Ασθένειες Mη φυσιολογική κουτσουλιά σε budgie

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kika
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

kika

PB Member
Εγγραφή
13 Δεκ 2021
Μηνύματα
499
Πόλη
Θεσσαλονίκη
καλησπερα! την Παρασκευη καθως εβγαλα το μπατζι μου να πεταξει στο δωματιο, εκανε στο πατωμα μια περιεργη κουτσουλια-βλεννωδης με απεπτα σπορακια. οι κουτσουλιες συνεχιζαν να ειναι ετσι και υπο το φοβο του ...τριημερου ..πηρα τον cielo μου και στις 8 βραδακι τον πηγα στον κτηνιατρο-Μουστακιδη Κωνσταντινο στην Καλαμαρια-χωρις να εχει κανενα αλλο συμπτωμα. δεν ειδε κατι ανησυχητικο στο μικροσκοπιο, και μου ειπε οτι εχω το πουλι σε αριστη κατασταση. και μαλλον για τις κουτσουλιες φταιει το γεγονος οτι ο συζυγος μου εβγαλε το κλουβι το πρωι στο μπαλκονι ενω υπηρχε μεταβολη του καιρου και εκανε οντως ψυχρα.και αυτη η αποτομη αλλαγη θερμοκρασιας ισως φταιει. μου ειπε να του βαζω 2ml βιολογικο μηλοξυδο σε 100 ml νερου για 5 μερες, και να του παρω τηλεφωνο ο,τι χρειαστω. σημερα βλεπω οι κουτσουλιες του ειναι φυσιολογικες, και ησυχασα. Καλο 15αυγουστο παιδια σε ολους !
1660493668237.webp
 
Όντως η κουτσουλιά της Παρασκευήςς δεν δείχνει πολύ καλή. Αφού διορθώθηκαν όμως δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Η γενικότερη διάθεση του άλλαξε? Το μηλόξιδο που σου πρότεινε ο γιατρός είναι καλή συμβουλή.
 
@kika

Το μηλοξυδο σε αυτή την περιεκτικότητα και με αυτή την διάρκεια είναι μια τρύπα στο νερό.

Δύο δρόμοι υπάρχουν,ή αποδεχόμαστε ότι μια μεμονωμένη κουτσουλια είναι ένα τυχαίο γεγονός και δεν κάνεις τιποτε ή αποδεχόμαστε ότι δεν είναι τυχαίο γεγονός και σε πρώτη φάση δίνεις προβιοτικα.
 
@Φοίβος δεν εχει κανενα προβλημα η διαθεση του,ειναι οπως παντα ζωηρος, παιχνιδιαρης και λαλιστατος! ελπιζω να παει καλα.
[automerge]1660505987[/automerge]
@Tony Forpus ολη την Παρασκευη εκανε τετοιες κουτσουλιες, αλλα σημερα τις βλεπω ικανοποιητικες. Καπου καπου του εβαζα προβιοτικα, αλλα θα κανω αυτο που ειπε ο κτηνιατρος αφου εξετασε στο μικροσκοπιο μια κουτσουλια, και ο θεος βοηθος! βασικα μου ειπε 5-7 μερες το μηλοξυδο,αλλα οι 7 μου φανηκαν πολλες...θα δω πως θα παει,ελπιζοντας να μην ειναι κανενα χειροτερο νοσημα
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Tony Forpus ολη την Παρασκευη εκανε τετοιες κουτσουλιες, αλλα σημερα τις βλεπω ικανοποιητικες. Καπου καπου του εβαζα προβιοτικα, αλλα θα κανω αυτο που ειπε ο κτηνιατρος αφου εξετασε στο μικροσκοπιο μια κουτσουλια, και ο θεος βοηθος! βασικα μου ειπε 5-7 μερες το μηλοξυδο,αλλα οι 7 μου φανηκαν πολλες...θα δω πως θα παει,ελπιζοντας να μην ειναι κανενα χειροτερο νοσημα0-02-05-ca057b6a8ede55a497436551bb5c9887f8dffd8717c214ec4a2cb80bd90e8647_bd38b935ceeee0f5.jpg
 
Κυριακή, δινε του μόνο σπόρους για δύο μέρες και τίποτε άλλο από τροφή και παρατήρησε πως θα είναι οι κουτσουλιές του αυτό το διάστημα. Ποιους σπόρους του δίνεις; Περιέχουν VAM;
 
@Stavros εχω συσκευασμενη τροφη manitoba best premium και evia parrots parakeet mix με ποικιλια σπορων και βοτανων- και αναμιγνυω 50-50 -Δεν εχουν VAM. Παλια που εδινα τροφη με vam οπως deli nature 5 star 'η prestige premium budgies δεν ετρωγε τα σφαιριδια
 
Σε ρωτάω επειδή τα VAM βάφουν την κουτσουλιά άλλοτε πολύ και άλλοτε λιγότερο, ανάλογα με το ποια είναι συνολικά η διατροφή του την εκάστοτε ημέρα.

εχω συσκευασμενη τροφη manitoba best premium
Αυτή αν δεν κάνω λάθος έχει μέσα και αυγό και minerals, σωστά;

Θα σου πρότεινα να δώσεις μόνο την τροφή που περιέχει όσο το δυνατόν περισσότερο σπόρους χωρίς κάτι άλλο μέσα, μέχρι και την Τρίτη για να δεις πως θα πάει.
 
@Stavros αα βλεπω οτι η manitoba εχει κιτρινα σφαιριδια παραγωγα αυγου-ενω το μιγμα της evia parrots εχει μονο διαφορους σπορους και αποξηραμενα βοτανα,ριγανη θυμαρι βασιλικο μαραθο δυοσμο. οποτε να μην του δωσω manitoba που εχει αυγο?
 
αα βλεπω οτι η manitoba εχει κιτρινα σφαιριδια παραγωγα αυγου-ενω το μιγμα της evia parrots εχει μονο διαφορους σπορους και αποξηραμενα βοτανα,ριγανη θυμαρι βασιλικο μαραθο δυοσμο. οποτε να μην του δωσω manitoba που εχει αυγο?
Για να είμαι ειλικρινής ούτε και η άλλη είναι σίγουρο ότι δεν θα επηρεάσει το γαστρεντερικό του αλλά δεν έχει και τόσο μεγάλη σημασία. Αυτό που προτείνω στην ουσία είναι να μην τρέφεται με τίποτα άλλο παρά μόνο με σπόρους για ένα μικρό διάστημα. Όχι δηλαδή φρούτα, λαχανικά, αυγό, αυγοτροφή κλπ. Όποια τροφή από τις δύο και να δώσεις, δεν έχει και μεγάλη σημασία.
 
@Stavros χρονια πολλα ,η Παναγια βοηθος ολων... μια χαρα τον βλεπω τον cielo,φωνακλα ,παιχνιδιαρη και φλυαρο! φωτογραφιες παραθετω. οι κουτσουλιες ειναι απο αυτες που εκανε καθως κοιμοταν το βραδυ.σιγουρα 3μερες δεν θα του δωσω φρουτα και λαχανικα.0-02-05-85e5005f1367c3a9477a3891339ba9089fdea209c4d0215649286bf63dd075c4_a4bfa3af32cb1b85.webp0-02-05-ed66586f0b2acadc813616d784c5a14a3da5d6d5b821083265a6d2a74d5aa6f9_e38c973265675c4f.webp
 
παραθετω. οι κουτσουλιες ειναι απο αυτες που έκανε
Εντελώς φυσιολογικές,
μάλιστα πρόκειται για χαρακτηριστική
εικόνα φυσιολογικών περιττώματων σε παπαγάλους budgie που τρέφονται με σπόρους.
Κούκλος ο Cielo σου, να τον χαίρεσαι.
 
Back
Top