Ασθένειες Lovebird με αφυδατωμένα πόδια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης natalia s
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

natalia s

PB New Member
Εγγραφή
22 Σεπ 2016
Μηνύματα
45
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Τα ποδαρακια του ειναι σαν αφυδατωμενα, τι μπορω να κανω στην περιπτωση αυτη για περιποιηση; Μωπως πρεπει να ανησυχω;
 

Συνημμένα

  • rsz_pa080434.webp
    rsz_pa080434.webp
    26,2 KB · Προβολές: 38
Τα ποδαρακια του ειναι σαν αφυδατωμενα, τι μπορω να κανω στην περιπτωση αυτη για περιποιηση; Μωπως πρεπει να ανησυχω;
Όχι να μην ανησυχήσεις. :)
Καλή διατροφή φυσικά και περιποίηση.
Είναι ήμερο; Μπορείς να το πιάνεις εύκολα;
Κανονικά θέλει πρώτα μπανάκι στα πόδια, στέγνωμα και επάλειψη και ελαφρύ μασάζ μέχρι να απορροφηθεί εντελώς με βαζελίνη ή καλύτερα με κρέμα novaquasol A.
Την περιποίηση θα την κάνεις το σούρουπο, προσέχοντας να μην βρέχεται το πτέρωμα και να μην λερώνεται από το προϊόν.
Γι' αυτό θα χρησιμοποιείς μικρή ποσότητα που θα έχεις δουλέψει πριν ανάμεσα στα δάχτυλά σου και θα την κάνεις μασάζ μέχρι το μπουκάκι και σχολαστικά ανάμεσα στα δάχτυλα.
 
Τα ποδαρακια του ειναι σαν αφυδατωμενα, τι μπορω να κανω στην περιπτωση αυτη για περιποιηση; Μωπως πρεπει να ανησυχω;
,

Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας Ναταλία, σε πρώτη φάση βάλτης να κάνει ένα μπανάκι να καθαριστεί, και ίσως μερικές επαλείψεις με βαζελίνη! Αν συνεχίσει ίσως χρειαστεί Επιθολ, αλλά ας μιλήσουν οι πιο έμπειροι!
 
Αν συνεχίσει ίσως χρειαστεί Επιθολ, αλλά ας μιλήσουν οι πιο έμπειροι!
Δεν ανέφερα την epithol γιατί δεν κολλάνε εύκολα ακάρεα τα lovebirds, δεν φαίνεται εξάλλου να έχει.
Μάλλον για διατροφική έλλειψη ή κακές συνθήκες υγιεινής μου μοιάζει, οπότε ας ξεκινήσει από τα απλά.
 
Αχ παιδια χιλια ευχαριστω Μαρια και Νικο γιατι κοπηκανε τα ποδια μου... Τρομαξα οτι κατι εχει... Θα βαλω εσωτερικη μπανιερα αυριο με χλιαρο νερακι και θα αγορασω την αλοιφη, αλλα ποια απο τις δυο; Epithol ή novaquasol A;
 
Δεν ανέφερα την epithol γιατί δεν κολλάνε εύκολα ακάρεα τα lovebirds, δεν φαίνεται εξάλλου να έχει.
Μάλλον για διατροφική έλλειψη ή κακές συνθήκες υγιεινής μου μοιάζει, οπότε ας ξεκινήσει από τα απλά.
Ευχαριστω πολυ Μαρια μολις απαντησες στην απορια μου, ποια απο τις δυο αλοιφες. Ξεκιναω απο αυριο την περιποιηση στα ποδαρακια του. Το πουλακι ειναι αρκετα ηρεμο η ησυχο αλλα δεν νομιζω οτι θα ευχαριστηθει που θα το πιασω, αλλα τι να κανουμε, αφου πρεπει...
 
δεν νομιζω οτι θα ευχαριστηθει που θα το πιασω
Μπορείς όταν το πιάσεις να το τυλίξεις με ένα πετσετάκι σαν σουβλάκι κλείνοντας το κεφαλάκι να μην βλέπει και ταράζεται και αφήνοντας τα πόδια έξω.
Έτσι θα δουλεύεις πιο ήρεμα χωρίς να φοβάσαι μην τραυματιστούν οι φτερούγες. Εννοείται δεν θα το σφίξεις γύρω από το κεφάλι να σκάσει, εξάλλου τα μάτια είναι στα πλάγια και τα ρουθούνια μπροστά :)
 
Στου Μάριου τα ποδαράκια έβαζα αλόη και τώρα πια τα ψεκάζω μόνο με ροδόνερο το οποίο έχει πολλές ευεργετικές ιδιότητες.
Σισσυ μου, τα ποδαρακια του Μαριου ειχαν ομως παρομοιο προβλημα ή καθαρα για προληπτικους λογους εβαζες την αλοη;
 
Καλως ηρθε το νεο σου πουλακι ευχομαι κ εγω να κανει καλο στο λελο και να γινουν δυο αχωριστα και καλα φιλαρακια♥περιμενουμε νεα τους κ φωτο
Ελενη μου σ'ευχαριστω πολυ,Μακαρι να βοηθησει τον Λελο μου να ηρεμησει κα να σταματησει την κακη συμπεριφορα του μαδηματος, αλλωστε αυτος ηταν ο σκοπος της αποκτησης του μωρου... Πνατως το πικρο σπρευ δεν εκανε απολυτως τιποτα στην περιπτωση μας, ειτε τον ψεκαζα ειτε οχι, ηταν το ιδιο...

Καλή επιτυχία στο εγχείρημα!
Μαρια, για ποσο χρονικο διαστημα να κανω αυτη την θεραπεια; Μεχρι να δω οτι τα ποδαρακια του εχουν υγιη οψη;
 
Μαρια, για ποσο χρονικο διαστημα να κανω αυτη την θεραπεια; Μεχρι να δω οτι τα ποδαρακια του εχουν υγιη οψη;
Γενικά θα έλεγα ναι, πάντως θα το κάνεις κάθε μέρα, τουλάχιστον για μία εβδομάδα και μετά βλέπεις.
 
Γενικά θα έλεγα ναι, πάντως θα το κάνεις κάθε μέρα, τουλάχιστον για μία εβδομάδα και μετά βλέπεις.
Ευχαριστω πολυ, θα ανεβασω φωτο αφου ολοκληρωθει μια βδομαδα θεραπειας για να δειτε τα ποδαρακια του και αν δεν εχει αποκατασταθει το προβλημα, τοτε θα δουμε...χιλια ευχαριστω ολους για τη βοηθεια!
 
Σισσυ μου, τα ποδαρακια του Μαριου ειχαν ομως παρομοιο προβλημα ή καθαρα για προληπτικους λογους εβαζες την αλοη;
Ναταλία μου, ήταν ελαφρώς αφυδατωμένα τα ποδαράκια του και υπήρχαν 1-2 σημεία στα πατουσάκια, που έδειχναν πως ήταν έτοιμα τα δημιουργήσουν πρόβλημα (ο γιατρός με βρήκε υπερβολική, αλλά εγώ αισθάνομαι πως πρόλαβα).
Επειδή δεν πρόκειται για φάρμακο (έστω και ''αθώο'' και η εικόνα των δικών μας άλλαξε γρήγορα) γι αυτό θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις για 2-3 ημέρες με αλόη και ροδόνερο και αν δεν δεις διαφορά (δες και τις πατούσες, για κοκκινίλες κτλ εύχομαι να μην έχουν κάτι) συνεχίζεις με την novaquasol A (που ανέφερε η Μαρία).
 
Ευχαριστω πολυ Σισσυ μου, ετσι θα κανω κι ελπιζω να λυθει πολυ συντομα το προβλημα με τα ποδαρακι του. Ξεκιναω με αλοη και αν δεν δω διαφορα, συνεχιζω με novaquasol A
 
Back
Top