς ώστε το υλικό να χτιστεί από πάνω. Η μυρωδιά υποτίθεται ότι διώχνει τις ψείρες. Κατά πόσο ισχύει όμως αυτό, δεν γνωρίζω.
 
Νίκο τρελή εκδοχή για το "γιατροσόφι" αυτό.
Ξέρεις κάτι περισσότερο να μας πεις, να μας βάλεις στο θέμα; Δηλαδή ο καπνός δρα εντομο-απωθητικά;
Αυτο το εχω ακουσει δεν το εχω δει ακομα. Εαν μαθω κατι παραπανω θα ενημερωσω
 
Back
Top