Γενικά Lovebird στο μπαλκόνι μου

Nikoletta

PB Member
Εγγραφή
12 Μαϊ 2008
Μηνύματα
727
Πόλη
Άλιμος
Παιδιά πριν λίγο με πήρε τηλέφωνο η μητέρα μου, ένα Lovebird είχε καθίσει στην αροκάρια, στο ίδιο σημείο που είχε κάτσει ο Τιμολέων. Αν το έβρεχαν θα έπεφτε στο κενό ☹ Πήγαν να το πιάσουν, αλλά αυτό πέταξε πολύ γρήγορα και πήγε απέναντι. Κινητοποίησε και τους απέναντι μπας και καταφέρουμε να το πιάσουμε, μάλλον από κάπου θα έφυγε κι αυτό☹ Βάλαμε και την παπαγαλία μου σε σημεί που κάνει μπαμ μπας και δελεαστεί, αλλά τίποτα. Δε μπορώ να καταλάβω, πολλά πουλάκια το σκάνε τελευταία 😕
 
Ωχ, δε το είχα σκεφτεί αυτό.. ☹ Είναι η τραγική περίοδος που όλοι όσοι βλέπουν σαν παιχνίδι τα ζώα, τα "ξεφορτώνονται" για να κάνουν ανεμπόδιστοι τις διακοπούλες τους.. Κρίμα.. ☹ Πάντως ακόμα δεν έχω νέα, μάλλον δεν θα μπόρεσε να το πιάσει ☹
 
ας βαλει τροφη πανω σε ενα καγκελο λιγη ομως και μετα απο κατω σε μια κουτα παρα πολυ! Ωστε να μπει εκει μεσα και να το κλεισετε! Μακαρι να καταφερετε να το πιασετε!
 
Φώτη μου δυστυχώς το πουλάκι δεν εμφανίστηκε από εκείνη τη ώρα. Το άκουγε από κάπου απέναντι και ειδοποίησε τηλεφωνικώς την κοπέλα που έχει κι εκείνη πολλά πουλάκια μήπως καταφέρει να το προσελκύσει.
 
α κριμα... Εσυ ασε το παπαγαλακι σου εξω να φωναζει μπας και το ακουσει το αλλο και ερθει... Να το επιβλεπεις ομως μην ερθει κανενα πουλι..σαν αυτα που αρχονατι τελευταια...
 
σιγουρα αμα δεν το εχει πιασει καποιος αλλος θα πεινασει και θα ερθει να κατσει σε καποιο μπαλκονι και δεν θα φυγει απο εκει προσπαθησε με καθε τροπο να το προσελκυσεις και να το πιασετε.
 
Παιδιά αυτό έκανε η μητέρα μου, έχει την παπαγαλία στην πρώτη γραμμή, καταβρέχει και το μπαλκόνι για δροσιά, ψεκάζει αλλά πουθενά το Lovebird ☹
 
κριμα μαλλον καποιος τυχερος η και τυχερη θα το επιασαν ποσες ωρες περιπου εχει αυτο το συμβαν;
 
Άρη είναι περίπου 4 ώρες ☹ Ήταν πανέμορφο και φώναζε πολύ δυνατά. Η μητέρα μου στενοχωρήθηκε που δε τα κατάφερε να το πιάσει. Τουλάχιστον να το πιάσει κάποιος που θα το αγαπάει και θα το φροντίζει.
 
Ήταν κόκκινο πράσινο με άσπρο κύκλο γύρω από τα ματάκια, μεγέθους ίδιου με τον άγγλο Budgerigar (σαν τον Σάκη μου δηλαδή, όχι κοινό παπαγαλάκι)
 
α σαν τα δικα μου...
κριμα! Μακαρι να ειναι καλα τουλαχιστον! Να το εχει πιασει καποιος και να το φροντισει
 
Δυστυχώς κανένα νέο από το Lovebird. Μακάρι να το έπιασε κάποιος καλός άνθρωπος..
 
Ακουγετε λιγο βαρβαρο αλλα θα σου πρωτηνα αν ξανα ερθει να πεταξεις μια πετσετα πανω του τοτε αυτο τα χασει και δεν θα κουνιετε ετσι εσυ πας το πιανεις και το βαζεις στο κλουβι εξαλου μονο μια φορα θα συμβει. Εμενα μια φορα ο δικος μου βγηκε απ'το κλουβι κατα λαθος οταν ηταν ανεξημερωτος και επειδει δεν εμπενε στο κλουβι αυτο εκανα και πετυχε μετην πρωτη. Δεν καταλαβαινω γιατι δεν αντιδρουν με την πετσετα.
 
Δυστυχώς ο παπαγαλάκος δεν εμφανίστηκε ξανά ☹
Πάντως με τον καναρίνο μου που έκανα το κόλπο με την πετσέτα, δεν έπιασε: Έφυγε από την κάτω μεριά ☹
 
Back
Top