Ασθένειες ''Kαύκαλο'' σε άσπρο-κόκκινο μωσαϊκο

Dimos_Greek

PB New Member
Εγγραφή
23 Ιουν 2014
Μηνύματα
388
Καλημερα παιδια. Σημερα διαπιστωσα οτι το αρσενικο μοζαικ μου εχει κατω απο τα φτερα της ουρας ενα ''καυκαλο''. Το πισαμε με το πατερα μου και με λιγο betadine το αφαιρεσαμε. Επισης διαβασα οτι θελει μπανιερα για να μην πριζεται η κυστη. Μαλλον λιπος απο την κυστη πρεπει να ηταν. Να το ξαναβαλουμε betadine και καθε ποτε;Εχετε καμια καλυτερη λυση;
 
Αν του κάνατε ζημιά στο ουροπήγιο, θα έχετε ένα πουλί με συνεχή προβλήματα. Βάλε μια καθαρή φωτογραφία του σημείου.
 
Καλημερα παιδια. Σημερα διαπιστωσα οτι το αρσενικο μοζαικ μου εχει κατω απο τα φτερα της ουρας ενα ''καυκαλο''. Το πισαμε με το πατερα μου και με λιγο betadine το αφαιρεσαμε. Επισης διαβασα οτι θελει μπανιερα για να μην πριζεται η κυστη. Μαλλον λιπος απο την κυστη πρεπει να ηταν. Να το ξαναβαλουμε betadine και καθε ποτε;Εχετε καμια καλυτερη λυση;
Μιλάς για κάτω από τα φτερά της ουράς... ;
 
Μιλάς για κάτω από τα φτερά της ουράς... ;
Ναι
Αν του κάνατε ζημιά στο ουροπήγιο, θα έχετε ένα πουλί με συνεχή προβλήματα. Βάλε μια καθαρή φωτογραφία του σημείου.
Οχι το εχουμε ξαναντιμετωπισει αυτο το προβλημα παλαιοτερα με ιδιο καναρινι αλλα δεν θημομαστε πως ακριβως το καναμε.
 
Αν δεν μπορείς να πείς αν είναι λάμπ ή το ουροπήγιο ΒΑΛΕ ΦΩΤΟ.
 
Αυτο εννοείς Καύκαλο;
 

Συνημμένα

  • 2015-01-25_18.02.39.webp
    2015-01-25_18.02.39.webp
    24,9 KB · Προβολές: 72
Αυτο εννοείς Καύκαλο;
Oχι ακριβως. Στο δικο μου ηταν ποιο μεγαλο, χοντρο και σκληρο. Επισης πηραμε τηλεφωνο στον εκτροφεα απο οπου τα πηραμε και μας ειπε οτι ειναι λιπωμα του αδενα.Αυτο το διαβασαμε και μεσα σε ενα βιβλιο και λει οτι θελει συχνα Betadine αφου το σπασεις προσεκτηκα. Επισης πρεπει να κανουν συχνα μπανιο.Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξης καθε ποτε να του βαζω betadine.
 
Την κάνατε την ζημιά, δηλαδή !
Τώρα παρακολούθησέ το χωρίς να του βάζεις τίποτε, πολύ προσεκτικά,ώστε να μην μολυνθεί, μιας και το έχετε "σπάσει".
 
Θα μπορούσατε να μας πείτε δυο λόγια ώστε να γνωρίζουμε και οι υπόλοιποι;
Στέφανε πρόκειται για έναν αδένα παραγωγής λιπαρών, κατάλληλων για την λίπανση, την στιλπνότητα και την αδιαβροχοποίηση του πτερώματος. Κανένα πουλί δεν μπορεί να έχει μια φυσιολογική ζωή χωρίς σωστό πτέρωμα. Γι' αυτό και κάποιες ώρες ημερησίως τα πουλιά ασχολούνται με την μεταφορά αυτής της ουσίας, με το ράμφος τους, σε όλο το πτέρωμά τους. Προβληματικός αδένας σημαίνει... Περιπέτειες.
 
Oχι ακριβως. Στο δικο μου ηταν ποιο μεγαλο, χοντρο και σκληρο. Επισης πηραμε τηλεφωνο στον εκτροφεα απο οπου τα πηραμε και μας ειπε οτι ειναι λιπωμα του αδενα.Αυτο το διαβασαμε και μεσα σε ενα βιβλιο και λει οτι θελει συχνα Betadine αφου το σπασεις προσεκτηκα. Επισης πρεπει να κανουν συχνα μπανιο.Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξης καθε ποτε να του βαζω betadine.
Ο φίλος μιλάει φανερά για κάτω από την ουρά και εκεί δεν υπάρχει ο αδένας αλλά το sex του καναρινιού.
Εκτός πια αν μπερδεύουμε το πάνω με το κάτω.
 
Back
Top