Φροντίδα Lovebird κουνάει με ρυθμό το κεφάλι του

Omorfoulis

PB Member
Εγγραφή
2 Σεπ 2018
Μηνύματα
1.313
Πόλη
Αγρίνιο
Καλημέρα... Ελπίζω να είστε όλοι καλά! Έχω παρατηρήσει το lovebird μου "ομορφουλη"να κουνάει μπρος πίσω το κεφαλάκι του με Ρυθμό σαν "να χορευει", δεν υπάρχει μουσική ή ούτε του μιλάω εκείνη τη στιγμή. Ειναι κάτι το οποίο να ανησυχήσω ή όχι; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 
Καλημέρα και να χαίρεσαι το λοβάκι σου.
Αυτό συνήθως το κάνουν τα αρσενικά στα θηλυκά και είναι συμπεριφορά ζευγαρώματος.
Βέβαια απο ότι ξέρω το κάνουν πάνω κάτω το κεφάλι, φουσκώνουν και λίγο τα φτερά. με το μπρος πίσω δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς εννοείς...
Πιστεύω ότι θέλει να σου τραβήξει την προσοχή.
 
Καλημέρα. Πες μας τι ηλικία έχει και αν είναι ταϊσμένο στο χέρι (που πιθανολογώ ότι είναι).Βασικά τάισμα ζητάει και δεν είναι κάτι ανησυχητικό.
έχει δαχτυλίδι κόκκινο μεταλλικο αλλά δεν καταλαβαίνω αν λέει 2016ή 2018 έχει πάνω κ τον αριθμό 73 gr . Μου είπε ο κ. Που το αγόρασα ότι είναι 4 μηνών το έχω 1 μήνα περίπου οπότε 5 . Επίσης μου είπε ότι είναι ταισμενο στο χερι. Απο την 1η μέρα τρώει από το χέρι μου έξω απ' το κλουβί. Τωρα ξεκίνησα να βάζω το χέρι μέσα στο κλουβί αλλά τρομάζει λίγο. Με κοιτάζει μόνο. Πρωτα περιμένω να με εμπιστευτεί καλά κ μετά θα το βγάλω έξω. Ερχεται στο κάγκελο του κλουβιου κ με κοιταζει από κοντά δεν τρομάζει μαζί μου μόνο τον μικρό μου όταν βλέπει θυμώνει, μάλλον επειδή κινείται συνεχώς κ εκείνο τρομάζει.
 
Είναι πουλάκι του 2018 και το 73 είναι είτε ο αριθμός του εκτροφέα είτε ο αύξων αριθμός του πουλιού. Επειδή είναι μικρό και δεν έχει περάσει πολύς καιρός από τότε που έχει απογαλακτιστεί μπορεί να ζητάει καμιά φορά τάισμα, περισσότερο για ψυχολογικούς λόγους. Κάνε λίγο υπομονή μέχρι να συνηθίσει την αλλαγή και το καινούριο περιβάλλον και να σε εμπιστευτεί πλήρως.
 
Είναι πουλάκι του 2018 και το 73 είναι είτε ο αριθμός του εκτροφέα είτε ο αύξων αριθμός του πουλιού. Επειδή είναι μικρό και δεν έχει περάσει πολύς καιρός από τότε που έχει απογαλακτιστεί μπορεί να ζητάει καμιά φορά τάισμα, περισσότερο για ψυχολογικούς λόγους. Κάνε λίγο υπομονή μέχρι να συνηθίσει την αλλαγή και το καινούριο περιβάλλον και να σε εμπιστευτεί πλήρως.
Εγώ κάνω αρκετή υπομονή γιατί το λατρεύω πραγματικά! Είναι αξιαγάπητο. Πανεξυπνο κ σαν μικρό κουκλάκι... Πιστεύω είναι θέμα χρόνου να με εμπιστευτεί κάθε μέρα ερχόμαστε κ πιο κοντά.χαζομαμα έχω γίνει, δεν περίμενα πως θα κολλήσω τόσο πολύ...😀.σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου...
 
Back
Top