Αναπαραγωγή Lovebird με υπνηλία φαίνεται να έχει αυγό χαμηλά στη κοιλιά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Foxita
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Foxita

PB New Member
Εγγραφή
3 Φεβ 2021
Μηνύματα
4
Πόλη
Τρίπολη
Καλημέρα. Χθες παρατήρησα το lovebird μου να ειναι υπνηλικό και να μην έχει φάει. Την έπιασα κ φαίνεται ότι έχει ένα αυγό χαμηλά στη κοιλιά. Της χορήγησα από χθες βράδυ ασβέστιο με σύριγγα. Οι κουτσουλίες της είναι λευκές. Δεν κάνει καμία προσπάθεια για να βγάλει το αυγό και μόνο κουρνιάζει να κοιμηθεί. Μίλησα με εναν κτηνίατρο εδώ ( Τρίπολη) και πρότεινε νάρκωση κι ότι δεν έχω άλλη επιλογή.
 
Της χορήγησα από χθες βράδυ ασβέστιο με σύριγγα
Δώσε της και σήμερα 1-2 σταγόνες και τοποθέτησε το κλουβί σε ένα σημείο με αρκετή ζέστη.

Μίλησα με εναν κτηνίατρο εδώ ( Τρίπολη) και πρότεινε νάρκωση κι ότι δεν έχω άλλη επιλογή.
Τι εννοεί νάρκωση; Να κάνει τι με τη νάρκωση, επέμβαση;
 
@Stavros καλησπέρα, το εβγαλε το αυγό το πρωί, μετά από αρκετή ώρα συνήλθε, ξεκίνησε φαγητό και έφτιαξαν κι οι κουτσουλιές, τωρα που γυρισα από τη δουλεια την βρήκα ευδιάθετη. παίρνει βιταμίνες για τις επόμενες μέρες

ναι ναρκωση, ευτυχως που τελικα το εβγαλε μονη το αυγό. αν και δεν θα ειναι η τελευταία φορά που κάνει αυγό.
 
Αν το πουλάκι είναι ήμερο να μην το ακουμπάς-χαϊδεύεις πουθενά κάτω απο το λαιμό του. Κι επίσης για να βγει απο τον κύκλο της ωοτοκίας θα πρέπει να κοιμάται το βράδυ 12-14 ώρες αδιάκοπα σε σκοτεινό δωμάτιο.
 
Back
Top