Φροντίδα Lovebirds σε φιλοξενία

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης GreenRed
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

GreenRed

PB Member
Εγγραφή
29 Ιαν 2009
Μηνύματα
213
Πόλη
Ακράτα Αχαΐας
Ασχολούμενος μόνο με καναρίνια, χρειάζομαι τη βοήθεια σας για Lovebirds συγγενικού μου πρσώπου, τα οποία κάθε καλοκαίρι φιλοξενώ για λίγες μέρες.
Πρόκειται, όπως λένε, για ζευγάρι, αν και δεν έχουν βγάλει ποτέ νεοσσούς. Κατά τη γνώμη μου, αν και δεν αδιαφορούν για αυτά, η γενικότερη κατάσταση τους είναι μέτρα έως κακή. Σχετικά ευρύχωρο κλουβί, κανένα υλικό στο συρτάρι του κλουβιού, μετριότατη διατροφή. Ηλικία άγνωστη, παραχωρήθηκαν από τον πρώην ιδιοκτήτη τους στο νυν.
Τι με ξενίζει σε αυτά και που θέλω τη βοήθεια σας. Στο κλουβί υπάρχει μόνιμα προσαρμοσμένη εξωτερική φωλιά. Αποτέλεσμα αυτού, το θηλυκό (όπως λένε ότι είναι), να ειναι τις περισσότερες ώρες της μέρας εκεί μέσα.
Δεν ξέρω τα χαρακτηριστικά της συμπεριφοράς τους, τα πουλάκια ζούνε σε σκιερό μπαλκόνι, είναι μεν φωνακλάδικα, αλλά είναι εντελώς αντικοινωνικά. Mόλις δουν άνθρωπο και τα δύο χώνονται στη φωλιά.
Επειδή πλησιάζει η περίοδος της "φιλοξενίας" σκέπτομαι, τι καλύτερο θα μπορούσα να τους κάνω -εννοείται πως όποτε τα παίρνω στο συρτάρι μπαίνει χαρτί κουζίνας- αναγκαστικά ☹ είναι μακριά από τα καναρίνια, γιατί δεν γνωρίζω την πραγματική τους κατάσταση.
Για να μην πολυλογώ, τη βγάζω τη φωλιά, που όμως είναι για αυτά μια μόνιμη κατάσταση;
Εκτός της συσκευασμένης τροφής, σταδιακά ποια φρούτα εποχής θα μπορούσα να τους δίνω;

Υπ/ση: Φέτος, αποφάσισα να τα κρατήσω περισσότερο, σφυρίζοντας αδιάφορα, μέχρι να αποδυναμωθεί το κτητικό στοιχείο των ιδιοκτητών τους και μετά να τα χαρίσω σε κάποιον που ενδιαφέρεται, εκτός και αν τα αγαπήσω εγώ και τελικά γίνω και "παπαγαλάς" (μάλλον δύσκολο)
 
να τους βγαλεις τη φωλια και απο φρουτα να τους δινεις οτι τρωνε και τα καναρινια.
 
απλα φοβουνται για αυτο μπαινουν μεσα στην φωλια, να τους προσφερεις φρουτα και λαχανικα, ενα μπανακικαι να ειναι στο χωρο που βρισκεσαι κι εσυ, αμα καθισεις και τους μιλας θα ειναι πιο κοινωνικα
 
Πολύβιε γιατί δεν τους λες πέντε πράγματα για να βελτιωθούν και να τα φροντίζουν πιο σωστά;

-Η φωλιά δεν πρέπει να είναι μονίμως στο κλουβί. Δεν την έχουν ανάγκη για να πηγαίνουν να κάθονται. Βάζοντας και βγάζοντας την φωλιά ρυθμίζουμε την αναπαραγωγική τους περίοδο.
-Καλό θα ήταν να βάλουν κάποιο υλικό στον πάτο του κλουβιού... είτε λευκή κόλλα Α4, άμμο, ροκανίδι ή κάτι άλλο.
-Η διατροφή τους θα πρέπει να είναι πλούσια. Μπορούν να καταναλώσουν σπόρους, pellets, φρούτα, λαχανικά, αυγό (ή αυγοτροφή), κανέναν ανάλατο ξηρό καρπό κα. και θα πρέπει να υπάρχει στο κλουβί τους ένα σουπιοκόκαλο ή ένα mineral block.

Ρίξε μια ματιά κι εδώ: https://community.petbirds.gr/threads/Τι-διατροφή-ακολουθούν-οι-παπαγάλοι-μας.4000/

Επίσης, μπορείς να ρίξεις μια ματιά στις διάφορες συζητήσεις που υπάρχουν στην ενότητα διατροφής των παπαγάλων.
 
Aναστασία, όταν λέω μέχρι να αποδυναμωθεί το κτητικό στοιχείο, είμαι σίγουρος πως καταλαβαίνεις ότι, κάθε χρόνο παραλαμβάνουν τα πουλιά σε άλλη κατάσταση (μπανάκι, υλικό, πεντακάθαρα κλπ.), αλλά οι ίδιοι δεν αλλάζουν. Φέτος, με βοηθάει το φόρουμ ακόμα πιο πολύ. Θα σου έχει συμβεί, να σε αντιμετωπίζουν σε φιλικές παρατηρήσεις με απορριπτικά βλέμματα. Ε σε τέτοιες περιπτώσεις, προσπαθώ όσο μπορώ και χωρίς ύφος κομπορήμονα (μην την πληρώσουν και τα πουλάκια) και αφού δεν είδα ανταπόκριση, θα προσπαθήσω με καλό τρόπο να αποτρέψω την επιστροφή τους. Δεν νομίζω να τους λείψουν κιόλας...
 
απλα προκειτε για ανθρωπους που δεν ξερουν τι χρειαζεται για τη φροντιδα τους που δεν αναγνωριζουν τις ανανγκες που χρειαζεται ενα ζωο... αυτο ειναι δυστυχως συνηθισμενο σε πολλους ανθρωπους και επειτα ολοι ξερουμε πως αν εχεις ενα κατοικιδιο δεν συμαινει πως εισαι φιλοζωος... μπορει ν εχεις ενα κατοικιδιο και να συχενεσαι τα αλλα ζωα... αλωστε πολλοι ανθρωποι εχουν κατοικιδα ομως πολοι απο αυτους τα εχουν πεταξει στον δρομο... μπορει να αγαπανε τα ζωα σε γενικες γραμμεσ δηλαδη αλλα δεν σκεφτονται πως και αυτα εχουν αναγκες επειδη εχουν μαθει να τα αντιμετοπιζουνε σαν ζωντανα αντικειμενα... Οχι σαν ζωντανες ψυχες... και λυπαμαι που το λεω...
 
Back
Top