Kakapo ένα από τα σπανιότερα είδη παπαγάλου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης MyriamK
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

MyriamK

PB Member
Εγγραφή
16 Απρ 2008
Μηνύματα
876
Πόλη
Berlin
Ένα από τα σπανιότερα είδη παπαγάλου στον κόσμο είναι ο Kakapo. Η επιστημονική του ονομασία είναι Strigops habroptilus. Λιγοστά kakapo (84) έχουν μείνει στη Νέα Ζηλανδία όπου άλλοτε υπήρχαν χιλιάδες από αυτό το παράξενο είδος παπαγάλου που δεν συγγενεύει με κανένα άλλο.
Είναι το πιο βαρύ από όλα τα είδη παπαγάλων και το μόνο που δεν δύναται να πετάξει. Φτάνει τα 60 εκ. μήκος και ζυγίζει μέχρι 4 κιλά.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Προσεχώς περισσότερες πληροφορίες 😉
 
εχω παρακολουθησει ενα ντοκιμαντερ για αυτο το ειδος παπαγαλου και τρωει νεοσσους αλλων πτηνων που χτιζουν τις φωλιες τους χαμηλα ειναι απαισιο τα μικρα ανοιγουν το στομα τους νομιζοντας οτι ειναι η μητερα τους και αυτο τα τρωει ολα μονο αυτο θυμαμαι απο το ντοκιμαντερ.
 
Απ'οτι διάβασα μέχρι τώρα αυτό δεν αναφέρεται πουθενά Άρη μου..
Το Kakapo τρέφεται με σπόρους, 25 είδη φυτών και απειλείται το ίδιο από όλα τα αρπακτικά.. Είναι νυκτόβιο πουλί και αναγκάζεται να αφήνει τα μικρά του μόνα τους τα οποία καταδικάζονται εύκολα σε θάνατο από το κρύο ή από επιθέσεις αρπακτικών..
Μάλιστα είναι από τα πιο δύσκολα είδη στην αναπαραγωγή, μιας και πρεπει να φτάσει τα 6-8 χρόνια ζωής για να ζευγαρώσει και επίσης δεν ζευγαρώνει κάθε χρόνο. Γι αυτο έχει φτάσει σε αυτον τον λιγοστό αριθμό..
 
Πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες! Ισως το γεγονός οτι δεν μπορεί να πετάξει και να προστατευτεί απο τους εχθρούς του, καθώς και το γεγονός ότι μπορεί να κυνηγιέται απο τους ιθαγενείς ως τροφή, να είναι μερικοί απο τους λόγους που έχουν οδηγήσει στην τόσο σημαντική μείωση του αριθμού τους.
 
Τζίνα μου υπήρξαν κι άλλα γεγονότα που οδήγησαν στην εξαφάνιση του..
Στην αρχή στη Ν. Ζηλανδία δεν υπήρχαν καθόλου θηλαστικά. Μόνο πουλιά και ερπετά. Με την επέλαση των Ευρωπαίων άρχισαν να έρχονται και τα θηλαστικά.. Οι παπαγάλοι αυτοί δεν είχαν άμυνες στα νέα αυτά ζώα..

Για αναλυτικές πληροφορίες δες και στο wiki:):

Kakapo - Wikipedia, the free encyclopedia
 
εγω πρωσοπικα δεν θα το εβαζα στην κατηγορια των παπαγαλων. Γιατι ολα τα χαρακτηριστικα ειναι διαφορετικα μοιαζει να ειναι απογονος περδικας και παπαγαλου
 
ειδατε στο βιντεο μια κινηση που κανει οταν βαζει το στομα του αναμεσα στα δακτυλα της κοπελας; Που κουναει το κεφαλι του περα δωθε γρηγορα;
τι να σημαινει αυτη η κινηση; Γιατι το κανει συχνα και ο δικος μου παπαγαλος
 
Η κίνηση αυτή γίνεται κατα την διάρκεια του ταίσματος, για να κατέβει η τροφή, με σύριγγα ή όταν ταίζουν οι γονείς. Κάτι ανάλογο κάνουν και τα άλλα πουλιά (καναρίνια κτλ)
 
και μενα γιατι ο πιπικος που κοντευει τα 2(μαιο) εξακολουθει και
αρεσκεται να τη κανει. Αφου ωρε τον παρεξηγω και βαζω κακες σκεψεις στο μυαλο μου...
 
Back
Top