Γενικά Lovebird ή budgie;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης aggel
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

aggel

PB Member
Εγγραφή
8 Ιουν 2007
Μηνύματα
843
Πόλη
Ρόδος
καλημερα σας! Παιδια θελω ενα παπαγαλακι ή Budgie ή Lovebird:). Εχω ηδη ενα Lovebird και το καινουργιο στο ιδιο κλουβι. Γινεται να ειναι στο ιδιο κλουβι ενα Budgie με ενα Lovebird😕. Οτι και να παρω θα τοβαλω σε αλλο κλουβι αρχικα μεχρι να γνωριστουν και να μην τσακωνονται συνεχεια. Τι να παρω; 😕
 
Καλύτερα να πάρεις Lovebird.Απ'οσο ξερω τα μπάντζις δύσκολα γινεται να είναι στο ίδιο κλουβί με τα λάβμπιρντς, μιας και τα δεύτερα έχουν μεγαλύτερο ράμφος και μπορούν να τραυματίσουν το παπαγαλάκι.. Μια φίλη μου τα είχε δίπλα δίπλα με χώρισμα και το Lovebird έριξε μια σε ένα θηλυκο μπάντζι και παραλίγο να το σκοτώσει.. Ευτυχώς το σώσαμε και περιποιηθήκαμε την πληγή του..
Καλύτερα να πάρεις ομοειδές στο ίδιο κλουβί για να απολαύσεις και τις αγάπες τους..
 
Εγω θα προτεινα αφου ηδη εχεις ενα Lovebird να του παρεις μια συντροφια ωστε να γινουν κ ζευγαρακι.Ασε που δε ξερω εαν η αλλη λυση το να παρεισ ενα κοινο παπαγαλακι θα τα βολεψει, με την εννοια οτι ειναι αλλα ειδη ουσιαστικα κ μπορει να τσακωνονται στο ιδιο κλουβι.
edit:Με προλαβε κ η Μυριαμ,τα ιδια ειπαμε! Χεχε
 
Lovebird , ασφαλως εαν προκειται να τα βαλεις στο ιδιο κλουβι...
 
καλα μαλλον θα παρω Lovebird. Ξεχασα να σας που για τι ειμαι τοσο μπερδεμενος.λοιπον εχθες εκανα βολτα και ειχε πολλα παπαγαλακια σε ενα πετ σοπ που περνουσα τυχεα, απο περιεργεια τα χαζεψα βλεπω στο ενα κλουβι με Lovebirds fiscer σε αριστη κατασταση. Πιο κατω ειχε ενα κλουβι με Lovebirds τα περισσοτερα ηταν αρρωστα και τα υπολοιπα ηταν ζευγαρακια ηδη και δεν θελω νατα χωρισω και στο κατω κατω κλουβι ειχε κατι τελεια Budgies που δεν ηταν αρρωστα και ηταν τοσο ομορφα που μολις τα ιδα μου αρεσαν παρα πολυ ιδικοτερα ενα ασπρο με γκρι που οταν το ειδα το αγαπησα και ηθελα να το παρω! Και για αυτο ειμαι ετσι. Δεν θελω να τα ζευγαρωσω απλα να ειναι στο ιδιο κλουβι και να κανει παρεα στο αλλο παπαγαλακι μου
 
aggel ένα μπάντζι κι ένα λάβμπιρντ δεν είναι δυνατόν να συμβιώσουν σε ένα κλουβί.Αν θέλεις να το πάρεις αλλά να το έχεις σε άλλο κλουβί. Είναι κρίμα να τραυματιστούν.
 
βαλε μια τιγρη με μια γατα στο ιδιο κλουβι! Αιλουροειδή ειναι και τα 2!

Εντάξει δεν έχουν και τόση διαφορά μεγέθους τα Lovebirds με τα Budgies! :D
Κι εγώ θα σου έλεγα για Lovebird μήπως σου κάνουν και παιδάκια αλλά αν δεις κάποιο Budgie και σου αρέσει παρ' το γιατί μετά θα σου καρφωθεί στο μυαλό. Ή πάρε και τα 2!
 
...afou leei oti den thelei na ta zeygarosi...to provlima einai oti ta theli sto idio klouvi...
...an den thelis na valis allo klouvi tote pare ena Lovebird...Min riskaris vallondas mazi Budgie kai Lovebird...
 
Αν δεν θέλει να τα ζευγαρώσει (εγώ θα ήθελα πάντως :) μην τους βάλει φωλιά. Μια χαρά θα είναι πιστεύω.
Aggel ... follow your heart που λένε!
 
και εγω ενα Lovebird θα σου ελεγα να παρεις για να τα ζευγαρωσεις αμα ζευγαρι και στο μελλον.:)
 
An tha baleis ena Budgie mazi me ena Lovebird, to pio pithanon einai na kobei o Lovebird ta podia tou Budgie. Malon tin proti ebdomada.

An seleis ta dio mono se ksexorista kloubakia. Sto idio kloubi ginete mono dio Lovebirds i dio Budgies.


Alexandros
 
Πριν περίπου 15 χρόνια είχα ζευγάρι Lovebird αρσενικό με Budgie θηλυκό.
Το θηλυκό ήταν από κάποια ελαφρώς ποιο μεγαλόσωμη ράτσα.
Ζευγάρωναν κανονικά, χωρίς αναπαραγωγικά αποτελέσματα.
Είχαν κάνει αρκετές γέννες.
Δεν γνώριζα αν θα μπορούσαν βιολογικά να ταιριάξουν.
Το αναφέρω σαν γεγονός, όχι σαν οδηγία για απόκτηση τέτοιου ζευγαριού.
 
παιδια το θεμα ειναι οτι το καλοκαιρι θα παω διακοπες και τα δυο καναρινακια μου θα τα αφησω σε ενα φιλο μου ομως δεν θελει παπαγαλακια να τα φιλοξενει στο σπιτι του και αναγκαστικά θα πρεπει να τα παρω μαζι μου. Επειδη θελω το Lovebird να εχει παρεα και σκεφτηκα να του παρω ενα φιλο. Ο λογος που τα θελω μαζι ειναι γιατι δεν μπορω να παιρνω δυο κλουβια στο ταξιδι και τακλουβια ειναι γυρω στα 20 με 25 ευρω.
 
Back
Top