Διατροφή Lovebird "Οχι μόνο σπόρια" - Διατροφική διαπαιδαγώγηση

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kokkalos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

kokkalos

PB New Member
Εγγραφή
16 Απρ 2009
Μηνύματα
4
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Είμαι νέος ιδιοκτήτης Lovebird(θηλυκό) και χωρίς πολλές γνώσεις στη διατροφή της. Διάβασα αρκετές απόψεις και σίγουρα κατάλαβα ότι για να φάει ένα πουλάκι διαφορετικά πράγματα από αυτά που έχει συνηθίσει θα χρειαστεί αρκετός χρόνος και υπομονή.
Το πρόβλημα είναι ότι η τσαχπίνα τρώει μόνο σπόρους και ένα μείγμα με διάφορα μέσα που μου δώσανε από κατάστημα(καναβούρι κτλ.).
Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης της έδινε μήλο και το έτρωγε όλο όπως μου είπε.
Την έχω μία εβδομάδα και της έχω δώσει μήλο, μπανάνα, μαρούλι καρότο. (τα αλλάζω καθημερινά και δίαβασα τις απόψεις σας για το τι πρέπει να τρώει και τι όχι). Από τα παραπάνω δοκίμασε μόνο το μαρούλι για λίγα λεπτά και δεν το ξανακούμπησε.
Αυτό που θέλω να σας ρωτήσω είναι κάτι το οποίο δοκίμασα εχθές και αν ενδείκνυται σαν "διατροφική διαπαιδαγώγηση".
Τ ι έκανα;
Πήρα από το κλουβί τους σπόρους και το καναβούρι και παρακολουθούσα τις αντιδράσεις της. Μετά από λίγο έψαχνε τις συγκεκριμένες τροφές για περίπου 10 λεπτά πηγαίνοντας πάνω κάτω στο κλουβί.
Η αλήθεια είναι ότι μόνο τότε πήγε και δοκίμασε το μαρούλι 2-3 φορές χωρίς να δαγκώσει(περισσότερο το ακουμπούσε).
Όπως καταλαβαίνετε τη λυπήθηκα και της έδωσα πίσω τις αγαπημένες της τροφές.
Να συνεχίσω την διατροφική μου διαπαιδαγώγηση;
 
Είχα διαβάσει σε ένα άρθρο στο διαδίκτυο ότι ένας τρόπος εκπαίδευσης (όχι μόνο διατροφικής) είναι να ζυγίσουμε την τροφή(σπόρια) που τρώει σε καθημερινή βάση ο παπαγάλος μας και να του αφαιρούμε τόση και να του την προσθέτουμε σε φρούτα και διάφορα άλλα. Η σημαντική παρατήρηση που έκανε στο άρθρο, ήταν ότι χρειάζεται πολύ συστηματική παρακολούθηση και όχι να του αφαιρούμε και να φεύγουμε...
Εγώ νομίζω ότι είναι καλύτερο και για τους δύο σας να ξεκινήσεις με την επιμονή να του βάζεις καθημερινά φρέσκα φρούτα και μετά από κάποιο διάστημα εάν δεν δεις αποτελέσματα να το.. Διαπαιδαγωγήσεις.. με αυτόν τον τρόπο.

Επίσης μια δοκιμή που διάβασα εδώ και έπιασε ήταν να τους βάζω τριμμένα φρούτα με λίγα σπόρια από πάνω για να δοκιμάζουνε..

Φιλικά, Γιάννης
 
https://community.petbirds.gr/threads/Τα-lovebirds-μου-τρώνε-επιτέλους-φρούτα.9757/ Διαβασε αυτο που εκανα στα δικα μου Lovebirds.Eιναι ενα μικρο κολπο. Το εχουν δοκιμασει και αλλα παιδια εδω και ειχε επιτυχια. Να το κανεις καθε μερα μεχρι να μαθει να τρωει. Να μην βγαζεις ομως τους σπορους απο τις ταιστρες.
 
Να συνεχίσω την διατροφική μου διαπαιδαγώγηση;

kokkalos αυτό δεν είναι διαπαιδαγώγηση, αλλά τιμωρία. Ή θα φας τα φρούτα ή θα μείνεις νηστική; Μην το ξανακάνεις αυτό... Το καλύτερο είναι να της παρέχεις κανονικά τις βασικές της τροφές και απλά να συνεχίσεις να της δίνεις φρούτα και λαχανικά μέχρι να συνηθίσει. Μπορείς να ρίξεις και σπόρους πάνω στα φρούτα για να την δελεάσεις ή και να πάρεις κι εσύ μια φέτα φρούτου και να την τρως μπροστά της δείχνοντας ότι το απολαμβάνεις. 😉
 
ευχαριστώ για τις συμβουλές σας και σίγουρα δεν θα την ξαναδιαπαιδαγωγήσω με αυτόν τον τρόπο...

Θα σας ενημερώσω για την πορεία της...
 
Θα συμφωνήσω με τη Μαρία και την Αναστασία και πιστεύω ότι με λίγο επιμονή σύντομα θα φάει φρούτα. Κάποιες φορές βοηθάει όταν παίρνουμε αποφάσεις σχετικά με τα πουλιά να φέρνουμε τον εαυτό μας στη θέση τους. Να σκεφτούμε δηλαδή πως θα μας φαινόταν να μας έκοβαν τη βασική μας τροφή για να συνηθίσουμε στα φρούτα. Σίγουρα με αυτό στο μυαλό μας μπορούμε εύκολα να καταλάβουμε ότι δεν είναι ο σωστός τρόπος και υπάρχει καλύτερος. Αυτά δεν τα λέω για να κατηγορήσω το φίλο που έγραψε το post αλλά για να δούμε ένα τρόπο να παίρνουμε τις σωστές αποφάσεις.
 
Back
Top