Αναπαραγωγή lovebird αναπαραγωγη

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης dorothea
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

dorothea

PB New Member
Εγγραφή
16 Μαρ 2008
Μηνύματα
6
Πόλη
Θεσσαλονίκη
εχω 2 Lovebird ζευγάρη. Το θυλικό το είχα απο παλίοτερα το αρσενικό το πείρα εδς και ένα μήνα. Τα είχα ξεχωριστά και εδώ και μια εβδομάδα είναι μαζί στο ίδιο κλουβί μονο που η θυλικία πρέπει να έχει αυγό γιατι την βλέπω οτί φούσκοσε και δεσ είναι τόσο ευκίνητη οσο πρίν εχώ μια φωλία την εβαλα μέσα αλλά δεν πάει να κάτσει εκεί δεν μου έχει ξανά τύχει κάτι τέτοιο τηα χειαζόμουν απελπισμένα κάποιεσ συμβουλές 😱:)ΕΥΧΑΡΗΣΤΩ!
 
Εχω την εντύπωση ότι έβαλες φωλιά για καναρίνια. Δεν υπάρχει περίπτωση να πάει να καθισει σε τετοια φωλια. Τα παπαγαλάκια θέλουν αλλη φωλια ξυλινη που ειναι σαν κουτι και μπαινουν ολοκληρα μεσα. Ολα τα πετ σοπ εχουν. Εαν οι παπαγαλοι δεν νιωσουν ζευγαρι δεν θα αναπαραχθουν. Τα ειδες να ζευγαρωνουν; Αν οχι σιγουρα δεν ειναι ετοιμα για αναπαραγωγη...
 
είσαι σίγουρη ότι η θηλυκιά έχει αυγά;
έχω ακούσει ότι τα πουλιά θέλουν να φτιάχνουν μόνα τους τη φωλιά[ δεν ξέρω αν ισχύουν για παπαγάλους ].
ας μας διαφωτίσουν και οι υπόλοιποι που ξέρουν κάτι παραπάνω.
 
Αναστασια οι παπαγαλοι δεν φτιαχνουν φωλια. Στη φυση βρισκουν μια τρυπα σε εναν κορμο δεντρου και εκει το ονομαζουν σπιτι τους. Ετσι γινεται και για αυτους που ζουνε σε σπιτια. :)
 
Από το pet shop μου ειπάν οτι ειναι η θυλικία οπότε τησ έβαζα χαρτι το έκοβε σε λοριδες πολύ ψηλές και καθόταν επάνω . Και είδα τον αρσενικό να πηγένει και να τα τακτοποίει. Είδα να κάνουν πού περέργα πραγματα που δεν τα έχω ξανλα δεί. Την κυνηγούσε μεσα στο κλουβί και καθώταν απο πίσω της, την ξεψύριζε και τώρα ειναι συνέχει διπλα της και οταν πλισιάζω μπάινει μπροστά μου.
 
τι άλλο μπορεί να συμβαίνει; Ανυσιχώ γιατι η θύλικια μου δεν ήταν ποτέ τοσο υσιχη! Και όταν τησ ανοιγα το πορτάκη παντα θα εβγαίνε εξώ! Τωρα δεν θελεί!
 
Δοροθεα τωρα εχει ταιρι γι αυτο δε θελει να βγει... απολυτα λογικο... Τι φωλια εχεις;
 
Εχω την εντύπωση ότι έβαλες φωλιά για καναρίνια. Δεν υπάρχει περίπτωση να πάει να καθισει σε τετοια φωλια. Τα παπαγαλάκια θέλουν αλλη φωλια ξυλινη που ειναι σαν κουτι και μπαινουν ολοκληρα μεσα. Ολα τα πετ σοπ εχουν. Εαν οι παπαγαλοι δεν νιωσουν ζευγαρι δεν θα αναπαραχθουν. Τα ειδες να ζευγαρωνουν; Αν οχι σιγουρα δεν ειναι ετοιμα για αναπαραγωγη...

:)πώς καταλάβεις ότι τα πουλάκια της αγάπης έχουν ζευγαρώσει; Εγώ τα εχω 2 μηνες μαζί και τπτ... Μπαινοβγαίνουν στη φωλιά αλλά τπτ. 🙂 το πρωι όταν ξυπνησα τους είδα να ταϊζονται μεταξύ τους...😱και παραξενευτηκα γιατί νομζα ότι ήταν και τα 2 αρσενικά... Δλδ υπαρχει περιπτωηση να ταίζονταν μεταξύ τους και να είναι και τα δυο του ίδιου φύλου;
θα μ πείτε γιατί οχι... 😀
 
theodosia! post: 22876 είπε:
πώς καταλάβεις ότι τα πουλάκια της αγάπης έχουν ζευγαρώσει; Εγώ τα εχω 2 μηνες μαζί και τπτ... Μπαινοβγαίνουν στη φωλιά αλλά τπτ. 🙂 το πρωι όταν ξυπνησα τους είδα να ταϊζονται μεταξύ τους...😱και παραξενευτηκα γιατί νομζα ότι ήταν και τα 2 αρσενικά... Δλδ υπαρχει περιπτωηση να ταίζονταν μεταξύ τους και να είναι και τα δυο του ίδιου φύλου;
θα μ πείτε γιατί οχι... 😀


δεν το μαντευεις αν εχουν ζευγαρωσει η οχι... Το βλεπεις οταν γινεται... Τα πουλια ζευγαρωνουν αρκετες φορες τη μερα και αν τα παρακολουθησεις θα δεις αν το κανουν η οχι...

και ναι μπορει να ειναι δυο του ιδιου φυλου και να ταιζονται.😀
 
Δωροθέα εαν μπορεις ανεβασε μια φωτογραφια της φωλιτσας που τους εβαλες. Για να σου πουν κ οι πιο εμπειροι εαν ειναι καταλληλη για Lovebirds. Παντως μπορεις εαν ειναι εξοιμειωμενα καπως μαζι σου η κ απο κοντινη παρατηρηση να διαπιστωσεις εαν εχει αυγο μεσα στη κοιλια της. Νομιζω πως εαν η περιοχη, λιγο πιο πανω απο εκει απο οπου βγαινουν τα περιττωματα, ειναι λιγο φουσκωμενη-στρογγυλεμενη(κατι αντιστοιχο με τις γυναικες εγκυους που ειναι φουσκωμενη η κοιλια) τοτε σημαινει πως πραγματι εχει αυγο μεσα στη κοιλιτσα της.
 
Δωροθέα εαν μπορεις ανεβασε μια φωτογραφια της φωλιτσας που τους εβαλες. Για να σου πουν κ οι πιο εμπειροι εαν ειναι καταλληλη για Lovebirds. Παντως μπορεις εαν ειναι εξοιμειωμενα καπως μαζι σου η κ απο κοντινη παρατηρηση να διαπιστωσεις εαν εχει αυγο μεσα στη κοιλια της. Νομιζω πως εαν η περιοχη, λιγο πιο πανω απο εκει απο οπου βγαινουν τα περιττωματα, ειναι λιγο φουσκωμενη-στρογγυλεμενη(κατι αντιστοιχο με τις γυναικες εγκυους που ειναι φουσκωμενη η κοιλια) τοτε σημαινει πως πραγματι εχει αυγο μεσα στη κοιλιτσα της.
συμφωνω...
 
δεν το μαντευεις αν εχουν ζευγαρωσει η οχι... Το βλεπεις οταν γινεται... Τα πουλια ζευγαρωνουν αρκετες φορες τη μερα και αν τα παρακολουθησεις θα δεις αν το κανουν η οχι...

και ναι μπορει να ειναι δυο του ιδιου φυλου και να ταιζονται... :D

:)μπα τπτ δεν κανουν
 
δεν μας περιεγραψες συμπτωματα αρρωστιας...

τρωει κανονικα; φουσκωνει τα φτερα της; Ειναι ανακατεμενα; κοιμαται στη διαρκεια της ημερας συχνα; 😕
 
μπορεί να είναι και άρρωστο. Γιατί αμα η παπαγαλίνα επρεπε να κανει αυγό εμενα τουλάχιστο μια μέρα που της αφαίρεσα τη φωλιά για την επισκευάσω το εκανε στο πατο του κλουβιου και μετα της το εβαλα εγώ μεσα...
παρε την σε καποιο πτηνίατρο... Μηπως αρρωστήσει και το ΄λλο πουλάκι
 
dorothea... Βαλε καμια φωτο να δουμε... Μην ανησυχεις παντως!
 
Ψαξετο μηπως ειναι αρωστη. Συνηθως την περιοδο ζευγαρωματος ειναι πολυ δραστηρια. Τα Lovebird στρωνουν φωλια. Δωστα καρυδοτριχα η το χορτο που βαζουμε σαν υποστρωμα στα ινδικα χοιριδια. Ευχωμε να ειναι καλα και να εχεις αισιο τελος
 
Back
Top