Ανταλλαγή Lovebird με αρσενικό καναρινάκι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Afroditi
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Afroditi

PB New Member
Εγγραφή
16 Σεπ 2008
Μηνύματα
6
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Θα ήθελα να ανταλλάξω το Lovebird μου,το οποίο πρέπει να είναι θηλυκό με καναρινάκι κατά προτίμηση σκουφάτο αλλά κ κανονικό να είναι δε με πειράζει! 🙂
Την προηγούμενη άνοιξη έχασε το ταίρι του κ τώρα είναι μοναχούλι..☹
Δίνεται μόνο σε όποιον έχει μια σχετική εμπειρία κ θα το προσέχει πολύ!
Είναι peach faced Lovebird.
 
Αφροδιτη ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ.Αλλα να ειναι θηλυκο. Πως θα γινει να το μαθουμε αυτο;Εχω μονο του αρσενικο Black Musked και ψαχνω μηνες για ενα θηλυκο. Καναρινια εχω. Εχεις καμια φωτο να βαλεις;
 
Αφροδιτη ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ.Αλλα να ειναι θηλυκο. Πως θα γινει να το μαθουμε αυτο;Εχω μονο του αρσενικο Black Musked και ψαχνω μηνες για ενα θηλυκο. Καναρινια εχω. Εχεις καμια φωτο να βαλεις;

Συγνωμη για την παρεμβαση αλλα στην αγγελια αναφερεται οτι το πουλι που ανταλλασεται ειναι peach face. Εφοσον εσυ εχεις masked Lovebird δεν ειναι σωστο να τα βαλεις μαζι.
 
Φωτη εφοσον ειναι για προσωπικο μου χομπι επιτρεπεται. Δεν το κανω για εμποριο. Δεν θα με πειραζε αν βγαζανε πουλακια διασταυρωμενα. Εγω το μονο που θελω ειναι να βρω ενα κοριτσακι για τον Τακη μου.
 
Κ εγώ με black masked το είχα κ τα πηγαίνανε μια χαρά!
Φώτο μπορώ να βάλω αλλά πως θα το ξεχωρίσεις εσύ; Τόσο εύκολο είναι;
 
Αφροδιτη πως καταλαβαινεις εσυ οτι ειναι θηλυκο;Εγω δυστυχως δεν μπορω να το καταλαβω. Θα πρεπει λογικα να το πας σε καποιο petshop να σου πουνε. Τι περιοχη εισαι; Αν ειμαστε κοντα μπορουμε να το παμε μαζι. Ευοσμο ειμαι.
 
Κ εγώ με black masked το είχα κ τα πηγαίνανε μια χαρά!
Φώτο μπορώ να βάλω αλλά πως θα το ξεχωρίσεις εσύ; Τόσο εύκολο είναι;

Το θεμα δεν ειναι αν θα τα πηγαινουν καλα. Το θεμα ειναι οτι θα κανουν υβριδια και δεν ειναι σωστο.

Φωτη εφοσον ειναι για προσωπικο μου χομπι επιτρεπεται. Δεν το κανω για εμποριο. Δεν θα με πειραζε αν βγαζανε πουλακια διασταυρωμενα. Εγω το μονο που θελω ειναι να βρω ενα κοριτσακι για τον Τακη μου.

Και τι αλλαζει μ' αυτο;Θεωρεις πρεπον να ζευγαρωσεις πουλια διαφορετικου ειδους και να βγαλεις υβριδια;Γιατι να το κανεις αυτο;Για το προσωπικο σου εγω...

Κριμα δεν ειναι να βγαλεις πουλια τα οποια θα ειναι στειρα και που δεν θα ζησουν ποτε την διαδικασια της αναπαραγωγης;
 
Παιδιά σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας αλλά το πουλάκι θα δωθεί στην Αθήνα, σε μέλος του φόρουμ που μιλήσαμε με pm κ έκρινα κατάλληλο!
Σάκη,θα ήτανε λίγο ταλαιπωρία αυτό γιατί μένω στην άλλη άκρη.:)
 
Καταρχην Αφροδιτη με προσβαλεις με αυτα που λες. Δεν με ξερεις προσωπικα για να υπονοησεις οτι ειμαι ακαταλληλος.20 χρονια ασχολουμε με πουλια, δεν ειμαι κανενας ασχετος ουτε κανενας χθεσινος. Κι οσον αφορα το οτι θα ηταν λιγο ταλαιπωρια γιατι μενεις στη αλλη ακρη της Θεσσαλονικης, δηλαδη η Αθηνα τι ειναι τοτε που αποφασισες να το χαρισεις εκει. Δεν το καταλαβα αυτο. Δεν μενω και στην Αμερικη. Στον Ευοσμο ειπα αν ειναι πια δυνατον. Και ενα τριτο, εγω δεν στο ζητησα χαρισμα, θα σου εδινα αρσενικο καναρινι οπως ζητησες.Αυτα απο μενα και να μην κρινεις σε παρακαλω καποιον που οχι απλα δεν τον ξερεις, δεν τον εχεις δει ποτε σου. Οσον αφορα εσενα Φωτη, απο την στιγμη που τα πουλια θα τα εχω εγω στο σπιτι μου και θα τα εχω για μενα, δεν υπαρχει προσωπικο εγω. Εφοσον εγω δεν εχω προβλημα, δεν πεφτει λογος σε κανεναν αλλο. Εσυ απο την δικη σου πλευρα μην ζευγαρωσεις ποτε σου τετοια πουλια. Δεν θα σε πει κανενας τιποτα. Υπαρχουν πολλα πουλια που δεν ζευγαρωνουν για διαφορους λογους. Εγω για παραδειγμα εχω 15 αρσενικα, τι δηλαδη θα τα βαλω και τα 15 να ζευγαρωσουν; Θα βαλω τα 5. Καποια θα μεινουν χωρις ζευγαρι. Ειναι κακο αυτο δηλαδη; Παντως να ειστε καλα και οι 2.Αυτα που διαβασα σημερα ηταν ολα ΑΝΕΥ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΥ.
 
Σακη ναι προσωπικο εγω ειναι να βγαλεις ιδρυδια!

Γιατι να μην παρεις απο πετ σοπ ενα masked που θα σου βγαλει κανονικα πουλια και να ζευγαρωσεις δυο διαφορετικα ειδη; Κριμα δεν ειναι;

Τι θα κερδισεις δηλαδη αν βγαλεις ιβρυδια;

Συγνωμη για το off topic αλλα ειναι πολυ σημαντικο να αναφερθουν ολα αυτα.Αν κρινει το καποιος μοντ κρινει καταλληλο να ανοιχτει ενα καινουριο θεμα ας το κανει.
 
Σακη μου, συγνώμη αν σε πρόσβαλλα(αν κ δε νομίζω)απλά το συγκεκριμένο άτομο που θα το δώσω δε με έβαλε σε διαδικασία να ψάξω τι φύλο είναι για να το πάρει, ούτε υποννόησα ότι ΕΣΥ είσαι ακατάλληλος απλά με βολεύει περισσότερο γιατί τυχαίνει να μετακομίσω Αθήνα σε 2 βδομάδες!
Θα το πάω εκεί,θα με δώσει το καναρινάκι κ αυτό ήτανε. Ούτε να τρέχουμε για τεστ, ούτε τπτ.
Τι θα γίνει δλδ αν διαπιστωθεί πως είναι αρσενικό; Δε θα ήτανε τζάμπα ταλαιπωρία για όλους;
Εγώ πάντως συνεχίζω να μη καταλαβαίνω γιατί το πήρες τόσο προσωπικά το θέμα 'καταλληλότητα'.
Νομίζω τώρα που το διευκρίνησα να ξεκαθάρισαν τα πράγματα.
 
Kαταρχην δεν ηξερα οτι υπαρχει θεμα μετακομησης. Μου φανηκε πολυ περιεργο που μου ειπες για την αποσταση μεταξυ μας(στην ιδια πολη ειμαστε) και στη συνεχεια οτι θα το δωσεις στην Αθηνα. Εσενα πως θα σου φαινοτανε αυτο; Οσον αφορα για την διαδικασια διαπιστωσεις φυλου, για μενα προσωπικα δεν ηταν ΚΑΝΕΝΑΣ ΚΟΠΟΣ να το παμε σε ενα petshop. Και τελος εκεινο που με πειραξε περισσοτερο ηταν αυτο που ειπες ''σε μέλος του φόρουμ που μιλήσαμε με pm κ έκρινα κατάλληλο!''Αυτο δειχνει οτι εμενα με εκρινες ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΟ. Τελοσπαντων οτι εγινε, εγινε! Μακαρι το πουλακι να δωθει σε καλα χερια.Αυτο ειναι το κυριοτερο. Μπορει να κλεισει το θεμα αυτο.
 
Μα αυτό ακριβώς ήτανε για μένα η 'καταλληλότητα' που είπα!
Προς Θεού, δε ξέρω κανέναν εδώ μέσα για να κρίνω την εμπειρία του στα πουλιά!
Αυτό ελπίζω κ εγώ να είναι σε καλά χέρια.
Ας κλείσει!
 
Ας μην τα παιρνουνε τα πραματα καπιοι τοσο προσωπικα εδω μεσα.
Εκρινε η Αφροδιτη καταλληλο το ατομο εκεινο συμφωνα οπως το βλεπει εκεινη και εχει απολυτο δικιο,
κ επισης σε ειναι υποχρεωμενη να γραψει τους προσωπικους της λογους που κρινει ενα ατομο καταλληλο για το πτηνο της, αυτο ειναι δικο της θεμα.
 
κι εγω ενδιαφερομαι εχω ενα αρσενικο καναρινι με εξεσιο κελαηδημα ρατσας mosaic νομιζω ετσι λεγετε το μονο προβλημα ειναι οτι ειμαστε πολυ μακρια
 
κι εγω ενδιαφερομαι εχω ενα αρσενικο καναρινι με εξεσιο κελαηδημα ρατσας mosaic νομιζω ετσι λεγετε το μονο προβλημα ειναι οτι ειμαστε πολυ μακρια

Νομίζω πως το μόνο πρόβλημα πια είναι ότι η αγγελία δημοσιεύτηκε στις 11-10-2009.
 
Back
Top