Αναπαραγωγή LIZARD στο παρα 5

JAPAN HOSO11

PB Member
Εγγραφή
8 Φεβ 2016
Μηνύματα
831
Πόλη
Κοκκώνι
φετος καποιος φιλος μου εκανε δωρο ενα lizard gold αρσενικο τελος Μαρτη με αρχες του Απριλη, το πουλι ειναι του 2015 και ηταν/ειναι πυρομενο.
αν και εκτος εποχης για αγορα και ποσο μαλλον να μπρολαβεις να τη προετοιμασεις τη θηλυκια εφαγα 3 μερες στο ψαξιμο πηρα τηλεφωνα ρωτησα τιποτα.
οταν ομως το εχει η μοιρα σου, τυχαια βρηκα ενα θηλυκο του 2015 silver απο μαγαζι ( και μαληστα το πηρα και φτηνα γιατι αυτος που το πουλαγε το θεωρουσαι αχρηστο.)το πουλι δεν ειχε σημαδια καποιας αρωστιας αλλα το εβαλα σε ξεχωριστο κλουβι να δω για καμοια 10 μερες πως θα παει περιττο να πω οτι απο τη πεινα που ειχε ετρωγε μια αυγουλιερα αυγοτροφη και μισο αυγο σε χρονο ρεκορ χορια τα σπορια και τα λαχανηκα εκανε παρτι πρωτη φορα εβλεπα κατι τετοιο της εβαλα και τις βυταμινουλες της και αυτη για ανταλαγμα μου εκανε τα χατηρια.
5 στα 5 σπορατα αυγα (τα δυο τα εχασα το ενα λογο που ηταν πολυ μικρο με σχεση μετα αλλα τα αβγα τα γυρισα στο 3 αυγο δεν το περιμενα για 5 και το αλλο επεσε απο τη φωλια το βραδυ και το βρηκα το πρωι ηδη νεκρο). και να πως ειμαστε τωρα!

untitled6.webp


untitled7.webp

απο καπελακια φουλ!1
 
Κουκλιά όπως πάντα τα λιζαρντ! Μπράβο Στάμ καλότυχα να ναι, εχω και εγώ ενα ζευγαράκι εδω κ@λοβαράει! Αν ήξερα οτι ήθελες θυληκό θα σου έδινα το δικό μου αλλά δεν νομίζω να έπαιζε μπαλα φέτος πέρασε ο καιρός τους. Πας και γι άλλη γέννα;
 
ναι ακομα μια, ηδη εχει αρχισει και φτιαχνει καινουρια φωλια και καλα ειναι για φετος. και του χρονου πρεπει να βρουμε νυφες και γαμπρους γιατι ολο λεω οχι αλλη ρατσα και ολο αγορες ειμαι.
 
Λίγο off αλλά γενικά οι πετσοπάδες και οι λοιποί ανίδεοι τα λίζαρντ τα έχουν για πέταμα δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί.
 
Κουκλάκια γερά και δυνατά!
tinypic-no-longer-available.jpg
 
ναι ακομα μια, ηδη εχει αρχισει και φτιαχνει καινουρια φωλια και καλα ειναι για φετος. και του χρονου πρεπει να βρουμε νυφες και γαμπρους γιατι ολο λεω οχι αλλη ρατσα και ολο αγορες ειμαι.
Οταν θα έλθει η ώρα Σταμάτη, θυμήσου να με "ενοχλήσεις". Υπάρχουν εξαιρετικού επιπέδου πουλάκια για να ξεκινήσεις αυτή την υπέροχη ποικιλία. Νομίζω μέσα στον χειμώνα πρέπει να κάνεις την... Κίνησή σου. 😉
 
Να σου ζήσουν Σταμάτη τα Λίζαρντ. Υπέροχα καναρίνια. Εύχομαι να συναντηθούμε στις εκθέσεις το χειμώνα να κονταροχτυπηθούν με τα δικά μου
 
Σας ευχαρηστω ολους για τα καλα σας λογια.

Να σου ζήσουν Σταμάτη τα Λίζαρντ. Υπέροχα καναρίνια. Εύχομαι να συναντηθούμε στις εκθέσεις το χειμώνα να κονταροχτυπηθούν με τα δικά μου

Κ. Αντωνη φυσικα και θα συναντηθουμε και θα γνωρηστουμε εκτος των LIZARD(δεν ξερω αν θα συμμετεχουν) εχουμε και τα JAPAN (τρελη αγαπη).
οσο το κονταροχτυπηθουν( καταλαβαινω οτι το λες χαριτολογοντας)
εγω στη εκθεση πρωτα απολαμβανω τη συμμετοχη γιατι ειναι μια γιορτη για ολους τους εκτρωφεις πτηνων που μοχθησαν ολο το χρονο για αυτα.
και δευτερον η βαθμολογια ειναι η εικονα της ποιοτητας του κοπαδιου σου που σε βελτιωνει ή που σου δινει το κινητρο για μια καλητερη συναιχεια, τελος αφηνω τη διακριση που ειναι μια ηθικη ικανοποιηση για το καθενα και ερχεται με τα χρονια και την εμπειρια

και μιας και ξερω οτι εχεις πολυ καλα LIZARD οποιαδηποτε πληροφορια, συμβουλη θα ηταν χρησιμη. ευχαρηστω!
 
Άμα σε θέλει! Μπράβο να σου ζήσουν! Μωρέ ίδια είναι τα μικρά! Φωτοτυπικά είναι οι γονείς; 😛
 
Σας ευχαρηστω ολους για τα καλα σας λογια.



Κ. Αντωνη φυσικα και θα συναντηθουμε και θα γνωρηστουμε εκτος των LIZARD(δεν ξερω αν θα συμμετεχουν) εχουμε και τα JAPAN (τρελη αγαπη).
οσο το κονταροχτυπηθουν( καταλαβαινω οτι το λες χαριτολογοντας)
εγω στη εκθεση πρωτα απολαμβανω τη συμμετοχη γιατι ειναι μια γιορτη για ολους τους εκτρωφεις πτηνων που μοχθησαν ολο το χρονο για αυτα.
και δευτερον η βαθμολογια ειναι η εικονα της ποιοτητας του κοπαδιου σου που σε βελτιωνει ή που σου δινει το κινητρο για μια καλητερη συναιχεια, τελος αφηνω τη διακριση που ειναι μια ηθικη ικανοποιηση για το καθενα και ερχεται με τα χρονια και την εμπειρια

και μιας και ξερω οτι εχεις πολυ καλα LIZARD οποιαδηποτε πληροφορια, συμβουλη θα ηταν χρησιμη. ευχαρηστω!

Ακριβώς έτσι είναι όπως τα λες φίλε Σταμάτη. Οι εκθέσεις γίνονται για να διορθώνουμε την εκτροφή μας και να γνωρίσουμε φίλους μέσω της τρέλας μας. Προσπάθησε να τα κατεβάσεις για να αξιολογηθούν να ξέρεις που βαδίζεις.
 
Back
Top