Γενικά Lovebirds και εγκυμοσύνη

toniadion

PB New Member
Εγγραφή
21 Οκτ 2013
Μηνύματα
13
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σε όλους. Έχω μια απορία αλλά όσο και αν το έχω ψάξει, δεν με καλύπτουν απόλυτα οι γνώμες...Βρίσκομαι σε προχωρημένη εγκυμοσύνη και έχω στο σπίτι μου και δύο Lovebirds από τον Φεβρουάριο (οι οποίοι ετοιμάζονται να γίνουν και οι ίδιοι γονείς!). Υπάρχει κάποιος φόβος από την κοινή μας συμβίωση για το μωράκι μου ή όλα είναι μύθοι;Βέβαια ασχολείται ο σύζυγος μαζί τους αλλά μήπως υπάρχει θέμα με τα πουπουλάκια τους που ''αιωρούνται'' στην ατμόσφαιρα; Αληθεύει ότι στις κοτσιλίτσες τους περιέχεται τοξόπλασμα;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας..
 
η γάτα είναι ο μόνος και τελικός ξενιστής του τοξοπλάσματος και όχι γενικά η γάτα, η γάτα που έχει φάει μολυσμένο ποντίκι, δηλαδή κάτι αδύνατο με τις οικόσιτες γάτες. άλλη περίπτωση μόλυνσης είναι από κρέας μισομαγειρεμένο ή άπλυτα λαχανικά. Προσωπικά απόλυτα όχι θα σου έλεγε περί τοξοπλάσματος. Όσο για τα πούπουλα ο μόνος κίνδυνος που απεύχομαι να έχει το μωράκι κάποια αλλεργία. Εννοείται στην αρχή δεν θα τα έχεις για πολλή ώρα κοντά στα πουλιά και θα ακολουθείτε πολύ σχολαστική καθαριότητα στο κλουβί των πουλιών σας. Γενικά αν ακολουθούνται οι λογικοί κανόνες καθαριότητας δεν χρειάζεται ανησυχία. Πάντως θεωρώ σωστό που ψάχνεις και ενδιαφέρεσαι να ενημερωθείς. με Το καλό!
 
Ευχαριστώ Μαρία για τις πληροφορίες που μου έδωσες. Εγώ κρατάω τις αποστάσεις μου για καλό και για κακό και έχω αναθέσει στον σύζυγό μου την καθαριότητά τους... Και εγώ θεώρησα υπερβολικό το να χουν σχέση οι παπαγάλοι με το τοξόπλασμα αλλά... φύλαγε τα ρούχα σου να χεις τα μισά που λέει και η παροιμία...Αυτή την στιγμή τους έχω δίπλα μου και η θηλυκιά κλωσσάει τα αυγουλάκια της, ενώ ο αρσενικός λέει τα δικά του! Σ ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σου.Αν μάθεις κάτι νεότερο, ενημέρωσέ με... Εγώ θα συνεχίσω να κοιτάζω...Thanks!
 
Back
Top