Φροντίδα Lovebirds τρομάζουν όταν βάζω το χέρι στο κλουβί

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mariah
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mariah

PB Member
Εγγραφή
13 Οκτ 2008
Μηνύματα
2.011
Πόλη
Περιστέρι
Παιδια γεια σας και παλι. Θα ηθελα να σας ρωτησω κατι για τα Lovebirds μου. Σημειωτεον οτι τα εχω σχεδον 2 εβδομαδες. Και φυσικα ακομα με φοβουνται. Δεν τολμαω ουτε κοντα να παω. Εχω βαλει μεσα στο κλουβι τους ενα παιχνιδακι και μια θηκη που βαζω τη βιταμινη τους. Επειδη ομως πρεπει να τα βγαζω για να τα καθαριζω απο κουτσουλιες ή για να προσθετω βιταμινη αναγκαστικα βαζω το χερι μεσα και ειναι λογικο να τρομαζουν παρα πολυ. Επειδη δεν θελω να τα ταραζω καθε φορα βαλε-βγαλε το χερι και ετσι δεν προκειται να κερδισω την εμπιστοσυνη τους μηπως ειναι καλυτερα να τα βγαλω τελειως και να τα βαλω οταν με συνηθισουν; Αλλα βιταμινη πως θα τρωνε;Please help...😕
 
Κατι που μοιαζει με σκονη και ειναι χρωματιστη κοκκινη κιτρινη ή πρασινη. Ειναι βιταμινη φρουτων ή αυγου ή καροτου. Δεν ξερω αν το λεω σωστα. Το θεμα ομως δεν ειναι αυτο. Τι να κανω με αυτα που ρωτησα πριν;
 
Κατι που μοιαζει με σκονη και ειναι χρωματιστη κοκκινη κιτρινη ή πρασινη. Ειναι βιταμινη φρουτων ή αυγου ή καροτου. Δεν ξερω αν το λεω σωστα. Το θεμα ομως δεν ειναι αυτο. Τι να κανω με αυτα που ρωτησα πριν;

Αν ειναι αμφιβόλου ποιότητας αυτό είναι το θέμα!
 
Mπορεις να βαλεις τα μπολακια η τις αυγοθηκες οτι χρησιμοποιεις απο σκευη μεσα στο κλουβι που χρειαζεται να βαζεις το χερι σου να τα παιρνεις διπλα η πολυ κοντα στην πορτα. Οποτε οι κινησεις σου θα ειναι πιο συντομες και χωρις να μπαινει ολο το χερι σου μεσα. 😉

(Βεβαια καλο ειναι να ασφλισεις την πορτα με κατι διοτι τα Lovebirds ειναι λιγο πουλακια χουντινι... 😀)
 
Αν ειναι αμφιβόλου ποιότητας αυτό είναι το θέμα!

Ολες οι τροφες και οι βιταμινες που εχω παρει δεν ειναι χυμα!

Mπορεις να βαλεις τα μπολακια η τις αυγοθηκες οτι χρησιμοποιεις απο σκευη μεσα στο κλουβι που χρειαζεται να βαζεις το χερι σου να τα παιρνεις διπλα η πολυ κοντα στην πορτα. Οποτε οι κινησεις σου θα ειναι πιο συντομες και χωρις να μπαινει ολο το χερι σου μεσα. 😉

Ετσι ομως δεν θα τρομαζουν και παλι;Θα το προσπαθησω ετσι οπως μου λες!



(Βεβαια καλο ειναι να ασφλισεις την πορτα με κατι διοτι τα Lovebirds ειναι λιγο πουλακια χουντινι... 😀)

Εχω ασφαλισει ολα τα πορτακια στο κλουβι!
 
Ολες οι τροφες και οι βιταμινες που εχω παρει δεν ειναι χυμα!

https://community.petbirds.gr/threa...ια-να-ενισχυθεί-το-χρώμα-του-καναρινιού.5511/ εδώ θα δείς περι ''βιταμινών''

και εδώ θα δείς περι βιταμινών Multi-vit for birds

και εδώ θα δείς περι αυγοτροφών ORLUX, voeding en verzorgingsproducten voor vogels

Τι απο όλα βάζεις; Για αυτό και το ερώτημα μου...
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Μariah δε με εκπλήσσει που τρομάζουν τα Lovebirds σου αφού τα έχεις μόνο δύο εβδομάδες. Εμάς ο συγγενής τους, (zakό) είναι 9 μηνών, τρομάζει πολύ, και δεν επιτρέπει να παρεισφρήσει χέρι στο χώρο του. Φοβάται κάθε "εισβολέα". Μήπως συγχρόνως με όσα έγραψαν παραπάνω, πρέπει να κάνεις και πιό μαλακές - ήσυχες - σιγανές κινήσεις;
 
Μariah δε με εκπλήσσει που τρομάζουν τα Lovebirds σου αφού τα έχεις μόνο δύο εβδομάδες. Εμάς ο συγγενής τους, (zakό) είναι 9 μηνών, τρομάζει πολύ, και δεν επιτρέπει να παρεισφρήσει χέρι στο χώρο του. Φοβάται κάθε "εισβολέα". Μήπως συγχρόνως με όσα έγραψαν παραπάνω, πρέπει να κάνεις και πιό μαλακές - ήσυχες - σιγανές κινήσεις;


Kανω πολυ σιγανες κινησεις και προσπαθω να ειμαι πολυ προσεκτικη αλλα δυστυχως με φοβουνται παρα πολυ ιδιαιτερα οταν πλησιαζω να καθαρισω το κλουβι τους. Ελπιζω σιγα σιγα να γινουμε φιλαρακια. Στο χερι μου ειναι αλλωστε! 🙄
 
Back
Top