Ασθένειες Lovebird είναι κακόκεφο, φουσκωμένο με πρησμένα μάτια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Nast
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Nast

PB New Member
Εγγραφή
18 Φεβ 2020
Μηνύματα
6
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Γεια σας.. Έχω ένα παπαγάλο το οποίο άρχισε να είναι κακοκεφο δεν τσιριζε ούτε επαίζε, καθότανε φουσκωμένο με ελαφρός προισμενα μάτια και μόνιμος κοιμότανε.. Το πήγα σε ένα από ένα pet shop μου έδωσε και ένα 24 Ώρο κάτι σταγόνες teniazine tafarm και μετά αντιβίωση για 7 μέρες aviomycine tafarm και λέει θα γίνει καλά. Τιποτα δεν έγινε το πουλί ήταν στάσιμο.. Το πήγα σε πτηνιατρο έκανε εξετάσει τις κουτσουλιές και Μ λέει έχει Κοκκιδια.. Πάρε το tabernil sulfa για 7 μέρες και μετά 2 μέρες αφού τελειώσει δώσε aidonine tafarm! Αφού τα έκανα όλα αυτά την πήρα τηλ και τις είπα ότι είναι σταθερά.. αλλά έχουμε φοβερό θέμα με τα μάτια! Έχουν φουσκώσει υπερβολικά κ μου λέει βάλε tobrex και δάκρυα τα κάνω εδώ κ 3 μέρες κ δεν βλέπω βελτίωση και την περνώ και τις λέω μήπως έχει ψιττακοση χλαμύδια γιατί διάβασα κάτι στο ίντερνετ και μου λέει πάρε το tabernil doxiciclina... Τι να κάνω;
 
Ότι επιβάλλει η λογική και η ηλικία σου...
[automerge]1582047964[/automerge]
... Το πήγα σε ένα από ένα pet shop μου έδωσε και ένα 24 Ώρο κάτι σταγόνες teniazine tafarm και μετά αντιβίωση για 7 μέρες aviomycine tafarm και λέει θα γίνει καλά... Τιποτα δεν έγινε το πουλί ήταν στάσιμο...
Πρώτο λάθος...
Από πετ σοπ ψωνίζουμε ΜΟΝΟ τροφές και αξεσουάρ ΤΙΠΟΤΑ άλλο.
Του είπες πως δεν έγινε καλά;
Τι σου απάντησε; Του επέστρεψες τα φάρμακα; Σου έδωσε πίσω τα χρήματα;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ότι επιβάλλει η λογική και η ηλικία σου...
[automerge]1582047964[/automerge]

Πρώτο λάθος...
Από πετ σοπ ψωνίζουμε ΜΟΝΟ τροφές και αξεσουάρ ΤΙΠΟΤΑ άλλο.
Του είπες πως δεν έγινε καλά;
Τι σου απάντησε; Του επέστρεψες τα φάρμακα; Σου έδωσε πίσω τα χρήματα;
Όχι ούτε χρήματα Μ έδωσε πίσω ούτε εγώ φάρμακα.. Το θέμα είναι ότι στο τέλος θα χάσω το πουλί με την διάγνωση που έκανε η πτηνιατρος μόνο φάρμακα δίνω κ δεν βλέπω βελτίωση
 
... Το πήγα σε πτηνιατρο έκανε εξετάσει τις κουτσουλιές και Μ λέει έχει Κοκκιδια.. Πάρε το tabernil sulfa για 7 μέρες και μετά 2 μέρες αφού τελειώσει δώσε aidonine tafarm!
Αν και καθυστερημένα σωστή κίνηση...
Το ίδιο το πουλί το εξέτασε;
Το πήγες να το δει μετά το πέρας της θεραπείας;
[automerge]1582048411[/automerge]
... Και μου λέει πάρε το tabernil doxiciclina... Τι να κάνω;
Να την ρωτήσεις ξεκάθαρα, τι έχει το πουλί, τι ψάχνει κτλ...
Μαντεψιές κάνει;
Ξέρω κι εγώ μερικά φάρμακα, να αρχίσω να σου προτείνω/αραδιάζω μερικά;
Φέρτην προ των ευθυνών της...
 
Το είδε το πουλί πήρε κ δείγμα από κουτσουλιές και Μ λέει Κοκκιδια Μ έδωσε θεραπεία και Μ είπε αφού τελειώσει θα το ξαναδεί την πήρα τηλέφωνο και τις είπα για τα μάτια του ότι έγινε ακόμα χειρότερα και δεν είδα καμία διαφορά τρώει πίνει κοιμάται κ την ρωτάω μήπως είναι ψιττακοση χλαμύδια γιατί διάβασα εγώ στο ίντερνετ για τα μάτια κ Μ έβγαλε αυτό κ μου λέει δώσε τότε το doxiciclinaδεν έκανε κάποια διάγνωση απλά εγώ ψάχνω γιατί τα έχω στο σπίτι κ έχω κ μωρά παιδιά
[automerge]1582048572[/automerge]
Το είδε το πουλί πήρε κ δείγμα από κουτσουλιές και Μ λέει Κοκκιδια Μ έδωσε θεραπεία και Μ είπε αφού τελειώσει θα το ξαναδεί την πήρα τηλέφωνο και τις είπα για τα μάτια του ότι έγινε ακόμα χειρότερα και δεν είδα καμία διαφορά τρώει πίνει κοιμάται κ την ρωτάω μήπως είναι ψιττακοση χλαμύδια γιατί διάβασα εγώ στο ίντερνετ για τα μάτια κ Μ έβγαλε αυτό κ μου λέει δώσε τότε το doxiciclinaδεν έκανε κάποια διάγνωση απλά εγώ ψάχνω γιατί τα έχω στο σπίτι κ έχω κ μωρά παιδιά
Δεν το έδωσα ακόμα δεν μπορώ να το βρω
[automerge]1582048686[/automerge]
Αν και καθυστερημένα σωστή κίνηση...
Το ίδιο το πουλί το εξέτασε;
Το πήγες να το δει μετά το πέρας της θεραπείας;
[automerge]1582048411[/automerge]

Να την ρωτήσεις ξεκάθαρα, τι έχει το πουλί, τι ψάχνει κτλ...
Μαντεψιές κάνει;
Ξέρω κι εγώ μερικά φάρμακα, να αρχίσω να σου προτείνω/αραδιάζω μερικά;
Φέρτην προ των ευθυνών της...
Ε ναι δεν μπορώ να βγάλω άκρη υποτίθεται έκανε εξετάσει και Μ είπε έχει αυτό δεν θα έπρεπε να είναι καλά τώρα;
 
Διάγνωση κάνει μόνο ο γιατρός...
Καταλαβαίνω το άγχος σου λόγω των μωρών που έχεις στο σπίτι και μέχρι εκεί...
Τι ηλικία έχει το πουλάκι;
Τα βρήκε τα μωρά ή το βρήκαν αυτά;
Δεν σε καθησύχασε σχετικά με τις απορίες/ανησυχίες σου;
Πώς πρότεινε φάρμακο χωρίς διάγνωση και χωρίς να ξαναδεί το πουλί;
[automerge]1582049241[/automerge]
Αν είναι να "αρρωστήσεις" κι εσύ διαβάζοντας δεξιά και αριστερά στο internet και σε ομάδες στο fb ίσως να ήταν καλύτερο για όλους σας να έδινες για υιοθεσία το πουλάκι γνωστοποιώντας τυχόν πρόβλημα υγείας που έχει...
Εντελώς καλοπροαίρετα το λέω...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μιλισα τώρα με την πτηνιατρο κ θα πάω την Πέμπτη να την δει! σίγουρα μόνο ο ιατρός θα κάνει διάγνωση αλλά όταν δεν βλέπεις κάποια βελτίωση δεν ψάχνεις; Εγώ ψάχνω.. Τα πουλιά τα έχω περίπου 3μηνες δεν δίνω τίποτα μέχρι την Πέμπτη και θα δούμε, ας ελπισω ότι δεν θα ψωφησει
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Νομίζω ότι ο γιατρός σου έδωσε τετρακυκλίνη, το οποίο είναι από τα φάρμακα εκλογής για την ψιττάκωση.

Δεν μου είχε βγάλει όλα τα ενδιάμεσα μηνύματα και θεώρησα ότι το πουλάκι είχε εξετασθεί και για αυτό σου έγραψα το παραπάνω.
Παρόλα αυτά, θεωρώ ότι αν μπορείς πήγαινε αύριο, έστω μία μέρα πιο σύντομα, γιατί την Πέμπτη; Και όταν (αν) σου κάνει διάγνωση για ψιττάκωση, ρώτα τη αν έχει κοκκίδια και με κάποιον τρόπο, αν είχε βγάλει το συμπέρασμα ότι είχε κοκκίδια από τα συμπτώματα ή τα είχε δει τα κοκκίδια σε εξέταση που της είχε κάνει στο π.χ. μικροσκόπιο.
Εγώ βέβαια στη θέση σου, τώρα που το καλοσκέφτομαι, θα πήγαινα σε άλλον γιατρό, αν έβρισκα κάποιον πιο αξιόπιστο, κατά τα λεγόμενα τουλάχιστον γνωστών μου
 
Τελευταία επεξεργασία:
Νομίζω ότι ο γιατρός σου έδωσε τετρακυκλίνη, το οποίο είναι από τα φάρμακα εκλογής για την ψιττάκωση.
Εγώ τον ρώτησα αν είναι κάτι τέτοιο κ Μ λέει πάρε αυτό δεν έκανε αυτός διάγνωση. Δεν έδωσα γιατί δεν το βρήκα σήμερα αλλά μωλης την πήρα τηλέφωνο και της είπα εφ όσον το πουλί δεν συνήλθε μετά από τη διάγνωση Κοκκιδια που κάνατε και εφόσον δεν την επανεξετάσετε να την φέρω την Πέμπτη να τη δείτε κ μετά να Μ πείτε τι να δώσω μην δίνω τζαμπα φάρμακα κ είπε οκ
[automerge]1582050482[/automerge]
Νομίζω ότι ο γιατρός σου έδωσε τετρακυκλίνη, το οποίο είναι από τα φάρμακα εκλογής για την ψιττάκωση.

Δεν μου είχε βγάλει όλα τα ενδιάμεσα μηνύματα και θεώρησα ότι το πουλάκι είχε εξετασθεί και για αυτό σου έγραψα το παραπάνω.
Παρόλα αυτά, θεωρώ ότι αν μπορείς πήγαινε αύριο, έστω μία μέρα πιο σύντομα, γιατί την Πέμπτη; Και όταν (αν) σου κάνει διάγνωση για ψιττάκωση, ρώτα τη αν έχει κοκκίδια και με κάποιον τρόπο, αν είχε βγάλει το συμπέρασμα ότι είχε κοκκίδια από τα συμπτώματα ή τα είχε δει τα κοκκίδια σε εξέταση που της είχε κάνει στο π.χ. μικροσκόπιο.
Εγώ βέβαια στη θέση σου, τώρα που το καλοσκέφτομαι, θα πήγαινα σε άλλον γιατρό, αν έβρισκα κάποιον πιο αξιόπιστο, κατά τα λεγόμενα τουλάχιστον γνωστών μου
Έκανε διάγνωση Κοκκιδια από τις κουτσουλιές στο μικροσκόπιο
 
Back
Top