Αναπαραγωγή Lovebirds με αυγά στη φωλίτσα τους. Τι να κάνω;

Makis. Parrots

PB New Member
Εγγραφή
21 Φεβ 2017
Μηνύματα
55
Πόλη
Πάτρα
Καλησπερα,
Ενω τα παπαγαλάκια μου, μου εκαναν 4 αυγουλάκια μετα απο 2 εβδομάδες εχουν 2 στη φωλιτσα τους. Τι να κάνω;
 
Τα τρώνε λόγο έλλειψης ασβεστίου ή είναι κάτι που κάνουν τα περισσότερα πτηνά;
 
Τα τρώνε λόγο έλλειψης ασβεστίου ή είναι κάτι που κάνουν τα περισσότερα πτηνά;
Στη συγκεκριμένη περίπτωση Άγγελε δεν θεωρώ ότι υπάρχει έλλειψη ασβεστίου, διότι τα αυγά εξαφανίστηκαν μετά από δύο εβδομάδες. Αν τα αυγά εξαφανιζόταν τις πρώτες ημέρες που ο οργανισμός του θηλυκού έχει ανάγκη ασβεστίου, τότε ίσως να ήταν και αυτός ένας λόγος.
Επίσης, αν ένα αυγό ραγίσει καταλάθος τότε το ζευγάρι θα το απομακρύνει από τη φωλιά με κάθε τρόπο, διότι αποτελεί κίνδυνο για τα υπόλοιπα.
 
Επίσης, αν ένα αυγό ραγίσει καταλάθος τότε το ζευγάρι θα το απομακρύνει από τη φωλιά με κάθε τρόπο, διότι αποτελεί κίνδυνο για τα υπόλοιπα.

Κάθε πληροφορία για τα πουλιά με εκπλήσσει όλο και περισσότερο.
 
Τι τους εεις για υποστρωμα στη φωλια; Μηπως τα εθαναν κατω απο το πριονιδι για παραδειγμα. Αλλιως πολυ πιθανο να τα εφαγαν. Τα πουλια καταλαβαινουν αν κατι δε παει καλα και τα παρατανε πολλες φορες! Δεν υπαρχει κατι που μπορεις να κανεις! Ειναι η πρωτη τους γεννα;
 
Ειναι πρωτη τους γεννα. Αυτο μου ειπε και απο εκτροφέα, ότι αν καταλάβουν πως δεν πάει κατι καλα ειτε τα βγάζουν ειτε τα σπάνε. Ειχε πριονιδι αλλα το έβγαλαν και εχουν αφησει λιγο.
 
Την επόμενη φορά που θα πάνε σε γέννα τα μικρά σου θα τους δώσεις καθαρό χαρτί (Α4) να κόψουν και να χτίσουν το πάτο όπως τους ΄λέει το ένστικτό τους... Το συγκεκριμένο είδος σπάνια αφήνει πριονίδι ως υπόστρωμα στη φωλιά του
δες...

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Τώρα όσων αφορά τα αυγά στη φωλιά... Περιμένεις μερικές μέρες και κάνεις ωοσκόπιση να δεις τι γίνεται μέσα στο αυγο...υπάρχει ζωή που αναπτύσσεται ή είναι άσπορα.
Καλή διατροφή και ποικιλία αυτή τη περίοδο.. Έχουν ανάγκες που χρειάζονται αποθέματα για να μπορέσουν να ανταπεξέλθουν.
 
Εκανα ωοσκοπηση και ειναι κατάλευκα μεσα! Αρα τιποτα!
Εβαλα τρεις Α4 και, τις εχει βαλει ολες στη φωλιά. Περιμενουμε την επόμενη γεννά.
 
Είσαι σίγουρος πως πρόκειται για ζευγάρι και όχι για δύο θηλυκές;
 
Δεν ειμαι σιγουρος! Απλα μονο το ενα ειχε αυγα και μονο το ενα βγαινει για φαγητο και ταϊζει το σιγουρα θυλικο.Λογικα ειναι ζευγάρι, ετσι δεν ειναι;
 
Εγω οταν γεννησε το θηλυκο lovebird μου τα χωρισα μεταξυ τους γαιτι διαβασα στο ιντερνετ πως ο αρσενικος τρωει τα αυγα! Και ετσι γινεται γιατι ρωτησα και ειδικο
 
Εγω οταν γεννησε το θηλυκο lovebird μου τα χωρισα μεταξυ τους γαιτι διαβασα στο ιντερνετ πως ο αρσενικος τρωει τα αυγα! Και ετσι γινεται γιατι ρωτησα και ειδικο
Όπως καταλαβαίνεις, αυτο που περιγράφεις, όσους " ειδικούς " και να ρωτήσεις και σου το πιστοποιήσουν, δεν μπορει να ισχύει, παρά σε ελάχιστο ποσοστό και μάλιστα πτηνών που δεν έχουν προετοιμαστεί σωστά απο πλευρά διατροφής, εκτός κι αν μιλάμε για άσπορα αυγά που συχνά ειτε καταναλώνονται απο τους γονείς ειτε απορρίπτονται με κάποιον άλλον τροπο.
 
Την επόμενη φορά που θα πάνε σε γέννα τα μικρά σου θα τους δώσεις καθαρό χαρτί (Α4) να κόψουν και να χτίσουν το πάτο όπως τους ΄λέει το ένστικτό τους... Το συγκεκριμένο είδος σπάνια αφήνει πριονίδι ως υπόστρωμα στη φωλιά του
δες...

.

Εκανα ωοσκοπηση και ειναι κατάλευκα μεσα! Αρα τιποτα!
Εβαλα τρεις Α4 και, τις εχει βαλει ολες στη φωλιά. Περιμενουμε την επόμενη γεννά.
Δες τα κοκκινα γράμματα στη παράθεση...στην επόμενη γέννα ... Τώρα μόνο αναστάτωση μπορεί να τους προκάλεσες με αποτέλεσμα να αφήσουν τη φωλια και τα αυγά να κρυώσουν, ασχολούμενα με το χαρτι που τους έδωσες. ή μήπως τους πήρες και τα αυγα που εσυ ειδες να ειναι ασπορα;

Δεν ειμαι σιγουρος! Απλα μονο το ενα ειχε αυγα και μονο το ενα βγαινει για φαγητο και ταϊζει το σιγουρα θυλικο.Λογικα ειναι ζευγάρι, ετσι δεν ειναι;

Άρα δε τα έχεις δει να ζευγαρώνουν τα πουλάκια... Τότε γιατί έβαλες φωλιάς και μάλιστα χωρίς προετοιμασία και γνώση;


Εγω οταν γεννησε το θηλυκο lovebird μου τα χωρισα μεταξυ τους γαιτι διαβασα στο ιντερνετ πως ο αρσενικος τρωει τα αυγα! Και ετσι γινεται γιατι ρωτησα και ειδικο

Όταν λες ειδικό; κάποιος που έχει μελετήσει το είδος και έχει καταλήξει ότι έτσι γίνεται στη φύση;
Ή μήπως κάποιον που παράγει πουλιά του είδους ανεξέλεγκτα και χωρίς έλεος...ώστε οι γονείς να έχουν μια τέτοια συμπεριφορά; Γιατί αυτό συμβαίνει σπάνια και πάντα υπάρχει κάποιος λόγος, αρκει να(θέλεις να) ανακαλύψεις το λόγο που γίνεται και τι έκανες λάθος...
Μεγάλο λάθος λοιπόν να καταδικάζεις μια μάνα να μεγαλώσει 4-5 πουλάκια μόνη της επειδή στο είπαν. Η κούραση και η καταπόνηση της πολλή μεγάλη. Και τα δυο πουλιά έχουν ρόλους που σε συνεργασία μεταξύ τους φέρνουν μια γέννα εις πέρας.

Αυτή τη στιγμη που μιλάμε σε τι φάση βρίσκεται το ζευγάρι που μιλάμε στο θέμα;
Κλωσάνε ακόμα;
Πήρες τα αυγά και πάνε σε επόμενη γέννα;
δεν έχω καταλάβει εγω, ποια ειναι η εξέλιξη...
 
Σευχαριστώ για τις συμβουλές σου.
Για την ιστορια, γιατι τους πρώτους μου παπαγάλους τους ειχα εδω και 20 χρονια, ποτε δεν εχασα ουτε ενα πουλάκι. Το θυλικο εχει ηδη αυγουλακι γιαυτο εβαλα Α4. Ο τροπος σου λιγο με στεναχωρησε. Την οωσκοπηση την εκανα στο τελευταιο αυγό που ειχαν κρατησει στην φωλιά τους.
 
Ο τροπος σου λιγο με στεναχωρησε.
Όχι να μη στεναχωριέσαι γιατί παρεξήγησες. Το μόνο που σε δικαιολογώ γιατί δεν ξέρεις το άτομο. Απλά κάποιες φορές απαντάμε ανάμεσα σε δουλειές, υποχρεώσεις και βιαστικά για να μην μείνει κάτι αναπάντητο και παρεξηγούμαστε από άτομα που δεν μας γνωρίζουν. Η πρόθεση ήταν βοηθητική, εστίασε στην ουσία των γραφόμενων και εύχομαι την επομένη φορά να πάνε όλα καλά. Να ρωτάς και να συζητάς ό,τι σε απασχολεί :)
 
Back
Top