Γενικά Lovebird ή Ringneck είναι ποιο εύκολο στην εκπαίδευση, φροντίδα;

savvasxanthi

PB New Member
Εγγραφή
15 Ιουλ 2014
Μηνύματα
81
Πόλη
Ξάνθη
Καλημέρα στην όμορφη παρέα...
Θα ήθελα την βοήθεια σας...
Αυτές τις μέρες κοιτούσα να αγοράσω ένα lovebird και πήγα σε ένα κατάστημα το οποίο είχε και ringneck.
Ποιο από τα 2 είναι ποιο εύκολο πουλί ως προς την εκπαίδευση την φροντίδα, ποιο είναι ποιο παιχνιδιάρικο και τι θα διαλέγεται εσείς;
 
Τα άγρια ρίγκνεκ έχουν κάτι στριγκλιές που εμένα μου τρυπάνε τα τύμπανα. Προσωπικά, δε θα τα επέλεγα ΠΟΤΕ, ειδικά για διαμέρισμα. Τι χρωστάνε οι δόλιοι οι γείτονες;

Εμείς από χθες έχουμε ένα ήμερο lovebird 2,5 μηνών κι είναι πολύ ήσυχο και γλυκούλι! Αλλά αν ήταν άγριο, δεν ξέρω πώς θα συμπεριφερόταν.
 
Εγώ ότι και να πάρω θα είναι από μαγαζί γιατί εδώ δεν έχουμε εκτροφείς...
 
Τα lovebird θελουν περρισοτερο φροντιδα τα ρικνεκ ειναι πολυ δύσκολο να σε συνηθίσουν αλλα ειναι πολυ ποιο ευκολα να μυλησουν μπορεί να μαθει 250λεξεις και τα lovebird ειναι ποιο παιχνιδιαρικα, ηρεμα και ειναι ποιο μικρα αλλα θελει μικροτερο κλουβι απο τα ρικνεκ, ληγοτερο φαγητο κλπ αλλα γλητονεις και χρηματα με lovebird τα ρικνεκ ειναι ποιο φονακλαδες αλλα ευκολα στην εκπεδευση
 
Ποιο από τα δύο με πολύωρη προσπάθεια θα έρθει Ποιο εύκολα κοντά μου...;
 
Το ρινκνεκ θα ειναι αγριο; Ενηλικο; Α ναι θα ειναι πολυ δυσκολο... Βεβαια αυτο ειναι και σε σενα... σκεψου σε τι θα μπορουσες να ανταποκριθεις πιο ευκολα...
 
Εγώ ότι και να πάρω θα είναι από μαγαζί γιατί εδώ δεν έχουμε εκτροφείς...

Ούτε εγώ το πήρα από τοπικό εκτροφέα, γιατί κανείς δεν είχε ήμερα. Από Ορεστιάδα ήρθε το πουλάκι. 😉
 
Έχει σελίδα στο facebook, βάλε εκτροφείο παπαγάλων και θα σου το βγάλει.
 
Καλησπέρα
Τελικά κατέληξα lovebird τάισμενο στο χέρι από εκτροφέα.. Τώρα περιμένω πουλάκι.. Έχω πάρει και το κλουβί.. Μόνο το ύψος θυμάμαι ότι είναι 1.10 περίπου
 
Καλώς να το δεχτείς! Από πού το πήρες τελικά;
 
Ρινγκνεκ και πάλι ρινγκνεκ. Είναι 3 μηνών ούτε ακούγεται.έχει δυνατότητα ομιλίας. Όταν μαλώνουν τα 4 παιδιά μου πολύ δυνατά τότε μόνο φωνάζει και σταματουν. Είναι πολύ ήσυχος και οικονομικος.
 
η διαφορα στο να εχουμε ενα ησυχο και ηρεμο πουλακι ανεξαρτιτου lovebird ή ρικνεκ ειναι και στο χρονο και τροπο που αφιερωνουμε για αυτα και συγουρα και η προσωπικοτητα του πουλιου εχω και απο τα δυο ειδη που ειναι πολυ ησθχα αλλα και lovebird που συκονουν τη γειτονια.
 
Back
Top