Φροντίδα Lovebird, γιατι αυτη η συμπεριφορα;

kinhtomania

PB New Member
Εγγραφή
27 Μαϊ 2011
Μηνύματα
23
Πόλη
Καβάλα
Καλησπερα παιδια
εχω ενα lovebird peachfaced και ειναι περιπου εναμιση χρονων.

ειναι ηρεμο και το βγαζω εξω απο το κλουβι κανονικα. Μου κανει εντυπωση οτι μονο σε εμενα ερχεται και 3 και 4 ατομα να ειμαστε στο δωματιο.

Και μονος να ειμαι δεν ξεκολλαει απο πανω μου να παιξει αλλου μονο κανει πως παιζει με το αυτι μου... με την μπλουζα μου... με τα χερια μου


ειναι αντικοινωνικο; γιατι αυτη η συμπεριφορα;
 
Ναι αντικοινωνικό είναι :)
Πλάκα σου κάνω, αλλά πολλά πουλιά δένονται με ένα άτομο. Τα άλλα άτομα που μπορεί να βρίσκονται μέσα στο δωμάτιο τι είναι; Σταθερά άτομα του σπιτιού ή μπαινοβγαίνουν φίλοι και μπερδεύεται από τις πολλές παρουσίες το πουλί; Γιατί αν απλά βλέπει διάφορους ανθρώπους συνήθως άλλους, εννοείται δεν τους εμπιστεύεται.
 
μπα αν παει να τον πιασει την δαγκωνει... και ειναι και επιπονο
 
Πόσο καιρό το έχεις; Είστε αντίθετα φύλα μεταξύ σας; Πάντως δεν είναι και τόσο πρωτάκουστο. Ίσως η μητέρα σου δεν έχει κάνει την σωστή προσπάθεια. Αν όπως όλες οι νοικοκυρές κάνει βιαστικά τις δουλειές της, ίσως του προκαλεί κάποιο φόβο με τις έντονες κινήσεις της. Σιγά σιγά θα την συνηθίσει.
 
ειναι 18 μηνων και το εχω περιπου 16 μηνες
εγω ειμαι ανδρας... αυτο τι ειναι... Δεν εχω ιδεα.
 
Αν θέλει η μητέρα σου να το πλησιάσει, θα πρέπει να κάνει ειδική προσπάθεια. Αν δεν την ενδιαφέρει, δεν βλέπω κανένα πρόβλημα αφού ανέχεται ο ένας τον άλλον.
 
Εμενα ο δικός μου (ζακο) ειναι περιπτωσαρα σε αυτο το θέμα... Οταν εμφανίζονται αλλοι στο χώρο και ειδικά καινουργια άτομα δεν ησυχάζει αν δεν κάτσει πάνω τους και δεν τους επεξεργαστει... Ασε που πολλές φορές τρωω τρελο φτύσιμο οταν υπάρχουν φίλοι μου. Εχει μια προτιμηση στα ατομα αρσενικου γένους και ειδικα όταν είναι ψηλοί...
 
Αν δεν το δει κάποιος δεν το πιστεύει... Αυτο που με φτυνει όταν βρισκει νεα προσωπα να παίξει εχει πολυ γελιο🤬😡
 
Εγω παλι ωρες ωρες νομιζω οτι αλλου τρωει αλλου πινει και αλλου.. Παει και κανει χαρουλες... μολις ομως γινει καμμια στραβη να δες πως με θυμαται αμέσως...
 
μολις ομως γινει καμμια στραβη να δες πως με θυμαται αμέσως...
Όπως τα παιδάκια, τυχαία λένε ότι έχουν ευφυία 5χρονου; Φυσικά και αντίστοιχη συναισθηματική συμπεριφορά. Να σου ζήσει να ναι καλά και άσε το να ξανοίγεται λιγάκι, παρά να ναι κολλημένο πάνω σου που είναι το πιο σύνηθες, καλύτερα έτσι.
 
Καλα απο κοινωνικοτητα δεν έχει πρόβλημα... Ειχα διαβάσει και γω οτι οι γκριζοι εναι αντικοινωνικοι κτλ κτλ και τον εβλεπα μια χαρα κ τα πηγαινε με όλους εκει που πραγματικα εντυπωσιαστηκα ήταν οταν μαζευτηκαμε καμμια 20αρια ατομα και ο μικρος αντι να φοβηθεί ειχε τρελες χαρες... Δεν ήξερε που θα πρωτοπαει (κ να κουτσουλησει ενιοτε:D)
 
Back
Top