Ασθένειες Lovebird χάνει φτερά από το κεφάλι του

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης scarface
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

scarface

PB Member
Εγγραφή
14 Μαϊ 2008
Μηνύματα
126
Πόλη
Καβάλα
Παιδια ενα απο τα Lovebird μου μαλλον το θυληκο ειναι απο οτι μου ειπαν, εχει χασει πολλα φτερα στο κεφαλι του με αποτελεσμα να εχουν μεινει καποιες ασπρες γυμνες περιοχες. Ειναι αρρωστια του πτερωματος η κατι αλλο;Βαζω μερικες φωτογραφιες μηπως βοηθησουν περισσοτερο.
 

Συνημμένα

  • DSC00102.webp
    DSC00102.webp
    27,5 KB · Προβολές: 86
  • DSC00103.webp
    DSC00103.webp
    30,2 KB · Προβολές: 116
  • DSC00104.webp
    DSC00104.webp
    26,2 KB · Προβολές: 97
ox...poli xalia! Poli pithanon na exei PBFD... Pigene to sto Giatro na tou kanei test... Kai karatise to poliiiiiiiiiiii makria apo ta allla poulia!
 
Ειναι επικυνδηνο για τον ανθρωπο; Το θεμα ειναι πως δε νομιζω να βρω πτηνιατρο αν το παω σε κτηνιατρο γινεται;☹
 
oxi, den einai epikindino gia ton anthropo...omos einai thanatiforo io gia poulia... AN vevea einai PBFD...makari na min einai...
Oxi ktiniatros den kanei tetia testa... prepei na vreis giatro idiko gia poulia...
Ta nixia tou pouliou einai kala? O famfos? Isio?
Ti tou taisis? Frouta troei? Dineis polivitamines? Vlepei to ilio?
Mporei na einai kai elipsi vitaminon..
 
Τα νυχια του ειναι ενταξει, το ραμφος στο κατω μερος εχει μια μικρη κλιση προς τα μεσα αλλα νομιζω πως ειναι φυσιολογικο γιατι και στο αλλο πουλι ετσι ειναι. Πολυβιταμινες τους δινει της beaphar τις bogena multi-vit.Φρουτα τους δινω αλλα δεν τα τρωνε. Ξεχασα να πω οτι ειναι ζωηρο, συνεχεια σκαρφαλωνει και δαγκωνει τα παιχνιδια και το κλουβι. Επισης το αλλο πουλακι το τσιμπαει στο κεφαλι. Υπαρχει περιπτωσει να του βγαζει εκεινο τα φτερα;☹
 
... Επισης το αλλο πουλακι το τσιμπαει στο κεφαλι. Υπαρχει περιπτωσει να του βγαζει εκεινο τα φτερα;☹

Αν τα παρατηρησεις λιγο καλυτερα και συμβαινει κατι τετοιο θα το διαπιστωσεις! Υπαρχει περιπτωση, αλλα δες αν γινεται αυτο...
 
Τελικα το πουλακι ξαναεβγαλε πουπουλα στο κεφαλι του. Μαλλον δεν ηταν αρρωστο. Οταν το εβαλα μαζι με το αρσενικο ομως, αρχισε να το τσιμπαει και να του τα βγαζει παλι.Αρα αυτος την εκανε τη δουλεια. Γιατι το κανει ομως; Τι να κάνω; 😕
 
Τελικα το πουλακι ξαναεβγαλε πουπουλα στο κεφαλι του. Μαλλον δεν ηταν αρρωστο. Οταν το εβαλα μαζι με το αρσενικο ομως, αρχισε να το τσιμπαει και να του τα βγαζει παλι.Αρα αυτος την εκανε τη δουλεια. Γιατι το κανει ομως; Τι να κάνω; 😕

Να τα ξαναχωρισεις αφου βρηκες την αιτια. :) Ισως θελει να ζευγαρωσει και το αλλο δεν ειναι ετοιμο.
 
Ναι αλλα μεχρι ποτε θα τα εχω χωρια;Να μην τα ξαναβαλω ποτε μαζι;:)
 
Όπως είπε κι ο Ανέστης αυτό που κάνει μάλλον είναι σημάδι ότι θέλει να ζευγαρώσει αλλά το θηλυκό δεν θέλει ή δεν είναι έτοιμο και γι' αυτό της βγάζει τα πούπουλα.
Τουλάχιστον μέχρι να ξεπυρώσει το αρσενικό να τα έχεις χώρια ή αν δεις ότι το θηλυκό έχει πυρώσει βάλτα μαζί (κι αν θες να έχεις πουλάκια μετά)!
 
Εγω θα σου προτεινα να τα εχεις χωρια μεχρι που θα τα βαλεις μαζι και θα σταματησει το αρσενικο αυτη τη συμπεριφορα. Διαφορετικα κατα την αποψη μου δεν αξιζει ετσι. 😉
 
Δεν ξερω για ζευγαρι μου τα εδωσαν. Ξυνουν και τα δυο το κεφαλι του αλλου αλλα αυτο που υποτηθετε οτι ειναι το αρσενικο ξυνει και βγαζει και φτερα.:)
 
Back
Top