Γενικά Lovebird ή monk

Maria Crete

PB New Member
Εγγραφή
13 Απρ 2011
Μηνύματα
20
Πόλη
Heraklion Crete
Γεια σας παιδιά! Είχα αναφερθεί και σε προηγούμενο θέμα για δυο lovebirds που πήρα. Είναι άγρια και προσπαθώ να τα εξημερώσω. Από χτες με έχουν φάει τα παιδιά να πάρουμε καλύτερα ένα μονκ ήμερο που να το μάθουμε να μιλάει και να είναι εξαρχής ήμερο. Το σκεφτόμουν μετέπειτα γιατί μου άρεσε η ιδέα παρόλο που λυπόμουν τα lovebirds αλλα βρήκα λύση αν πάρουμε μονκ τελικά να δώσω σε μια φιλη τα λοβακια που ξέρω πως θα τα αγαπάει γιατί είχε και παλιότερα. Έψαξα και βρήκα κι ένα παιδί από Πετράλώνα που έχει μονκ 2 μηνών ημέρα. Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν το κλουβί των lovebirds κάνει για ένα μονκ και γενικά κάποιες πληροφορίες για τα μονκ να ενημερωθώ λίγο. Σας ευχαριστώ
[automerge]1666346847[/automerge]
Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω εάν μιλάνε καλύτερα και πιο καθαρά τα μονκ ή τα ringneck.
[automerge]1666347232[/automerge]
Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω εάν μιλάνε καλύτερα και πιο καθαρά τα μονκ ή τα ringneck.
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Μαίρη δεν ξέρω να σου απαντήσω σε καμία ερώτηση. Γράφω όμως αυτό το μήνυμα για να σου πω ότι είναι ένας τύπος άλλοτε από Πετράλωνα, άλλοτε από άλλα μέρη και βγάζει διάφορες αγγελίες για πουλιά. Κολιμπρί συμφωνείτε να σου φέρει, και τελικά καταλήγεις με στρουθοκάμηλο. Είναι με άλλα λόγια απατεώνας. Οπότε πες μας αν το παιδί το βρήκες από αγγελία, και αν δεν τον έχεις δει, δώσε μας κάποια στοιχεία π.χ. τηλέφωνο για να δούμε αν πράγματι πρόκειται για τον ίδιο που έχει κατακοροϊδέψει το σύμπαν.
 
Αυτή είναι η αγγελία παιδιά αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει
 

Συνημμένα

  • 6CB76CD3-4FA6-463F-B34A-83B59080CCA4.webp
    6CB76CD3-4FA6-463F-B34A-83B59080CCA4.webp
    66,2 KB · Προβολές: 23
  • BEF1CF76-EC86-4023-9E46-E0CC28485B05.webp
    BEF1CF76-EC86-4023-9E46-E0CC28485B05.webp
    74,6 KB · Προβολές: 21
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@mairi

Αν εισαι απο Αθηνα πας και τα βλεπεις απο κοντα τα πουλακια για να δεις αν ισχυουν αυτα που αναφερει ο πωλητης.
Αν δεν εισαι Αθηνα,ΔΕΝ αγοραζεις απο εκει για κανενα λογο.
 
Όχι δεν είμαι. Από Κρήτη είμαι. Έχετε να μου συστήσετε κάποιον εγγυημένα να έχει ηρεμα μονκ μεγαλωμένα στο χέρι; Ευχαριστώ!
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@mairi το ξερω. Δεν εβαλες το τηλεφωνο οποτε την εστειλα για να μπορει οποιος θελει να δει το τηλεφωνο χωρις να κοινοποιηθει απευθειας
να ρωτησω κατι? εχεις κανει η ιδια την ερευνα για το συγκεκριμενο ειδος, τις αναγκες του διατροφικα, το κλουβι που χρειαζεται, την εκπαιδευση του που ειναι απαραιτητη και κατοπιν αυτων ψαχνεις για αγορα?
 
@φιλομαθης
Έχω κάνει μια μικρή έρευνα και για αυτό έκανα το ερώτημα εδώ για να μου δοθούν πληροφορίες και να μάθω πράγματα για το είδος. Αλλα αναφέρθηκε το θέμα της απάτης και κολησα εκεί τώρα προς το παρον. Σε ευχαριστώ!
 
@Tony Forpus
Σας ευχαριστώ όλους παιδιά για τις πληροφορίες. Ήμουν στο Τσακ να παραγγείλω έως τη Δευτέρα. Σας ευχαριστώ! Έχω βρει κι ένα άλλο. Άντε τώρα να μπορέσω να εμπιστευτώ τι θα πάρω και από που. Εδώ στη Κρήτη δεν βρίσκω ημερα να τα έχουν μεγαλώσει στο χέρι. 🥲
[automerge]1666361275[/automerge]
Βρήκα και αυτό. Αλλα μάλλον δεν θα κάνω καμία κίνηση εφόσον δεν είναι κοντά για να το δω.
 
Η απάντηση είναι η ίδια. Αφού δεν μπορείς να δεις το πουλάκι από κοντά, δεν ρισκάρεις επουδενί. Εδώ στο φόρουμ υπάρχουν αξιόλογοι εκτροφείς. Κ γι'αυτό ρωτάω τον @Geokilkis εάν έχει διαθέσιμο πουλάκι. Τώρα η μετάβαση εκεί είναι θέμα.
 
Προσωπικά αν θα επέλεγα ένα ήμερο πουλάκι θα ήθελα να το δω από κοντά. Να δω τι συμπεριφορά του πουλιού με τον εκτροφέα του και να είμαι σίγουρος ότι το πουλάκι έχει ανατραφεί σωστά.
(εκτός φυσικά αν ήταν από γνωστούς εκτροφείς του χώρου)
Παρότι έχω στείλει πουλάκια χωρίς να το δουν από κοντά (και εκτιμώ για την εμπιστοσύνη τους) ωστόσο η αποστολή ενός πουλιού (ειδικά ήμερου) τόσο μακριά δεν τη θεωρώ σωστή για την υγεία, σωματική και ψυχική, του πουλιού.
Έχω monk αλλά δεν έχω μωρά.

Νομίζω πως ο @μιχαλης91 μπορεί να εξυπηρετήσει καλύτερα καθότι είχε μια αγγελία με πανέμορφα "monkακια".

@MARY58 ευχαριστώ πολύ
 
Παιδιά αν δε βρω θα κρατήσω τα λοβακια μου και θα προσπαθήσω όσο το δυνατόν καλύτερα να τα εξημερώσω. Άλλωστε μια εβδομάδα είναι που τα έχω πάρει δεν έχουν προλάβει να με συνηθίσουν καν. Αν υπάρξει κάτι ενημερώστε με και θα τα δω όλα. Πάντως σας ευχαριστώ πολύ πολύ για όλα γιατί πραγματικά με σώσατε στο να κάνω πατάτα. Με είχε δελεάσει η αγγελία και θα εδινα 250€-300€ και δε ξέρω τι θα ερχόταν τελικά. Ευχαριστώ και ζητάω συγνώμη αν σας ζάλισα 🙏
 
Κρίμα πάντως με τον αχρείο, που έχει κοροϊδέψει ένα κάρο κόσμο κι ακόμα μπορεί και βγάζει αγγελίες.
Επικοινώνησε με αυτούς τους συλλόγους μήπως κι έχουν μέλη με μονκ:
Βέβαια οι δύο τελευταίοι αφορούν σε καναρίνια, αλλά ίσως και να έχουν γνωστούς στην Κρήτη που να εκτρέφουν μονκ.
 
Αν ο λόγος που θέλεις να πάρεις Monk είναι γιατί είναι άγρια τα λοβακια σου,τότε να τους δώσεις τον χρόνο και την υπομονή που πρέπει και αξιολογεις την κατάσταση σε μερικούς μήνες.
Πουλάκια θα υπάρχουν πάντα διαθέσιμα.
 
Back
Top