Ασθένειες Kύστες έγκλειστων φτερών ή κάτι άλλο;

giannis.kirp.

PB Member
Εγγραφή
28 Ιαν 2014
Μηνύματα
1.048
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Παιδιά πριν λίγο καιρό σας παρουσίασα τα καναρινάκια μου. Ένα αρσενικό που είχα σε μια φωτογραφία μου είπε ο κύριος mgerom ότι το καναρίνι αυτό μάλλον έχει κύστες έγκλειστων φτερών. Του είπα πως το έχω δει το θέμα γιατί στο pet shop που πήγα μου είπαν πως δεν είναι κάτι σοβαρό. Σήμερα που το έπιασα και παρατήρησα μικρά στρόγγυλα λοφάκια κυρίως στα φτερά. Τι λέτε; Πώς να το αντιμετωπίσω; Κατά τα άλλα το πουλάκι είναι μια χαρά. Να και μια foto:
27202
 
Φίλε Γιάννη μην ακούς τι σου λένε στα πέτσοπ, συνήθως δεν ξέρουν την τύφλα τους. Βγάλε μια φωτογραφία κοντινή στο σημείο που εντοπίζεται το πρόβλημα μήπως και μπορεί κάποιος να σε βοηθήσει.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Παιδιά πριν λίγο καιρό σας παρουσίασα τα καναρινάκια μου. Ένα αρσενικό που είχα σε μια φωτογραφία μου είπε ο κύριος mgerom ότι το καναρίνι αυτό μάλλον έχει κύστες έγκλειστων φτερών. Του είπα πως το έχω δει το θέμα γιατί στο pet shop που πήγα μου είπαν πως δεν είναι κάτι σοβαρό. Σήμερα που το έπιασα και παρατήρησα μικρά στρόγγυλα λοφάκια κυρίως στα φτερά. Τι λέτε; Πώς να το αντιμετωπίσω; Κατά τα άλλα το πουλάκι είναι μια χαρά.

Πολλές φορές γινόμαστε δυσάρεστοι όταν εντοπίζουμε ένα πρόβλημα. Κανένας δεν θέλει να παραδεχτεί οτι διατηρεί ένα ζωντανό οργανισμό με κάποιο πρόβλημα. Το καταλαβαίνω απόλυτα. Οι κύστες είναι ένα πολύ σοβαρό πρόβλημα για τα πουλιά. Καλύτερα να μη βλέπει κανείς ποτέ του, ένα πουλί γεμάτο κύστες. Είναι φοβερό θέαμα. Δυστυχώς δεν αντιμετωπίζονται εύκολα όταν "ωριμάσουν". Μπορούν, σε προχωρημένο στάδιο, να αντιμετωπιστούν μόνον χειρουργικά ας πούμε, με την έννοια οτι η απαραίτητη αφαίρεσή τους, πρέπει να γίνεται απο πολύ έμπειρα χέρια διοτι ακολουθεί συνήθως μεγάλη αιμοραγία. Αν εντοπίζονται μόνον στα φτερά πτήσης τα πράγματα είναι αρκετά καλύτερα. Ούτως ή άλλως η αφαίρεσή τους είναι μονόδρομος και δεν είναι δουλειά κάποιου που δεν έχει την ανάλογη εμπειρία. Στην δική σου περίπτωση Γιάννη η πρώτη κίνηση είναι, να γίνει επαλήθευση οτι πρόκειται για κύστες και μετά, αν η απάντηση είναι ΝΑΙ, να διαπιστωθεί ο αριθμός τους, η θέση τους και το μέγεθός τους. Ετσι ώστε να μπορεί να αποφασίσει κάποιος αν είναι δυνατή και πρέπουσα η αφαίρεσή τους.
 
Παιδιά σήμερα που το έπιασα παρατήρησα ότι όλες οι φουσκάλες ήχαν σκάσει χωρίς να δω αίματα στο κλουβί. Να μια foto:rsz_2014-03-19_150746-1.webp
 
Back
Top