Γενικά Kλοπή κοκατίλ

λειλα

PB New Member
Εγγραφή
7 Νοε 2008
Μηνύματα
39
Πόλη
Πάρος
Τη Δευτέρα το μεσημέρι έλειψα απο το σπίτι λιγοτερο από μία ώρα και όταν γύρισα έλειπε το πουλί μάζι με το κλουβί που το είχα κρεμασμένο στη βεράντα όπως κάθε μέρα τέτοια ώρα όταν ο καιρός είναι ευχάριστος. Το σπίτι ειναι ισόγειο με κήπο καβάλησαν λοιπόν τα κάγκελα (όχι και πολύ εύκολο πράγμα)και πάει η Che μου. Τι να σας πω είμαι πολύ λυπημένη όχι τόσο για τη προόδο που είχαμε κάνει στη σχέση μας( με τη πολύτιμη βοήθεια σας) γιατί ήταν άγρια,όσο για το πως θα περνάει εκεί που την έχουν ήταν και καλομαθημένη και μόνο μένα ήταν άνετη.Φανταστείτε τώρα η καημένη φτου κι άπ την αρχή με νέους ανθρώπους. Στο μόνο που ελπίζω είναι να τη προσέχουν τουλάχιστον
καλή τύχη Che μου
 
Λυπαμαι πολυ Μαρια γιατι εχω περασει απο αυτην την δυσαρεστη κατασταση και εγω...
Ελπιζω τουλαχιστον να παει σε καλα χερια...
Παντως δεν χανεις κατι αν βαλεις αφισακια στον δρομο σου..
Ισως αυτος που την πηρε να συμβιβαστει με μια καλη αμοιβη...🙄
 
Συμφωνώ με τον Σταύρο!
Δεν είναι άσχημη ιδέα να κολλήσεις αφισούλες τύπου "Χάθηκε". Γράψε οτι έχει και κάποιο σοβαρό πρόβλημα υγείας, και οτι χρειάζεται τα φάρμακά της. Έτσι ίσως να φοβηθεί ο κλέφτης οτι δεν θα μπορέσει να το έχει για πολύ καιρό, και να το επιστρέψει.
 
Συμφωνώ με τον Σταύρο!
Γράψε οτι έχει και κάποιο σοβαρό πρόβλημα υγείας, και οτι χρειάζεται τα φάρμακά της. Έτσι ίσως να φοβηθεί ο κλέφτης οτι δεν θα μπορέσει να το έχει για πολύ καιρό, και να το επιστρέψει.

Πολυ καλη ιδεα... 😉
 
απ οτι βλεπω μενεις παρο(σχετικα στενος κυκλος ανθρωπων)
βαλε λοιπον αφισακια(πιο πολλα στο λιμανι)και μη χανεις την ελπιδα σου
 
Συμφωνώ με τον Θόδωρο, θα είναι ίσως πιο εύκολο να το αναζητήσεις. Επίσης θα πρότεινα να πας στο αστυνομικό τμήμα της περιοχής και να κάνεις δήλωση απώλειας-κλοπής, ώστε σε περίπτωση εντοπισμού του πουλιού, να είσαι νομικά καλυμμένη. Διάβασε αν θέλεις ένα αντίστοιχο θέμα, για να πάρεις πληροφορίες για τις κινήσεις σου (σε ότι αφορά τη νομοθεσία, άσχετα αν στο συγκεκριμένο θέμα βρέθηκε το πού ήταν το πουλί) https://community.petbirds.gr/threads/Χάθηκε-ο-Γιούτζι.15722/ Ελπίζω να μπορέσεις να το βρεις, καλή επιτυχία! ΜΑΡΙΑ
 
Θα την βρεις...η παρος ειναι μικρη... Πες το παντου, αριθμο δακτιλιδιου εχεις;
 
Γι'αυτο την ρωτησα που μενει, εχω φιλη απο Παρο και μαλιστα αυτη τη στιγμη ειναι στο νησι.Βεβαια η φιλη μου δε μενει Παροικια..
 
μπορεις να βαλεις αφησακια που να λεει οτι εχει μια ασθενεια που ειναι κολητηκη για τον ανθρωπο και χρειαζεται φαρμακα.
 
Αφισακια και να ρωτας την γειτονια.
Και οπου ακους κοκατιλ να ψαχνεις μηπως και το βρεις πουθενα κρεμασμενο...
 
Δύσκολο αν μένεις στην Πάρο να το έχει πάρει παριανός μόνο εμπορευόμενος γυρολόγος ή εργάτης γης ξένος προς το νησί. Αλλά καιν στα Γλυκά Νερά κάτι ανάλογο. Να ρωτήσεις αν κάποιος προσπαθεί να πουλήσει κάποιο πουλί με κλουβί και βάλε και αφισάκια σε καταστήματα ζώων και ψιλικά. Η τύχη νάναι με το μέρος σου
 
Καλά μου παιδιά σας ευχαριστώ για τις συμβουλές και περισσότερο για τη συμπαράσταση.Αυτό το καιρό δεν μένω Πάρο, μένω στα Γλυκά Νερά Αττική,ρώτησα άρα είναι δύσκολα τα πράγματα ήδη εχω ρωτήσει στη γειτονιά και έχουν το νου τους έχουμε βάλει αφισσακια και με φωτο αλλά αύριο θα βάλω νέα και θα γράψω αυτό που προτείνεται ότι χρειάζεται φάρμακα και θα γράψω και για μια μικρή αμοιβή. Σκέφτομαι όμως μήπως αυτός φοβηθεί για την ασθένεια και το αφήσει το πουλί ελεύθερο;Εσείς το θεωρείτε πιθανό?
Και πάλι ευχαριστώ δεν μπορείτε να φανταστειτε πόσο κάλο μου κάνετε και μόνο που καταλαβαίνεται το πόνο μου!
 
έχετε καταυλισμό κοντά σας. Αν ναι και "σε παίρνει" κάνε μια βόλτα
 
Οχι Μαράκι μου καταυλισμό δεν έχουμε εδώ γύρω, και δεν έχει χτυπήσει το τηλέφωνο ούτε για φάρσα, απελπησία!
 
υπάρχει περίπτωση να ειναι οι γείτονές σου; ίσος τουσ ενόχλησε τη φωνή του πουλιού; Κόλα τησ αφισεσ/ αγγελίες οτι το πουλι ειχε επικίνδυνη αρρώστια και χρειάζεται φάρμακα. Ισοσ θα δουλέψει... Βαλε και κάποιο χρηματικό ποσό δώρο.
 
γείτονας δεν μπορεί να το πήρε εκτός κι είναι πιτσιρίκι που έκανε αταξία.
άρα κάποιος περαστικός, παλιατζής κλπ. έχε το νού σου θα ξαναπεράσει και θα κοιτάξει μήπως βρει κάτι άλλο να πάρει. μακάρι να το βρεις.
 
Πωλίνα, τη γειτονιά δεν την ενοχλούσε,την είχα έξω πολύ λίγη ώρα ίσα ίσα την ψάχνουν κι αυτοί όπως μπορούν με βοήθησαν το πρωί και για τα αφισσάκια που γράφω και για την αρρώστεια, τώρα για κανένα μικρό, Μαρια μου δύσκολο να πηδήξει τα κάγκελα. Τι να πω ... λυπάμαι
 
Back
Top