Γενικά Mεγάλο κλουβί για παπαγάλο Monk (Quaker);

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης fox
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

fox

PB New Member
Εγγραφή
11 Σεπ 2015
Μηνύματα
86
Πόλη
Σαλαμίνα
Καλησπέρα σας

Έχω αρχίσει και ψάχνω μεγαλύτερο κλουβί για τον Τίτο μου.
Για Monk παπαγάλο ο οποίος να πω ότι σε λίγες μέρες θα έχω και έναν ακόμα αρα κοιτάω για κάτι μεγάλο και για το φιλαράκι του.

Είναι κάτι που δεν το βιάζομαι γιατί μέχρι να μπει στο κλίμα ενός καινουριου σπιτιού θα είναι ξεχωριστά.

Πόσο μεγάλο και τι μέτρα πιστεύετε ότι θα πρέπει να κοιτάξω;
Έχω δει κάποια μεγάλα όμορφα με ρόδες και όλας αλλά είναι και πολύ ακριβά,Θα αξίζει να κοιτάξω για ένα μεταχειρισμένο; Που να είναι σε μια άλφα κατάσταση εννοείτε.
 
Για το μεγεθος:
Για τα μεσαία και μεγαλύτερα είδη παπαγάλων που έχουν την ανάγκη να βρίσκονται αρκετές ώρες τις ημέρας εκτός του κλουβιού, αλλά και επειδή παραμένουν αρκετές ώρες της ημέρας εντός τους, θα πρέπει να επιλέξουμε ένα αρκετά μεγάλο χώρο για την διαμονή τους.

Η καλύτερη επιλογή είναι ορθογώνιο κλουβί με μεγάλη μπροστινή πόρτα, αλλά και άνοιγμα από την οροφή με απαραίτητο αξεσουάρ ένα στάντ για να κάθεται εκτός του χώρου του, αλλά να μην λερώνει με ακαθαρσίες το σπίτι.
Παιχνίδια παπαγάλων πολλαπλών δραστηριοτήτων για ενασχόληση και εκγύμναση θεωρούνται αναγκαία. Τα σκεύη φαγητού πρέπει να τοποθετούνται σε τέτοιο σημείο που να έχουν εύκολη πρόσβαση και να μην λερώνονται με ακαθαρσίες.

Ιδανικές διαστάσεις κλουβιών για μεσαίου μεγέθους παπαγάλους είναι 65 Χ 50 Χ 50 εκ. και για μεγαλύτερους, 80 Χ 60 Χ 65 εκ. Αυτές είναι ενδεικτικές διαστάσεις και προτείνονται ως ελάχιστες. Και σε αυτή την περίπτωση ισχύει το όσο μεγαλύτερο είναι το κλουβί τόσο καλύτερα για το πουλί. Η επιλογή προς τα πάνω περιορίζεται μόνο από τις δυνατότητές σας σε χώρο και χρήμα.

https://community.petbirds.gr/threads/Κλουβιά-για-πουλιά.17800/

Για το κλουβι εαν βρεις σε καλη κατασταση το μεγεθος που πρεπει για τον παπαγαλο, εννοειται και να το παρεις. Αλλα μην ξεχνας οτι ειμαι μια επενδυση ενα καλο κλουβι οποτε να εισαι προσεκτικος.
 
Σε ευχαριστώ Myra 👍

Ναι Φοίβο σε κάτι τέτοιο έχω εστίαση και εγώ 😉
 
Ναι φίλε Γιάννη πιστεύω τα αξίζει τα λεφτά του και με το παραπάνω σε κάτι ανάλογο θα κοιτάξω.
 
Τουλάχιστον έχεις σωστή κατεύθυνση.
Το μέγιστο ποσό πού μπορείς να επενδύσεις, στη μέγιστη διάσταση.

Αυτά τα κλουβιά για το μονκ, ειναι απλά παλάτι.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Back
Top