Διατροφή Lovebird τρώει μόνο κεχρί

PanosBruno

PB New Member
Εγγραφή
14 Αυγ 2022
Μηνύματα
141
Πόλη
Πάτρα
Μια ερώτηση , ένα ς φίλος μου έχει πάρει ένα lovebirds 2μηνων το συγκεκριμένο όμως τρώει μόνο κεχρί , και όταν του βάζει τροφή την αγνοεί πως μπορούμε να του δείξουμε ότι το κεχρί είναι λιχουδια και η ταϊστρα με την τροφή είναι το φαγητό ; Έχω δοκιμάσει τα πάντα από το βάζω λίγο κεχρί στην τροφή μέχρι και να το βγαλω τελείως , τι μου προτείνετε ;
 
Είναι ταϊσμενο στο χέρι? Αν είναι ταϊσμενο στο χέρι μπορεί να αργήσει να απογαλακτιστεί και τώρα να είναι φάση που θέλει και συμπληρώμα με κρέμα . Αλλά ας απαντήσουν και οι ποιο εξειδικευμένοι
 
@Touiti2 ΑΠΟ ΟΣΟ ΦΝΩΡΙΖΩ ΕΧΕΙ ΑΠΟΓΑΛΑΚΤΗΣΤΕΙ , και ναι είναι ταϊσμένο από χέρι , απλά δεν ξέρουμε πως θα μάθει να τρώει τους σπόρους του
 
Δεν γνωρίζω λεπτομέρειες σε σχέση με την ηλικία του και τον απογαλακτισμό αλλά μπορώ να σκεφτώ το πιο απλό. Να αφαιρέσει το κεχρί και να αφήσει μόνο τους σπόρους. Κάποια στιγμή η πείνα θα κερδίσει. Το κεχρί δίνεται σαν μόνο σαν λιχουδιά και είναι λίγο παχυντικό. Αν θες, ανέφερε ποιους σπόρους του βάζει ώστε τα παιδιά που ξέρουν να βοηθήσουν σχετικά.
 
@marapo δεν ξέρω αν θα επικρατήσει το ένστικτο της πείνας είναι λίγο επικίνδυνο να μην φάει τίποτα και να πεθάνει από την πείνα. Θα μπορούσε να αφαιρεθεί το κεχρί το βράδυ και το πρωί να είναι μόνο σπόροι αλλά αν μέχρι το απόγευμα δεν είχε φάει τίποτα εγώ θα το ξανά έβαζα
 
@marapo δεν ξέρω αν θα επικρατήσει το ένστικτο της πείνας είναι λίγο επικίνδυνο να μην φάει τίποτα και να πεθάνει από την πείνα. Θα μπορούσε να αφαιρεθεί το κεχρί το βράδυ και το πρωί να είναι μόνο σπόροι αλλά αν μέχρι το απόγευμα δεν είχε φάει τίποτα εγώ θα το ξανά έβαζα
@meniam δηλαδή να το βγάζω το πρωί και το βράδυ , και να τοποθετώ το απόγευμα για λίγο ;
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
@meniam δηλαδή να το βγάζω το πρωί και το βράδυ , και να τοποθετώ το απόγευμα για λίγο ;
Το βράδυ να βγάλετε το κεχρί γιατί το πρωί που ξυπνάνε πεινάνε και τρώνε οπότε υπάρχει μεγαλύτερη πιθανότητα να πάει στους σπόρους. Αν μέχρι το απόγευμα δεν έχει φάει καθόλου τότε δώστε του κεχρί να φάει και την επόμενη μέρα το ίδιο. Οι σπόροι σίγουρα δεν είναι χαλασμένοι; Ποια μάρκα δίνεται; Μπορείτε να δοκιμάσετε και πέλλετ
 
Δεν είναι ληγμένη τροφή, πηγή στης 11/11/23, είναι της Deli Natural Delicatesses from Nature
[automerge]1668939399[/automerge]
@meniam Δεν είναι ληγμένη τροφή, λήγει στης 11/11/23, είναι της Deli Natural Delicatesses from Nature
 
  • Like
Αντιδράσεις: marapo
@PanosBruno δεν είναι αγαπημένη εταιρία για εμένα αλλά εντάξει. Δοκίμασε αυτό που σου είπα και να δοκιμάζετε και πέλλετ τα οποία μπορείτε να τα βρεξετε κιόλας λίγο. Μετά μπορείτε να δοκιμάσετε άλλη εταιρεία σπόρους. Κάποιο μέλος με lovebird θα μπορούσε να βοηθήσει λέγοντας ποια προτιμαει το δικό του
 
Το ένστικτο της αυτοσυντήρησης θα κυριαρχήσει.
Αφαιρείς το εξτρα κεχρι και αφηνεις το μειγμα σπορων εχει κεχρι και ειναι αρκετο.
Τα pellets τα εισάγεις σε δεύτερο χρόνο και αφού συνηθίσει να τρώει το μείγμα του.
 
Back
Top