Γενικά Lovebird σε άθλιες συνθήκες

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Xrhstosk
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Xrhstosk

PB New Member
Εγγραφή
7 Αυγ 2020
Μηνύματα
258
Πόλη
Καρδίτσα
Γεια σας σημερα περασα μια βόλτα από το πετσοπ να πάρω τροφή για τα ψαρακια μου και είδα σε ένα κλουβί ένα λοβμπερντ peach faced (όσο peach είχε απομείνει δηλαδή) σε ένα κλυοβι με άλλα λοβμιρντ να το τσιμπάνε και να το τσαλαπατανε στην κυριολεξία...το πουλί δεν φαινόταν αρωστο απλά ταλεποριμενο και είχε χάσει παραπολα φτερά.δεν το έχω ξανανιώσει αυτό αλά ήθελα να το πάρω και να πάω σπίτι κατευθιαν πρώτη φορά είδα τόσο όμορφο πουλί( για εμένα τουλάχιστον)δεν έχω ρωτήσει ακόμα πόσο κάνει τι φύλο είναι η γενικά πληροφορίες πραγματικά όταν έρθει η ζευγαρωστρα για το κοκατιλ που πήρα ( και τελειώσω επιτέλους από την υπόθεση κλουβιά) σκέφτομαι να πάω και να το αγοράσω...μέχρι τότε όμως πιστεύω έχω καιρό να κάνω την αναζήτηση μου τα ερωτήματα μου είναι τα εξής 1. Αμα το πάρω λέτε να κάνω support και να φέρει κιαλα πουλάκια σε τέτοιες καταστάσεις...γιατί σκεφτηκα είχε Πόλα και δεν θα οηραζε να αγοράσω ένα... 2. Ξέρω ότι πρέπει να ιοθετουμε ζώα και όχι να αγοράζουμε αλλά πραγματικά δεν έχω ξανανιώσει τόσο όμορφα για ένα πουλάκι και νιώθω κάπως υπεύθυνος γιατί με κοίταζε σαν να μου έλεγε πάρε με από αυτό το φρικτό μέρος.. 3. Από κλουβί νομίζω ξερω, μια ζευγαρωστρα 76αρα θα ήταν καλά, νομίζω έτσι είναι ε; Το πολύ πολύ να παραγγείλω μια ακόμα 30€ φθηνές ειναι 4.και τελεφτεα ερώτηση χρειαζετε οπωσδήποτε να είναι σε ζευγάρι γιατι τώρα που δεν έχω σχολείο είμαι όλη την μέρα σπίτι αλλά και να λείπω πιστεύω θα τα βρίσκει με το κοκατιλ και τα μπάντζι έτσι; Την Τρίτη θα πάω στο πετσοπ και θα τον-την τραβήξω μια φοτο να την δείτε είναι αξιολατρευτο...δεν νομίζω να το πάρουν γιατί καθώς μου είπαν είναι εκεί Παραπολυ καιρό... Αυτά😀
[automerge]1598131304[/automerge]
Γενικα θέλω την γνώμη σας πάνω σε αυτό που πάω να κανω
 
Τελευταία επεξεργασία:
Να μην το πάρεις. Να μην πάρεις ξανά ούτε πατήθρα από αυτό το μαγαζί, ούτε εσύ, ούτε κανείς άλλος. Βοηθήσετε να πάψουν να βρίσκονται πουλιά σε αυτήν την κατάσταση στα καταστήματα. Κλείσιμο των κακών καταστημάτων μέσω οικονομικής ασφυξίας είναι ο πιο αποτελεσματικός τρόπος για να φτιάξουν τα πράγματα. Οποιαδήποτε άλλα ημίμετρα, φέρνουν απλά νέα πουλια σε αυτή τη θέση και ο φαύλος κύκλος της λύπησης συνεχίζεται εις βάρος των πουλιών.

Μην κάνετε άθελά σας την καλή σας πρόθεση αιτία του προβλήματος.
 
Σταύρο καλά τα λες αλλά τις περισσότερες φορές το βλέμμα του πουλιού σε στοιχειώνει! Όταν σου λέει λύτρωσε με, αισθάνεσαι χάλια που δεν μπορείς να το βοηθήσεις η μάλλον μπορείς με κάποια ευρώ!
 
Συμφωνώ με τον @Stavros, το σωστο είναι να μην το πάρεις, να μην ξαναπάς και να πεις και σε αλλους να μην πάνε. Δυστυχώς ετσι επιβιώνουν οι κακές πρακτικές... Αλλιώς και γω θα χα πάρει ολα τα παπαγαλάκια απ τα πανηγύρια(και θα χαν φέρει 10φορες περισσότερα τώρα)...😕
 
Το καταλαβαίνω Τάκη, είναι δύσκολο να παραμερίσεις το συναίσθημα. Ούτε εγώ είμαι αναίσθητος, όμως δεν μπορεί να αντέξει η συνείδησή μου να χρηματοδοτώ μια κατάσταση η οποία όχι απλά συντηρείται με τα χρήματά μου (εξαιτίας μου), αλλά διευρύνεται. Σκέψου ότι το κεφάλαιο που εισπράττεται από την πώληση ενός πουλιού αντιστοιχεί στην αγορά ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ τριών άλλων από το κατάστημα. Εσύ δηλαδή μπορεί να βλέπεις δύο ματάκια που λένε λύτρωσε με, εγώ βλέπω τουλάχιστον έξι και αυτό είναι χειρότερο να το αντέξω.
 
Αλλιώς και γω θα χα πάρει ολα τα παπαγαλάκια απ τα πανηγύρια(και θα χαν φέρει 10φορες περισσότερα τώρα)
Ειδικά αν έχεις παιδιά μαζί σου. Όλοι ξέρουμε πως κάνουν τα παιδιά μπροστά στα ζώα. Εκεί πρέπει να γίνει σαφές ότι αν θέλει πραγματικά κάποιο πουλάκι, αυτό μπορεί να γίνει εφόσον συζητηθούν τα περί των ευθυνών και φυσικά ότι η αγορά μπορεί να γίνει μόνο από κατάστημα που πληροί συγκεκριμένες προϋποθέσεις.

Δεν είναι πολύ δύσκολο να αλλάξουν τα πράγματα, έστω και αν χρειάζεται καιρός. Τρόπο θέλει.
 
Σε παλαιοτερες περιπτωσεις εχουν ειπωθει τιμες σε τετοια περιστατικα αρκετα μεγαλυτερα απο τα συνηθισμενα! Μιλαω για μεγαλυτερους παπαγαλους! Θυμαμαι κ το παραδειγμα της @anatolia ! Οποτε εκει υπαρχει αρπαχτη εκμεταλευση!
Εδω ομως εχουμε να κανουμε με μπουλιγκ μεταξυ πουλιων !Στα 20 ,το 1 η 2 λογω χαρακτηρα δεχονται επιθεση απο τα υπολοιπα! Δεν νομιζω να διορθωθει ποτε αυτο αφου θεωρειται μικρη χασουρα για τον εμπορο!
Εν πασει περιπτωση, εγω στην συγκεκριμένη περιπτωση, εφοσον ηθελα πουλακι και μου εκανε κλικ θα το επαιρνα κ θα αισθανομουνα ομορφα χαριζοντας του μια καλυτερη ζωη απο τον αργο κ βασανιστικο θανατο που του επιφυλασσε η μοιρα!
 
@takis1964 συμφωνώ αλλά και πάλι αυτά τα πουλιά είναι εκεί πολύ καιρό και άμα το πάρω εγώ μετά θα θέλουν και οι φίλοι μου και θα πάρουν και αυτοί...και μεταξύ μας που τα λέμε δεν τους παρέχουν και την τέλια φροντίδα (όχι ότι εγώ είμαι καλυτερος) και έτσι σιγά σιγά αφού θα τελειώνουν τα πουλάκια θα ξαναφέρει κιαλλα...πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω...καταρχάς δεν ξέρω ακόμα αν τελικά θέλουν ωποσδηποτε σύντροφό η οχι
[automerge]1598261890[/automerge]
Αλλά και αν τυχόν γίνει τελικά η αγορά θα είναι σίγουρα αφού έρθει το κλυοβι του κοκατιλ μου...ώστε να δω αν μπορώ να φέρω και τέταρτο κλουβί στο σπιτι
 
@myr δεν ξέρω κατά πόσο θα με δαγκώνει αυτό το αθώο πλάσματακι...δεν μπορείτε να φανταστητε με το που πλησίασα δεν έφυγε καν ούτε να πετάξει ούτε να χτυπηθεί στο κλυοβι ούτε να φωναξει όπως τα άλλα καθόταν εκεί κάτω και το χαιδευα σαν τον χαζο για κάνα 10λεπτο😂
 
@Xrhstosk Α ηταν ήμερο το καημένο ε;
Αυτο δεν σημαίνει κατι για το πώς θα συμπεριφερθεί αργότερα βέβαια. Στον ιδιοκτητη το επισήμανες ότι πρέπει να το βάλει μόνο του;
 
@myr αν ενοεις τον κύριο από το πετσοπ όχι δεν έχω ρωτήσει καν πληροφορίες ακόμα...δεν ξέρω αν είναι ταισμενο στο χέρι και τετια πάντως ναι ήταν ήμερο
 
  • Like
Αντιδράσεις: myr
Δηλαδη μάλλον εγώ θα του έλεγα αρχικά ευγενικά ότι "ξέρετε γίνεται αυτό, θα το σκοτώσουν κλπ" και αν μου έλεγε ανοησίες και δεν υποσχόταν να το αλλάξει (αρκετά απίθανο να το κάνει αλλά ποτέ δεν ξέρεις) θα του έλεγα ότι δεν θα ξανάρθω και θα πω και σε όσους ξέρω (και στο ίντερνετ)να μην ξανάρθουν αφου δεν τον ενδιαφέρει η ευζωία των ζώων που πουλάει. Μετά όντως δεν θα ξαναπηγαινα όμως αλλιώς δεν έχει νόημα.
[automerge]1598263202[/automerge]
Και αμα ξέρεις και άλλους πελάτες φίλους σου να του λέγαν περίπου τα ίδια θα ήταν ιδανικό.
 
  • Like
Αντιδράσεις: jk1980
@Xrhstosk Προσωπικά όσα πουλάκια πήρα από το πετ σοπ το μετάνιωσα. Όχι για τα ίδια, ούτε για εμένα, μετάνιωσα γιατί όταν επισκέπτομαι αυτά τα πετ σοπ βλέπω τα διπλάσια πουλιά σε χειρότερες συνθήκες, μετάνιωσα γιατί όλα τα πουλιά που πήρε η οικογένεια από εκεί έχουν φόβους,ψυχολογικά, αρρώστιες, ακολουθούμε συνέχεια αγωγή, επισκεπτόμαστε 2 φορές τον χρόνο τον πτηνιατρο, είμαστε μέσα στο άγχος και παρακολουθούμε συνέχεια συμπεριφορές και τις κουτσουλιές, ήταν δύσκολο να μάθουν νέες τροφές (πελλετ,λαχανικά,φρούτα) και γενικά ήταν και δύσκολη η εξημέρωση τους. Δεν θα τα πω άγρια αλλά φοβισμένα και μη συνηθισμένα στον άνθρωπο. Τώρα αν το πάρεις από την μια θα νιώσεις ευτυχία, ότι έσωσες μια ψυχούλα, έκανες κάτι καλό. Από την άλλη πλευρά, σε λίγο καιρό θα περάσεις από εκεί και θα δεις αλλα τόσα εκεί μέσα, και θα κατηγορείς τον εαυτό σου. Δυστυχώς ο μόνος τρόπος να σταματήσει αυτό είναι να σταματήσουμε να αγοράζουμε, και εγώ έκανα το ίδιο λάθος αρκετές φορές γιατί κανένας δεν μου είπε τι θα γίνει στο μέλλον.
 
Ο Χρήστος δεν αναφέρθηκε σε πουλια με άσχημη διαβίωση αλλά για ένα που τό ταλαιπωρούσαν τα υπόλοιπα! Αν ήταν όλα τότε θα συμφωνούσα για μη αγορά του!
 
@takis1964 δηλαδή υπάρχει περίπτωση ο ιδιοκτήτης του πετ σοπ να βλέπει τι γίνεται, να μην τα χωρίζει, να το βλέπει σε αυτήν την φρικτή θέση που βρίσκεται να το αφήνει εκεί αλλά να τους παρέχει όσα χρειάζονται; Όσα πετ σοπ έχω επισκεφτεί είναι το ίδιο πράγμα. Και ο τραυματισμός από άλλους παπαγάλους μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα.
 
@takis1964 αυτό το αφήνουμε στην κρίση του. Εγώ αν είχα χώρο και χρόνο θα γυρνούσα όλα τα πετ σοπ και θα τα έπαιρνα. Αλλά είναι πολλοί παράγοντες που επηρεάζουν. Ηλικίες, χρόνος, χώρος. Μια προηγούμενη συζήτηση που είχαμε με τον Χρήστο καταλήξαμε στο να μην συνεχίσει με την αγορά νέου παπαγάλου. Το ίδιο ισχύει και εδώ. Αχ αυτά τα συναισθήματα μας!
 
Εγω δηλώνω ψυχικιαρης κ θα επηρεαζομουνα πάντως! Ευτυχως εκεί που πάω, στο birdmarket, είναι προσεγμένα τα πουλια αλλά και κάτι να έβλεπα στραβά ο ιδιοκτήτης όταν έχει χρόνο ποιανουμε συζητήσεις σε φιλικό κλίμα οπότε θεωρώ ότι θα με ακουγε
 
Back
Top