Γενικά Lovebird δεν τρώει σπόρια

ΙωάνναΚ

PB New Member
Εγγραφή
17 Απρ 2019
Μηνύματα
75
Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους! Εύχομαι υγεία σε σας και τα ζωάκια σας!
Έχω μια ερώτηση σχετικά με το λαβακι μου.Η τροφή του μέσα έχει ηλιόσπορους αλλά δεν τους τρώει γενικά.. τους αφήνει σχεδόν όλους στο τέλος και μόλις τελειώσει η υπόλοιπη τροφή φωνάζει για να του ξαναβάλουμε.Πειραζει που δεν τους τρώει; Απλά μου κάνει εντύπωση γιατί εδώ έβλεπα ότι γενικά τρελαίνονται για ηλιόσπορους!
 
Ποιο μειγμα σπορων δινεις στο πουλακι και ποια ειναι η γενικότερη διατροφη του;
 
Καλησπέρα καλή χρονιά και σε εσένα.

Οι ηλιόσποροι είναι από τους πιο λιπαρούς σπόρους , αν όχι οι πιο λιπαροί και γενικότερα δύνονται με μέτρο.
Το ότι δε τους τρώει το δικό σου πουλάκι δε σημαίνει τίποτα, ούτε είναι κάτι που θα πρέπει να σε ανησυχεί, είναι θέμα γούστου δεν του αρέσουν δεν τους τρώει.

Από τη στιγμή που τρώει όλα τα υπόλοιπα νομίζω ότι είναι οκ.
 
Kαι εμένα το παπαγαλάκι μου δεν τους έτρωγε στην αρχή. Μετά από κάνα μήνα άρχισε. Δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα εκτός από την έλλειψη κάποιον βηταμηνων αλλά δεν είμαι σίγουρος.
 
@giannisvlg θα βάλω φωτό από το μίγμα που μας έδωσαν στο πετ σοπ και κατά τα άλλα του δίνω από λαχανικά ότι έχουμε κάθε φορά,μαρούλι,λάχανο , αυγό, αγγούρι,κολοκύθι,καρότο και διάφορα άλλα! Δεν μπορώ να πω ότι τα τρώει ολόκληρα αλλά πάντα δοκιμαζει
[automerge]1610479469[/automerge]
@Tony Forpus
Βαλε μας μια φωτο απο το μειγμα σου με την πρωτη ευκαιρια.
Αυτή είναι η τροφή.Επισης,έχω την εντύπωση ότι τρώει πολύ..του γεμίζουμε τη ταιστρα και την επόμενη μέρα το χει φάει σχεδόν όλο..είναι λογικό η να το μειώσουμε;
 

Συνημμένα

  • IMG_20210112_212252.webp
    IMG_20210112_212252.webp
    62,1 KB · Προβολές: 7
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top