Ασθένειες LOVEBIRD με προβλημα στο ποδι του

scarface

PB Member
Εγγραφή
14 Μαϊ 2008
Μηνύματα
126
Πόλη
Καβάλα
Παιδια σημερα πηρα ενα ζευγαρακι Lovebird και οταν πηγα στο σπιτι ειδα το ενα απο τα δυο να καθετε στο ενα ποδι του τοτε προσεξα οτι εχει κατι στο ποδαρακι του που δεν ξερω τι ειναι. Εβαλα φωτογραφια μηπως ξερετε να μου πειτε τι να κανω. Να το παω πισω η να κανω κατι αλλο;Ειναι αυτο το μαυρο που φαινεται. Ειναι ενα στρογγυλο μπαλακι πισω απο το νυχι του και μαλλον τον ποναει γιατι δεν το παταει.☹
 

Συνημμένα

  • DSC00090.webp
    DSC00090.webp
    34,2 KB · Προβολές: 82
  • DSC00088.webp
    DSC00088.webp
    23,2 KB · Προβολές: 77
μήπως είναι καποια πληγή; Δεν φαίνεται καθαρα στη εικόνα. Καλύτερα να το πας πισω για σιγουρια μόνο αυτη τη φορα να είσαι πιο προσεκτικός στη επιλογη. Παρακολούθησε το επόμενο ζευγαρι που θα διαλέξεις για αρκετη ώρα.
 
Εχεις δικιο Γιωργο δεν το κοιταξα οσο θα επρεπε. Δεν νομιζω οτι ειναι πληγη ειναι κατι σαν εξογκωμα και ειναι μαυρο λες και εχει καει.☹
 
Το μαύρο χρώμα παραπέμπει σε μόλυνση. Πάντως είτε είναι πληγή είτε είναι σπυρί μάλλον μολύνθηκε. Καψιμο απ'οπου; Πηγαινετα καλύτερα πίσω να έχεις το κεφάλι σου πίσω.
 
Kι εγω μολυνση θα ελεγα! Να τα πας πισω σημερα αν προλαβαινεις! Και οπως λεει ο Γιωργος να εισαι πιο προσεκτικος στην επομενη επιλογη σου.
 
Θα συμφωνησω με τους υπολοιπους!
Παιδια εμενα του λουγαρο μου που τουθ ειχε βγει ενα τετοιο παρομοιο στο ποδι(κοντα στο νυχι, αλλα πιο μικρο)του εβαζα ενα φαρμακο 2 φορες την ημερα και του εφυγε..Αλλα του ξαναεμφανιστηκε και του ξαναεβαλα και μετα του επεσε το μπροστινο νυχι.. Και μετα ξαναβγηκε.. Τωρα εχει κανονικα το νυχι του..
 
Ok σας ευχαριστω παιδια. Σημερα δε προλαβα να το παω αυριο ομως πρωι πρωι θα το γυρισω πισω.:)
 
Τι απέγινε τελικά με το πουλάκι; Το άλλαξες; Πήρες καινούριο;

Ελπίζω να μην σου δημιούργησε πρόβλημα ο μαγαζάτορας!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Stefan
Τελικα το πηγα πισω και μου εδωσαν καινουργιο πουλακι. Μου ειπε και εκεινος οτι ειναι πληγη και στην αρχη μου ελεγε οτι κατι εκανα εγω και χτυπησε το πουλακι. Τελικα μου εδωσε το καινουργιο πουλακι μονο που αυτο φοραει ασημενιο δαχτυλιδι και δεν μπορω να δω τι γραφει. Μου ειπε οτι ειναι ιδια ηλικια με τα αλλα δυο που ηταν 5 μηνων και φορουσαν μπλε δαχτυλιδι και οτι αυτο ειναι απο αλλο εκτροφεα και για αυτο ειναι ασημενιο. Μπορει να ισχυει κατι τετοιο; 😕
 
Τελικα το πηγα πισω και μου εδωσαν καινουργιο πουλακι. Μου ειπε και εκεινος οτι ειναι πληγη και στην αρχη μου ελεγε οτι κατι εκανα εγω και χτυπησε το πουλακι. Τελικα μου εδωσε το καινουργιο πουλακι μονο που αυτο φοραει ασημενιο δαχτυλιδι και δεν μπορω να δω τι γραφει. Μου ειπε οτι ειναι ιδια ηλικια με τα αλλα δυο που ηταν 5 μηνων και φορουσαν μπλε δαχτυλιδι και οτι αυτο ειναι απο αλλο εκτροφεα και για αυτο ειναι ασημενιο. Μπορει να ισχυει κατι τετοιο; 😕

Αν μπορείς διάβασε τι λεει το δαχτυλίδι για να βεβαιωθείς. Ισχύει αυτό που σου είπε περι δαχτυλιδιού (συνήθως είναι εισαγωγής τα ασημένια)
 
Back
Top