Αναπαραγωγή Karderines se klouba

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Themis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Themis

PB New Member
Εγγραφή
17 Φεβ 2008
Μηνύματα
87
Πόλη
Πτολεμαΐδα
K pali geia se olous.
I deuteri mou aporia einai i parakato.

Exo mia klouba 2x1x1 mesa sthn opoia uparxoun 5 karderines.Oi 2 einai thylikes k 3 arsenikes.
Mesa sthn klouba uparxei sigoura ena zeugari tis exo dei arketes fores na filiounte.twra menoun eleuthera 2 arsenika k ena thyliko.
An eimai tyxeros k ginei akomi ena zeugari ekei mesa to arseniko pou tha meinei tha prepei na to bgalo apo thn klouba?i den uparxei problima k na einai mesa.

Ta zeygaria dn mporo na ta bgalo apo thn klouba giati i klouba pou eftiaksa dn einai katholou euxristi k dn bgainei katholou eukola pouli apo ekei mesa.
Ektos apo auto fobame na bgalo pouli apo ekei gt dn tha eimai sigouros an to arseniko pou tha bgalo tha einai apo to zeugari.Kserete oloi osi exete klouba pos otan ta poulia petane ola mazi einai poli duskolo na stampareis ena k na katafereis na to bgaleis.
Kamoia kali idea?i kanenas omoiopatheis?
 
Φιλε θεμη εαν εχεις καποια φωτο απο την κλουβα να την δουμε για να μπορεσουμε να μπουμε ακριβως στο κλιμα και να δουμε τη μπορεις να κανεις, παντως κατα την δικη μου εμπηρια εινα καλυτερα το αρσενικο που θα μεινει να το βγαλεις απο την κλουβα.


φιλικα Αλεξης...
 
Αυτη την στιγμη δν εχω καποια διαθεσιμη foto αλλα απο δευτερα θα τραβιξω μερικες κ θα τις ανεβασω.
Εκτος απο αυτο υπαρχει προβλιμα αν μεσα στην κλουβα υπαρχουν 2 ζευγαρια;
Υπαρχει περιπτωση το ενα ζευγαρι να σπαει τα αυγα του αλλου;
 
Δεν μπορο να σου απαντησω με σιγουρια αλλα πιστευω πως θα ηταν καλο να ειναι ξεχωριστα, αλλα παντα σε κλουβα πτησης διοτι αλλιως η καρδερινα δεν ζευγαρωνει ευκολα σε μικρο κλουβι!

Αναμενουμε τις φωτο.

φιλικα Αλεξης...
 
Καλημέρα, Θέμη.
Τα ζευγάρια καλό θα ήτανε να είναι χωριστά.
Η κλούβα σου όμως είναι αρκετά μεγάλη ώστε, αν τ' αφήσεις μαζί, να μην ανησυχείς ιδαίτερα.
Όμως, εφόσον είναι 2*1*1 αν μπορείς βάλε χώρισμα να κάνε 2 κλούβες του κυβικού μέτρου να 'χεις το κεφάλι σου ήσυχο. Εξάλλου κλούβα που δεν μπορείς να πιάσεις τα πουλιά, είναι πρόβλημα. Αν βγάλεις μικρά & δεν μπορείς να δεις π.χ ένα άρρωστο, τι κάνεις;
Το ζήτημα του 3ου αρσενικού αποτελεί πρόβλημα όσο & τα 2 ζευγάρια που είναι μαζί.
Για το ξεχώρισμα του 3ου αρσενικού ή θα προσπαθήσεις να βρεις κάποιο διαφορετικό χαρακτηριστικό του ( π.χ. Νύχι, μύτη, κομμένο ή λερωμένο φτερό-ουρά).
Ειδάλλων πιάνεις & βάζεις δαχτυλίδια & τα ξαναπαρακολουθείς...
 
Γεια σου Θέμη,
Αφού πρώτα σε καλωσορίσω στην παρέα μας, θα σε παρακαλέσω να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες (στο έγραψε και ο Λευτέρης στο καλωσόρισμα) για να είναι το κείμενό σου πιο ευανάγνωστο για όλους και να ρίξεις μια ματιά εδώ
 
Για το ξεχώρισμα του 3ου αρσενικού ή θα προσπαθήσεις να βρεις κάποιο διαφορετικό χαρακτηριστικό του ( π.χ. Νύχι, μύτη, κομμένο ή λερωμένο φτερό-ουρά).
Ειδάλλων πιάνεις & βάζεις δαχτυλίδια & τα ξαναπαρακολουθείς...
η καλυτερη λυση
 
Για το ξεχώρισμα του 3ου αρσενικού ή θα προσπαθήσεις να βρεις κάποιο διαφορετικό χαρακτηριστικό του ( π.χ. Νύχι, μύτη, κομμένο ή λερωμένο φτερό-ουρά).
Ειδάλλων πιάνεις & βάζεις δαχτυλίδια & τα ξαναπαρακολουθείς...

Το σκεφτηκα αυτο αλλα δεν θα τρομαξουν που θα τα βγαλω απο την κλουβα για να τους βαλω δαχτυλιδια; Γιατι οπως σου ειπα ειναι αρκετα χρονοβωρο να βγαλω πουλια απο την κλουβα.
 
Το σκεφτηκα αυτο αλλα δεν θα τρομαξουν που θα τα βγαλω απο την κλουβα για να τους βαλω δαχτυλιδια; Γιατι οπως σου ειπα ειναι αρκετα χρονοβωρο να βγαλω πουλια απο την κλουβα.
& θα τρομάξουν & θα στρεσσαριστούν.
Θα πρέπει να λύσεις γενικότερα το ζήτημα του πως-αν παραστεί ανάγκη-πιάνεις ένα πουλί από τη κλούβα σου.
Θα πρέπει όμως να πιάσεις-αν αυτό θέλεις- το 3ο αρσενικό.
Λέγοντας χρονοβόρο μάλλον εννοείς & πολύ... Κυνήγημα, πράμα το οποίο είναι πολύ στρεσσογόνο(εώς επικίνδυνο) για τα πουλιά.
 
Αυτο ακριβως εννοω φιλε μου Χαρη,
δν ξερω αν αξιζει να στεναχωρισω κ να αγριεψω τα ζευγαρια για να βγαλω ενα αρσενικο απο μεσα το οποιο δν ειμαι κ σιγουρος αν προκειτε να μου δημιουργισει καποιο προβλημα.
Και εκτος απο αυτο φοβαμαι μν κανω καμοια χαζομαρα κ βγαλω λαθος αρσενικο.
Γιατι πιστεψε με σε μια δυσχρηστη κλουβα 2μετρα ειναι παρα πολυ δυσκολο(για εμενα) να πιασεις ενα πουλι το οποιο εχεις βαλει στο ματι γιατη χανεται κ μπρερδευεται μαζη με τα αλλα πουλια.
 
Πάντως έχει δίκιο ο Χάρης...
Κάποια στιγμή θα πρέπει να το λύσεις
αυτό το θέμα. Με κάποιο τρόπο πρέπει να μπορείς
να ελέγχεις τα πουλιά, ακόμα και για κάποιο
πιθανό μικροτραυματισμό,ή κάποια ένδειξη ασθένειας.
-Φαντάσου να σου στρώσουν φωλιά, να κάνουν αυγά,
και να δημιουργηθεί πρόβλημα με το άλλο αρσενικό.
(κυνηγητά,τσακωμοί κλπ.)
Τότε θα είσαι σε πραγματικό δίλλημα.
 
Για να πιάσεις εύκολα το τρίτο αρσενικό θα πάρεις ένα ψεκαστήρι και θα το κάνεις μούσκεμα. Ετσι και θα φαίνεταιπιο είναι και δεν θα μπορεί να πετάει. Ετσι πιστεύω θα το πιάσεις πιο εύκολα.
 
Ακομη μπορεις να δοκιμασεις να το πιασεις τη νυχτα που θα κειμαται. Συνηθως απο δικη μου εμπειρια τα ζευγαρια κοιμουνται διπλα διπλα αν οχι κοντα.
 
Φοβαμαι πως αν προσπαθησω να πιασω πουλι την ωρα που κοιμαται θα δημιουργησω μεγαλυτερη συνχηση στα πουλια, δεν ξερω γιατη αλλα μου ακουγεται πολυ σατανικο το σχεδιο σου 😛
ευχαριστω πολυ παντως
 
Συμφωνω με τον φιλο Αντωνη (με ψεκαστηρι) αλλα αν η κλουβα σου ειναι εξω και εχει κρυο προσεξε με το νερο, μην εχεις αλλα προβληματα μετα με την καρδερινα.
 
για την ιδεα του ψεκασμου καλη αλλα προσοχη μην εχει ρευμα(κρυο) εκει που εχεις τα πουλια και κρυωση!

φιλικα Αλεξης...
 
Back
Top