Αναπαραγωγή Love Birds να βάλω χαρτιά για να φτιάξουν την φωλιά τους;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης satsok69
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

satsok69

PB New Member
Εγγραφή
16 Μαϊ 2008
Μηνύματα
23
Πόλη
Καλλιθέα
Παιδιά εγώ έχω δύο ζευγάρια Love Birds που δεν ξέρω και αν είναι ζευγάρι. Τη μια φιλιούνται την άλλη σκοτώνονται. Κυνηγάει το ένα το άλλο. Τους έχω φωλιές, μπαίνουν μέσα αλλά από αβγουλάκια τίποτα.
Ξέρει κανείς αν πρέπει να βάλω χαρτιά εφημερίδες να φτιάξουν την φωλιά τους;
Thanks
 
κοιτα κι εγω το ζευγαρι που εχω τωρα και γεννησε ηταν ετσι! Τους ειχα υλικα αλλα τιποτα δεν εκαναν! Πρεπει αυτα να νιωσουν ετοιμα! Εσυ να βαλεις μια αρκετα ευρυχωρη φωλια! Οι τσακωμοι ειναι φυσιολογικοι! Ετσι ειναι αυτα τα πουλια! Για υλικα βαλε τους εφημεριδα αχυρα ροκανιδι και φλυους απο δεντρα αμα βρεις! Αν θες πες μας τι ηληκια εχουν αν φορανε δαχτυλιδι ποσο καιρο τα χεις τι ειδος ειναι κλπ! Υπαρχει και η περιπτωση να ναι μικρα ακομα!
 
Κατ΄αρχήν καλώς όρισες στην παρέα μας!

Για να απαντήσουμε στην ερώτησή σου, θα πρέπει να εξηγησεις μερικά πράγματα σαν αυτα που σε ρωτάει ο Φωτης.

Τα έχεις και τα 4 μαζί σε μια κλούβα, ή τα δύο ζευγάρια σε ξεχωριστά κλουβιά;
Πιθανών να έχεις με στατιστικά δεδομένα ή δύο ζευγάρια ή 3 αρσενικά και ενα θυληκό ή το αντίστροφο ή 4 του ιδίου φύλου. Πριν αναρωτηθείς αν θα βαλεις υλικό στην φωλιά τους, πρέπει να σκεφτείς αν ειναι σε θέση να ζευγαρώσουν λόγω φύλου! Επισης να ξερεις οτι στα πουλιά αυτα αρέσει αν επιλέγουν εκείνα τον συντροφό τους και να μην έχουν ταιριάξει οι προσωπικότητές τους.

Εαν εν πάση περιπτώση τα βρούνε, ακολούθησε τις οδηγίες του Φώτη!
 
Παιδια εδω στην Κυπρο συνηθιζουμε να βαζουμε φυλλα φοινικιας στους love birds σαν υλικα φωλιας. Οταν ειχα τετια πουλια τοποθετουσα ολοκληρο το φυλλο στο κλουβι και το κομματιαζουν σε μικρα μακρια κομματια σαν αχυρα. Το εκπληκτικο ειναι οτι δεν μεταφερουν το υλικο αυτο με το ραμφος αλλα το βαζουν κατω απο τα πουπουλα και ετσι καθε φορα που εμπαιναν στη φωλια κουβαλουσαν πανω τους 5-6 κομματια.στο τελος εφτιαχναν μια πολυ ωραια φωλια.
 
αυτο που λες δεν το κανουν ολα τα Lovebirds το κανουν μονο τα roseicollis
 
τα έχω 2χρονια περίπου είναι σε ένα κλουβί 1m φάρδος 0.50πλάτος 0.80 υψος
 
το ειδος ομως δεν μας ειπες! Αν θες βαλε και καμια φωτογραφια η περιεγραψε τα!
 
ειχα και εγω ενα ζευγαρι Lovebirds, το οποιο αποδειχτηκε πολυ προχωρημενο...
ηταν ομοφυλλοφυλες!
ζευγαρωναν κανονικοτατα και ολα εδειχναν φυσιολογικα μεχρι τη στιγμη της γεννησης των αυγων...
η φωλια γεμιζε αυγα! Γεννουσαν και οι δυο συγχρονως!

σαν υλικο φωλιας χρησιμοποιουσα αποκλειστικα διαφημιστικα εντυπα απο super market(τα γνωστα σε ολους που βρωμιζουν την εισοδο της πολυκατοικιας), ετσι βοηθαμε και στην ανακυκλωση!

στη φωτο, το προχωρημενο ζευγαρακι με τα αυγουλακια τους...
 

Συνημμένα

  • 9auga.webp
    9auga.webp
    30 KB · Προβολές: 88
για να ζευγαρωναν σιγουρα ενα απο τα 2 ηταν αρσενικο!
 
μα εγω δεν ειπα αυτο! Αφου λεει οτι ζευγαρωναν!
 
σωστα! Η γεννηση ασπορου αυγου, ειναι κατι αντιστοιχο της εμμηνου ρυσεως στο ανθρωπινο ειδος.

γεννώντας ενα ασπορο αυγο, αποβαλλουν το ωαριο που δεν γοννιμοποιηθηκε.

εξ'αλλου ομοφυλοφυλλια υπάρχει και στο ζωικο βασιλειο, επιστημονικα αποδεδειγμενο.

ειχα δει και ντοκιμαντερ σχετικα με αυτο το θεμα.
 
Εκαναν οτι ζευγαρωναν! Αφου και τα δυο ηταν θηλυκα. Δεν υπηρχε σπορος
 
κανονικοτατα! Που και που αλλαζαν και ρολους...

επισης υπηρχαν και ολα τα απαραιτητα προκαταρκτικα...
ταϊζμα στο στομα, φλερταρισμα με ηχους και φτερουγισματα κτλ
 
δεν πειραζει παντως αν θες να δεις απογονους παρε δυο αρσενικα και βαλτα ματης θυληκες που εχεις οστε να εχουν και οι δυο τους παρεα! Αν δεν θες παλι να δεις αυγα τοτε χωρισε τες!
 

Σχετικά θέματα

Back
Top