Γενικά Led lights στο δωματιο με παπαγαλο

cocomaria

PB New Member
Εγγραφή
31 Μαϊ 2023
Μηνύματα
7
Έχω βάλει led lights που κάνουν διαφορα χρώματα στο σκοτάδι και θα ήθελα να ξέρω αν κάνει κακό στο κοκατιλ μου. Γιατι αν κατι κακο να το ξερω ωστε να μην τα αναβω!Συνήθως χρησιμοποιώ γαλάζιο η πράσινο που κάποιοι σε ένα μαγαζί μου παν ότι δεν παθαίνει κάτι αλλά επειδή τους ειδα λίγο σαν να μην ξέρανε ρωτάω εσάς!
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Γενικά ένα πτηνό πρέπει να πάει με τους ρυθμούς της ημέρας στο θέμα του φωτός, αν ανάβεις φως καλό θα ήταν να το σκεπάζεις με ένα σκούρο ύφασμα ώστε να κοιμάται κανονικά
 
Τα πουλάκια χρειάζονται σκοτάδι (ή ελάχιστο φωτάκι νυχτός) 12-14 ώρες σταθερά κάθε μέρα για να μένουν σε ισορροπία οι ορμόνες τους. Αν μειωθούν οι ώρες σκοταδιού, σημαίνει άνοιξη και αναπαραγωγή άρα ωοτοκία στα θηλυκά και άσκοπη νευρικότητα και ταλαιπωρία για όλα.
Οσο για το χρώμα του φωτός οι παπαγάλοι έχουν μεγαλύτερο ορατό φάσμα από εμάς έτσι και αλλιώς οπότε βλέπουν παραπάνω χρώματα (προς το υπεριώδες ειδικά, άρα προς το μπλέ ας πούμε), όχι λιγότερα, οπότε αυτό δεν βγάζει νόημα.
Εαν δεν το κάνετε ήδη, να το σκεπάζετε (όχι ερμητικά, κάτω αφήνουμε να περνάει αέρας) με κάποιο ύφασμα βαμβακερό το βράδυ για να έχει λιγο παραπάνω σκοτάδι. Τα παρδαλά μπορεί να τα τρομάξουν, οπότε ένα μονόχρωμο διακριτικού χρωματος είναι καλύτερο. Δεν χρησιμοποιούμε ύφασμα με κρόσσια ή φαρδιά πλέξη γιατι πιάνονται νύχια. Ένα σεντονάκι διπλωμένο είναι μια χαρα.
 
Back
Top