Ασθένειες Lovebird ξαφνικά πέθανε

Femipap

PB New Member
Εγγραφή
29 Ιουν 2015
Μηνύματα
2
Πόλη
Αγία Παρασκευή
Καλησπέρα παιδιά με μεγάλη μου λύπη γύρισα σήμερα σπίτι κ βρήκα το love bird μου νεκρό. Μια ημέρα έλειψα κ το είχα εντός του σπιτιού στο κλουβάκι του. Ήταν του 2014 μόλις με κόκκινο δαχτυλίδι στο πόδι, θέλω να ρωτήσω το εξής γτ κοντεύω να τρελαθώ από το ξαφνικό αυτό. Μπορεί να πέθανε επειδή ήταν μόνο του όντως όπως λενε; Επίσης μπορεί να αρρώστησε επειδή έπινε νερό από την μπανιέρα του (αν κ κάθε μέρα άλλαζα νερο) μπορεί να είχε περιττώματα του, μπορεί να πεθάνε από τη ζέστη εντός σπιτιού; Παντως τελευταίες μέρες είχα παρατηρήσει ότι δε κελαηδαγέ τόσο πολύ κ κοιμόταν αρκετά.
 
λυπαμαι πολυ για το λοβακι σου καλο ταξιδι να εχει
κατα την αποψη μου σιγουρα δεν εφταιγε το γεγονος οτι εμεινε μονο του στο σπιτι ουτε η ζεστη του σπιτιου αφου ηταν μονο για μια μερα
το λοβακι σου ηταν αρρωστο και για εμενα παιζει μεγαλο ρολο η μπανιερα που του ειχες
τα πουλακια πινουν νερο απο ποτιστρες η απο δοχεια νερου οχι απο μπανιερες
η μπανιερα μπαινει στο κλουβι για μια ωρα το πολυ και μετα την βγαζεις γιατι το νερο δεν ειναι σιγουρα καλο
 
Λυπάμαι πολύ ☹
Συμφωνώ με τον Γιώργο, κάποια ασθένεια προϋπήρχε και σίγουρα το στοιχείο της μπανιέρας που σου επισημαίνει είναι σοβαρό.
 
Ευχαριστώ παιδιά κ εμένα μου είπαν να τη βάλω μόνιμα από τα κολομαγαζα που λένε ότι θέλουν ☹
 
... Παντως τελευταίες μέρες είχα παρατηρήσει ότι δε κελαηδαγέ τόσο πολύ κ κοιμόταν αρκετά.

Σου είχε δείξει τα σημάδια αλλά προφανώς δεν τα αναγνώρισες για να δράσεις έγκαιρα. Όταν ένα πουλί κοιμάται αρκετά και φουσκώνει κατα τη διάρκεια της ημέρας, αυτό είναι το νο1 σημάδι ότι κάτι δεν πηγαίνει καλά.
 
λυπαμαι πολυ για το παπαγαλακι σου...
Θέλει καθημερινη παρατηρηση και παρακολουθηση και αν δεις οτι αλλαζει κατι απο τις συνηθειες του να μην το αγνοησεις.. Τα πουλια εχουν τη ταση να κρυβουν την αρρωστια τους μέχρις οτου να μην μπορουν αλλο.
 
Σου είχε δείξει τα σημάδια αλλά προφανώς δεν τα αναγνώρισες για να δράσεις έγκαιρα. Όταν ένα πουλί κοιμάται αρκετά και φουσκώνει κατα τη διάρκεια της ημέρας, αυτό είναι το νο1 σημάδι ότι κάτι δεν πηγαίνει καλά.
Όταν φτάσει να κοιμάται κατά τη διάρκεια της ημέρας συνήθως είναι πολύ αργά για να βοηθήσουμε. Το σημαντικό είναι να αντιληφθουμε πως κάτι δεν πάει καλά νωρίτερα.
 
Λυπαμε πολυ, αλλα παιδια και εμενα τα budgie μου κοιμουνται και το πρωι γενικα δεν εχουν ωραριο
 
Λυπαμε πολυ, αλλα παιδια και εμενα τα budgie μου κοιμουνται και το πρωι γενικα δεν εχουν ωραριο

Μπορεις να καταλαβεις αν το παπαγαλακι σου ειναι νωχελικο και φουσκωμενο απο ενα δραστηριο παπαγαλακι που απλα παιρνει τον υπνο του.
 
Επισης, κν ειναι νωχελικο χωρις λογο καλο ειναι να κοιτας και τις ωρες που κοιμαται, αν τηρειται το ωραριο που πρεπει για να ειναι ξεκουραστα.
 
Back
Top