Ασθένειες Lovebird χανει πουπουλακια

kinhtomania

PB New Member
Εγγραφή
27 Μαϊ 2011
Μηνύματα
23
Πόλη
Καβάλα
Καλησπερα παιδια...
Εχω ενα Lovebird περιπου 9 με 10 μηνων και βλεπω καθε μερα πουπουλακια γυρω απο το κλουβι του. Τι να κανω γιατι δεν ειμαι εμπειρος. Ειναι το πρωτο μου πουλακι ο Σηφης και τον λατρευω
 
Είναι φυσικό αυτήν την εποχή, περνάει την ετήσια πτερόρροιά του.
Διάβασε αυτό το άρθρο H πτερόρροια των πουλιών και η διαχείρισή της και φρόντισέ το να την περάσει όσο το δυνατόν ανώδυνα.
Να το ψεκάζεις ελαφρά το πρωί με νεράκι, ώστε να μαλακώνει το δέρμα και να βγαίνουν πιο εύκολα τα νέα φτεράκια.
 
Χρειάζεται πρωτεϊνες που μπορείς να δώσεις μέσω μιας καλής εμπορικής αυγοτροφής, (όχι το κίτρινο σκεύασμα), να γράφει egg food και να είναι συσκευασμένη. Ή βραστό αυγό που δεν τρώνε εύκολα όμως οι παπαγάλοι. Και την αυγοτροφή αν δεν την τρώει, βάζε την ανακατεμένη με τα σπόρια.
Πολλά πράσινα χορταρικά, βλίτα, σπανάκι, αντίδια, ζοχό ό,τι βρίσκεις καθώς και φρέσκια ρίγανη, βασιλικό, θυμάρι.
Κάθε μέρα την μπανιέρα στο κλουβί και αν δεν κάνει μπάνιο, ένα ελαφρύ ψέκασμα με νερό το πρωί.
Επειδή είναι καλοκαίρι, αν βάλεις βιταμίνες στο νερό, βάλε για δύο μέρες και ξαναβάζεις μετά από μία εβδομάδα πάλι για δύο μέρες.
Γενικά με τόση ζέστη δεν βάζω τίποτα στο νερό.
Τρίψε και λίγο από το σουπιοκόκκαλο πάνω στους σπόρους.
Και γενικά ό,τι λέει το άρθρο όσα μπορείς κάνε :)
 
Καλημέρα! Εχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα με την ροζέλα μου και προχθές παίζοντας στην βεράντα μαζί της,της έκανα για να την δροσίσω κάτι σαν να βρέχει. Μετά πρόσεξα οτι του έφυγαν πολλά πούπουλα μαζεμένα και απο προχθές λιγοστεύουν αυτά που πέφτουν. Εχει και σήμερα το πρόγραμμα μπανάκι. Κατα τύχη μπήκα σήμερα στο forum και διάβασα οτι βοηθάει το ψέκασμα με νερό. Επιδή δεν ξέρω και επιδή διαβάζω και για βιταμίνες μέσα στο νερό πώς τις ζητάω απο το petshop και αν μπορεί κάποιος ας μου πεί μία μάρκα. Ευχαριστώ!
 
Υπάρχουν διάφορες, σου προτείνω τρεις που χρησιμοποιώ που και που
1. Multi - Vit for parrots and large parakeets
2. Muta-vit Orlux
3. TABERNIL TOTAL 20ml ΠΟΣΙΜΟ ΔΙΑΛΥΜΑ

Επειδή λόγω της μεγάλης ζέστης, το νερό που τις βάζεις δημιουργεί εύκολα γλίτσα, θα πρέπει να τις βάζεις κατ' αρχήν όχι κάθε μέρα αλλά μέρα παρά μέρα και να αλλάζεις το νερό δύο φορές την ημέρα, την ημέρα της εφαρμογής.
Δεν χρειάζεται να κάνεις πολλές επαναλήψεις, μια μικρή βοήθεια είναι, το κύριο να δίνεις αυγοτροφή και μπόλικα χορταρικά.
Κι εμένα η eastern τώρα την περνάει. η western είναι στα τελειώματα, ελάχιστα πουπουλάκια χάνει πλέον.
 
Back
Top