Γενικά Kαποιες ερωτησεις για τα lovebirds μου

constadinos

PB Member
Εγγραφή
24 Νοε 2008
Μηνύματα
486
Πόλη
Περιστέρι
Γεια σε ολους! Ευχομαι να ειστε και εσεις και τα πουλακια σας μια χαρα:)! Θα ηθελα να σας κανω καποιες ερωτησεις σχετικα με την συμπεριφορα των Lovebirds μου.

1)Τον τελευταιο καιρο ειναι αρκετα συχνα μεσα στην φωλια τους. Κυριως κατα τη διαρκεια της ημερας(το βραδυ κουρνιαζουν το ενα διπλα στο αλλο στα ξυλαρακια τους) επισης

2)οποτε πλησιαζω το κλουβι ο αρσενικος μπαινει γρηγορα μεσα στη φωλια, φωναζει την θυληκια η οποια, πραττει το ιδιο.

3)οποτε βαζω το χερι μου να χαιδεψω τον αρσενικο αυτος κανει μια περιεργη κινηση και βγαζει στο στομα του τροφη! Και λεω και εγω Μα καλα αγελαδα ειναι!:Dτι εχει παθει!
Εσεις τι λετε για ολα αυτα;

συγγνωμη αν γινομαι κουραστικος!

ευχαριστω!
 
Το ότι βγάζει τροφή, το κάνει γιατί θέλει να ταίσει το ταίρι του.. Αλλά εσύ λες ότι όταν τον χαιδεύεις εσύ πάει να σε ταίσει.. Βρε μπας και σε προτιμά από τη φιλενάδα του; 😛
 
Το οτι μολις πλησιαζεις μπαινει στη φωλια και φωμαζει και το θηλυκο το κανει για να την προστατεψει. Ετσι νιωθει και δεν σημαινει οτι δεν σε συμπαθει εσενα αλλα αυτα ειναι ενστικτα. Το οτι ανεβαζει τροφη ειναι για να ταισει ειτε εσενα ειτε το θηλυκο. Ειναι ημερα; Καθονται να τα πιασεις;
 
Οπως ειχα πει στην παρουσιαση των πτηνων μου,το αρσενικο που με ταιζει:D ειναι πολυ ημερο(καθως ειναι μεγαλωμενο στο χερι)και καθετε με τις ωρες και το χαιδευω! Το θυληκο ειναι αγριο το εχω εδω και 2 μηνες. Οταν ειναι ο αρσενικος στο χερι μου ερχεται και αυτη(η Λολα)και πολλες φορες μαλιστα ερχεται και στο χερι μου και με γλυφει.
 
Το οτι ανεβαζει τροφη ειναι για να ταισει ειτε εσενα ειτε το θηλυκο. Ειναι ημερα; Καθονται να τα πιασεις;

Οταν βαζω το χερι μου μεσα στο κλουβι για να χαιδεψω τον αρσενικο αυτος παει διπλα στο δαχτυλο μου και βγαζει τροφη(δεν μου την δινει ομως)
 
Ειναι σημαδι φροντιδας και προς εσενα που θελει να σε ταισει αλλα και προς το θηλυκο που το φωναζει να το προστατεψει στη φωλια και το θεωρει το ταιρι του για αναπαραγωγη.
 
Εισαι πολυ τυχερος που ερχονται κοντα σου και σε πλησιαζουν. Σε ζηλευω!
 
Back
Top