Γενικά Lovebird και πρωτη πτηση

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης dryhammer
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

dryhammer

PB New Member
Εγγραφή
15 Δεκ 2008
Μηνύματα
20
Πόλη
Καλαμάτα
Καλησπερα, τα Lovebird τα εχω ενα μηνα σχεδον και σκεφτομαι να τα βγαλω απο το κλουβι απλα να πεταξουν για λιγο μεσα στο δωματιο. Τι λετε ειναι καλη ιδεα ή μετα θα τα κυνηγαω να τα βαλω παλι μεσα στο κλουβι; Σκεφτομαι να τα πιασω με μια πετσετα να τα βγαλω και μετα να αφησω το κλουβι ανοιχτο να μπουν οποτε θελουν(ελπιζω δλδ😕) Με φοβουνται ακομα και οταν βαζω το χερι μου μεσα στο κλουβι απλα να τα πλησιασω αυτα πανε σε μια γωνια και βλεπω το στηθος τους να χτυπαει πολυ γρηγορα. Μηπως δεν πρεπει να το κανω ακομα; Μπορω να τους βαλω φωλια απλα να καθονται μεσα; Το θυληκο δεν προκειται να γεννησει τουλαχιστον οχι ακομα, απλα να την συνηθισουν για αργοτερα.
 
Τι ηλικια εχουν τα πουλια; Εαν δεν ειναι σε ηλικια αναπαραγωγης τοτε δεν υπαρχει λογος για τη φωλια. Η φωλια μονο ενστκτα θα ξυπνησει ισως και προωρα τα οποια θα φερουν αλλα προβληματα.

Αφου σε φοβουνται η εξοδος απο το κλουβι δεν θα ειναι βολτα αλλα αυτα θα νιωσουν να παιζουν το παιχνιδι της γατας με το ποντικι. Εαν ηταν δικα μου εγω δε θα τα εβγαζα απο το κλουβι ακομη.
 
Καλησπερα Φοιβο, ειναι δυο χρονων, το θηλυκο εχει ενα κοκκινο δαχτυλιδι στο ποδι. Οσες φορες εχω αφησει ανοιχτη την πορτα δεν εχουν προσπαθησει να βγουν. Οποτε προς το παρον δεν θα τα πιεσω.
 
Καλησπερα Φοιβο, ειναι δυο χρονων, το θηλυκο εχει ενα κοκκινο δαχτυλιδι στο ποδι. Οσες φορες εχω αφησει ανοιχτη την πορτα δεν εχουν προσπαθησει να βγουν. Οποτε προς το παρον δεν θα τα πιεσω.

Εαν και το αρσενικο ειναι περιπου ιδιας ηλικιας τοτε μπορεις ανετα να βαλεις φωλια αν και τα αρσενικα ωριμαζουν σεξουαλικα λιγο νωριτερα απο τα θηλυκα οποτε και μικροτερος να ειναι δε νομιζω να εχει προβλημα ηλικιακα. 😉 Δεν θελουν να βγουν διοτι φοβουνται και εχουν και παρεα ο ενας τον αλλο. Δεν θα ειναι καθολου ευκολο να εξημερωσεις ζευγαρι, οχι ομως κι ακατορθωτο.
 
Και εγω τα δικα μου τα εχω 2 μηνες και δε σκεφτομαι καθολου να τα βγαλω ακομα εξω.Φοβουνται ακομα παρα πολυ και δε θελω να τα στρεσαρω. Ειναι παρα πολυ νωρις ακομη. Πρεπει πρωτα να κερδισουμε την εμπιστοσυνη τους. Γιατι να το διακινδυνεψω;
 
ειναι δυσκολο φιλε να ημερεψουν εχω και ξερω. Και να τα βγαλεις δε θα καταφερεις τιποτα, στο κλουβι τους νιωθουν προστασια.
 
Back
Top