Γενικά Kοινωνικότητα παπαγάλων

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης maria p
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Εγγραφή
3 Φεβ 2009
Μηνύματα
25.696
στο σπίτι έχουμε τα δύο μπάτζις όπως ίσως θυμάστε από προηγούμενα θέματα.
από καιρό είχα παρατηρήσει οτι το πρωί γύρω στις 6 και το απόγευμα γύρω στις 7με 7.30 περνούν κάποια πουλιά παπαγάλοι;(δεν ήξερα γιατί έχουμε πολλές δεκαοχτούρες, κοτσύφια αλλά και καρακάξες ) φωνάζουν ακριβώς πάνω απ το σπίτι και τα δικά μου απαντούν.έχω δει επίσης στο ρέμα χαλανδρίου τα ρινγκνεκ αλλα δεν είχε τύχει να τα εντοπίσω στους δρόμους της γειτονιάς.
σήμερα το απόγευμα επειδή κυκλοφορούσαν τα γατάκια, είχα γύρει το εξώφυλλο και στις 7.30 τα παπαγαλάκια είχαν ήδη "γλαρώσει".
περνούν τα πουλιά, φωνάζουν, καμμιά απάντηση τα δικά μου.
συνέχισαν επί ώρα φωνάζουν επίμονα. το ένα επίσης κάτι γουργούριζε όπως όταν προσπαθούν να μιλήσουν. Δεν μπορούσα όμως να τα δω γιατί κάθονταν σε πυκνό πεύκο. τελικά κάποτε ξύπνησαν κι απάντησαν τα δικά μου οπότε ακούω φτερούγισμα και βλέπω στον ουρανό τρία υπέροχα ρινγκνεκ να πετάνε πανέμορφα και περήφανα.
μου φάνηκε πολύ ωραίο το σκηνικό φιλίας και γι αυτό το έγραψα και για σας
 
πρεπει να ειναι ωραιο θεαμα οι ελευθεροι ρινγκνεκ! 🙂
 
είναι υπέροχο θέαμα να βλέπεις παπαγάλους ελεύθερους να πετάνε... κι αν είναι και κοπάδι είναι ακόμη ωραιότερο!
 
είναι πολύ περήφανα, έχουν λεπτό σώμα για το μήκος τους, έχουν ιδιαίτερη χάρη. ήταν εξαιρετική εικόνα
 
αν λοιπον οι ιδιοκτητες τους τους ειχαν κοψει τα φτερα; Και αυτα ειχαν αποδρασει; Μαλλον μεζες σε καμια γατα θα ειχαν γινει..
σορυ για το off topic αλλα επειδη και εγω εχω θαυμασει ελευθερα ρικ νεκ να πετανε παντα με πιανει αυτος ο προβληματισμος
 
είναι λίγο δύσκολο να αποδράσει με κομμένα φτερά.
Θα πρέπει να το χεις να κάθεται ξέρω γω στο μπαλκόνι, να πηδήξει κάτω και να μην το πάρεις καν χαμπάρι...
Εγώ με κομμένα που τον έχω, μακριά από μπαλκόνια, και πάλι πάντα έχω κλειστές σίτες.
 
εχω την εντύπωση χωρις να είμαι σίγουρη οτι αυτά τα πουλιά δεν προέρχονται από δραπέτες σπιτιών. είχα δεί σμήνη στην Γλυφάδα πρό δέκα ετών περίπου αλλά κι εδώ υπάρχουν αρκετά στη ρεματιά. Δεν γνωρίζω το χρονικό της μετανάστευσής τους αλλά είναι αρκετά άτομα πλεον.
 
οχι.. Πουλια που εχουν αποδρασει ειναι.. Απλα πολλα απ αυτα ειναι αγρια
και φερμενα παρανομα που στην πρωτη ευκαιρια την κοπανανε..
ο πρωτος παπαγαλος μου ηταν ενα ρικ νεκ που αγοραστηκε κατοπιν επιμονης του μικρου μου 40 ευρω απο ενα παζαρι.. Τοχαμε σχεδον εξημερωσει.. Το χαιδευαμε και παιζαμε μαζι του αλλα του αρεσε να πετα συνεχεια.. Ενα πρωι βρηκε παραθυρο ανοικτο και την εκανε.. Πηγε σε ενα παρκο διπλα σε ενα τεραστιο δενδρο.. Το βλεπαμε για μηνες αλλα ηταν αδυνατον να το πιασουμε..σταματησαμε τις προσπαθειες γιατι καταλαβαμε πως ηταν πιο ευτυχισμενο εκει... Ετσι μας κολησε η το παθος με τους παπαγαλους
 
τις μέρες που μεσολάβησαν απ την δημοσίευση του θέματος αυτού μέχρι σήμερα, επιβεβαίωσα την καθημερινή βόλτα των ρινγκνεκ πρωί κι απόγευμα στην περιοχή μας.
ωστόσο εγώ αναγκάστηκα ν αλλάξω δωμάτιο στα μπάτζις μας γιατί κάποια γατάκια που βρήκαμε στα σκουπίδια εν τω μεταξύ μεγάλωσαν και προ ημερών επιτέθηκαν στο κλουβί.
σήμερα το απόγευμα άκουσα επίμονα κελαϊδίσματα απ τα πουλάκια μου αλλά κι απ έξω.
όταν βγήκα είδα ένα μόνο του ρινγκνεκ να κάθεται στα ηλεκτρικά σύρματα και να φωνάζει. ήταν κλασσικό πράσινο, ελαφρά πιο ανοιχτόχρωμο στην κοιλιά. μόλις με είδε όμως έφυγε γρήγορα.
αυτό σίγουρα θα το έχει σκάσει και στεναχωρέθηκα κάπως γιατί αυτό έγινε σήμερα που έπεσε η θερμοκρασία.
θα σας ενημερώσω αν προκύψει νεότερο.
 
Εγώ μένω στην Γλυφάδα, και εχώ δει πολλές φορές με τα ίδια μου τα μάτια αυτο το θέαμα.. Σμύνος παπαγάλων που απο ότι ξέρω έχουν για βάση το Γκολφ της Γλυφάδας κάνουν συνέχεια βολτες σε διαφορά μέροι της περιοχής, στο σμύνος αυτό υπαρχουν και μακάο και αλλα διάφορα είδη παπαγαλών που το έχουν δραπετεύσει. Είναι ασυλιπτο το θέαμα
 
Back
Top