Ασθένειες Lovebird γυρνά ανάποδα το κεφάλι του, πέφτει και σέρνεται

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης VasAnt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

VasAnt

PB New Member
Εγγραφή
2 Απρ 2018
Μηνύματα
7
Πόλη
Αργυρούπολη
Καλησπέρα, εχω επτα ζευγάρια lovebirds.
Δυστυχώς ένα πουλάκι παρουσίασε πρόβλημα, θα επισκεφτώ έναν κτηνίατρο απο αυτούς που αναφέρετε και θα σας ενημερώσω για την όλη κατάσταση.Ασχολούμαι αρκετά χρόνια με lovebirds αλλά βρίσκομαι αντιμέτωπη με μία παράξενη συμπεριφορά πρωτόγωρη για μένα. Το πουλι δεν μπορεί να πετάξει ενω τα φτερά του τα ανοίγει δεν εχει κατι εκει, αναρριχάται στα κάγκελλα, στην κούνια και ξαφνικά πέφτει κάτω και σέρνεται, γυρνάει ανάποδα, το κεφάλι του επίσης προς τα πίσω,τρέμει κάποιες φορές, κάνει σαν τρελλό στο πάτωμα.Βέβαια το έβαλλα μόνο του εχει στρες το διακρίνω. Κοιμάται όπως τα άρρωστα με το κεφαλι πισω και φουσκωτο. Επίσης τράβαγε την ουρά του και ξινόταν. Οταν το αγόρασα είναι κάποιοι μήνες ήταν λίγο υποτονικό αλλα δεν φαντάστηκα οτι ισως ειχε κατι. Έχω βάλλει βιταμίνες και για ακαρεα μια σταγόνα προ ημερών στον ώμο του.
 
Πότε ξεκίνησαν αυτά τα συμπτώματα; Τι σταγόνα του έβαλες και πότε, πριν ή αφού παρουσίασε αυτήν την κατάσταση; Η περιγραφή σου δείχνει νευρολογικό πρόβλημα κατά τη γνώμη μου και έπρεπε ήδη να έχεις βρει γιατρό.
 
Ο γιατρός λέγεται Δημητριάδης. Το πουλί φαίνεται να τρώει, πηγαίνει στη ταίστρα, πίνει νερό, δεν βλέπω κάτι στα περιττώματα. Τραβαει τα φτερά της ουράς του, δεν ξερω αν εχει στρες επειδη άλλαξε περιβάλλον και ψάχνει τη συντροφιά του.Απο τη στιγμή που κατεβαίνει απο το κλαδί ξεκινάει αυτά τα παράξενα. Κρεμιέται ανάποδα, με το ένα πόδι, πέφτει κάτω και σέρνεται με τη πλευρά. Τρελλαίνομαι που το βλέπω. Έχουν περάσει πολλά lovebirds απο τα χέρια μου και έχω και υπερήλικα, πρώτη φορά βλέπω αυτό. Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
 
Η σταγόνα είναι acaricine, εβαλα παλαιότερα και τώρα. Τα συμπτώματα άρχισαν πριν λίγες ημέρες, αλλα επειδη το στριμωχνε πολυ η συντροφιά του,θεώρησα οτι ηταν πρόβλημα συμπεριφοράς. Μάλιστα ειχε προετοιμάσει και τη φωληά μέσα. Δύο μέρες τώρα ούτε έμπαινεμόνο για να κρυφτεί και ξανάβγαινε.
 
Επισκεφτήκαμε τον γιατρό, η διάγνωση ειναι εγκεφαλίτιδα. Εάν οφείλεται σε σαλμονέλλα 3% περίπτωση, με την αγωγή που πήραμε θα υπάρξει βελτίωση. Διαφορετικά η εξέλιξη δεν θα είναι τόσο ευχάριστη αν και το πουλί δεν θα πονάει θα επιδεινώνονται τα συμτώματα που έχει. Η θεραπεία οεριλαμβάνει Baytril, ασπιρίνη και βιταμίνη B.Ας ελπίσουμε οτι ειναι σε αυτο το 3%.
 
Περαστικά! Δεν κατάλαβα αν του έβαλες τη σταγόνα αφού παρουσίασε τα παραπάνω συμπτώματα. Αν έκανες έτσι να το αποφεύγεις άλλη φορά, αν δεν είναι άμεση ανάγκη να το εφαρμόσεις σε πουλί που ήδη ασθενεί καθώς τα εντομοκτόνα μπορεί να τους προκαλέσουν νευρολογικές βλάβες.
 
Σας ευχαριστώ πολύ για τη συμπαράσταση και την πληροφόρηση. Δυστυχώς εκτός του προβλήματος υγείας, εχω το σύντροφο πουλάκι μόνο του. Υπάρχουν βέβαια και τα άλλα, αλλά τα έχω ανά ζεύγη. Υπομονή.
 
Back
Top