Φροντίδα lovebord περιεργη συμπεριφορα

Christos1964

PB New Member
Εγγραφή
5 Απρ 2016
Μηνύματα
223
Πόλη
Αθήνα
καλησπερα σας.
εχω τρια ζευγαρια λοβακια, σε ξεχωριστα λουβια ανα ζευγος, και εδω και μερικες μερες παρακολουθω μια πολυ περιεργη συμπεριφορα του ενος θηλυκου που ειναι τωρα 5 μηνων.
πηγαινει μεσα στην ταιστρα και πεταει εξω ολα τα σπορια, ολα ομως. μετα κανει το ιδιο και στην αλλη.
δοκιμασα να βαλω ενα μπολακι στον πατο του κλουβιου με σπορους αλλα αυτο το διελυσε σε δευτερολεπτα. υπεθεσα οτι κατι εχει το φαγητο. Πηρα αλλη μαρκα. το ιδιο. Βαζω φαι καθε πρωι και το μεσημερι ειναι παντου εκτος απο κει που το εβαλα. Φοβαμε μηπως μεινουν νηστικα και παθουν κατι. τι να κάνω; Γενικα ειναι το πιο ζωηρο απο ολα τα πουλια που εχω αλλα τωρα κανει τελειως παλαβομαρες. Περιμενω συμβουλες.
σας ευχαριστω
 
Το πρώτο πράγμα που μου έρχεται στο μυαλό, είναι μήπως ψάχνει για φωλιά. Δεν βάζεις μία να σώσεις τη τροφή; ... Και βλέπουμε.
Βέβαια εγώ είχα μια θηλυκή που ήθελε να κοιμάται το βράδυ σε άδεια ταΐστρα. Δεν κάνεις κι αυτό; Να βάλεις μία άδεια κοντά στο κλαδί που κοιμάται;
 
τους δινω prestige αλλα τωρα αγορασα deli nature. Αλλα και με τισ δυο το ιδιο κανει. μονο η αυγοτροφη τη γλυτωνει 😀
 
Πάει και κάθεται στην ταΐστρα που αδειάζει;
 
οχι, τα κανει ολα λιμπα και μετα ηρεεμει
Παιχνίδια δώσε της, χαρτάκια να σκίζει, κουκουνάρια αφού τα βράσεις, καπάκια από πλαστικά μπουκάλια κτλ. Βάζε τα σε μια μεγάλη ταΐστρα και άφησέ την να τα καταστρέφει.
 
Back
Top